şükela:  tümü | bugün
 • necip fazıl kısakürek'in başından aşağı bir kova bok dökmüş. (bkz: eşref şefik'in necip fazıl'a bir kova bok dökmesi)
 • 23 mayıs 1943 beşiktaş fenerbahçe maçı sonrası cumhuriyet gazetesi için kaleme aldığı maç yazısının başlığını "şerefsiz beşiktaş takımı dün fenerbahçeye 4-1 yenildi" olarak atan spor yazarı.
 • eşref şefik atabey, istanbul'da 1894 yılında doğmuş ve yine istanbul'da 1980 yılında yaşama veda etmiştir. gazeteci, radyo spikeri olarak tanınmıştır. osmanlı mebuslarından şefik bey'in oğludur. galatasaray ve istanbul liselerinde okumuş; fransa'da siyasi bilimler tahsil etmiştir. bir süre londra'da, sevr antlaşması'na muhalif oy veren tek divan-ı hümayun üyesi olan, amcası rıza paşa'nın yanında kalmış ve ı. dünya savaşı yıllarında yurduna dönmüştür.

  çanakkale savaşı'na katılan gönülülerdendir. daha sonra istanbul radyosu kurucuları arasında yer almıştır. radyoda genel sekreterlik ve spikerlik yapmıştır.

  1918'de ileri gazetesinde başladığı gazetecilik yaşantısı; tercüman, son saat, milliyet, cumhuriyet, akşam gazetelerinde muhabir, fıkra yazarı, spor yazarı, sekreter olarak devam etmiştir. bir süre tan gazetesinin orta avrupa temsilciliğini yapmıştır. ancak güreş ve boks karşılaşmalarını radyodan naklen anlatmasıyla ün kazanmış ve yaygın olarak tanınmıştır. trt radyolarında 60'lı yıllarda eşref şefik ile beş dakika programını sunmuştur.

  6 mayıs 1927'de yaptığı ilk radyo anonsu oldukça etkilidir. bu radyo anonsu içinde fransızca hitabet de vardır. nedeni, osmanlı döneminde fransızca'nın neredeyse ikinci dil olacak kadar etkili ve popüler olmasıdır. bu popülerlik cumhuriyetin ilk yıllarında da azalarak 1950'li yıllara kadar devam etmiştir.

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=eb8wir6ra40)

  eşref şefik 1980 yılında istanbul'da vefat etmiştir.