şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmirin en racon, bitirim semtlerinden biri
 • (bkz: eşref paşa)
 • izmir'de kabadayılarıyla ünlü bir semt. dolmuş değnekçileri eskiden "ejjrefpaşa, ejjjrefpaşaaaa" diye yolcu toplardı. ayrıca ilkbahar ve sonbaharda ot pazarı kurulur. binbir çeşit yeşillik gelir buraya. ada kökenliler (özellikle giritliler) bu pazarın müdavimidir. *
 • babaannemin nezaretinde az da olsa zaman geçirdiğim, babamın doğup büyüdüğü semt.. kendisinden öğrendiğim kadarıyla kavgalar çok kısa sürermiş burada.. şimdilerdeki gibi itiş kakış olmazmış; taraflardan birinin, diğerinin kafasına ilk gördüğü sert cismi indirmesiyle sona erermiş..
 • ailemin giritten izmire göç ettiğinde yerleştiği son 4 nesildir ailenin büyük kısmının barındığı izmirin eski türk mahallesi. garip bir şekilde hiç yaşamadığım halde beni de etkilemiş, alıp götürmüş, kaleden körfeze kuş bakışı baktığım ilk günü aklıma çakmış güzel yer çocukluğumun 'yukarki mahallesi'.

  yaz akşamları insanların hala kapı önünde çiğdem çitlediği, ağır abilerin mahalleye gelene kadar 3 kişiyi harcayıp alayına racon kestiği ama sokaktan girdiği anda yanlış yapmadığı, evde yapılan yemeğin karşı yan üst ve de alt komşuya da hala dağıtıldığı, herkesin dar gelirli olduğu ama kimsenin aç kalmadığı, hep beraber pazara inilen kavga çıktı mı sebebine bakılmaksızın hep beraber girilen, sanki 60larda bilemedin 70lerde zamanın durduğu, evlerin sınırlarının pek de bizim apartmanlarımız hele citylerimiz kadar asla kesin olmadığı yer.

  düğün olduğunda en büyük halayın kurulduğu cenaze olduğunda omzuna vuranların kalabalıklığından üzüntünü anlamadığın askere giden varsa sefere çıkılıyormuş havası esen her daim solcu ama bir o kadar da vatansever dünyanın en garip hayat hikayelerinin görülebileceği masal şehri.
 • halen oturduğum izmirin en eski semtlerinden biri.her yerden ulaşmak kolaydır.hatta izmirde hangi otobüse binseniz eşrefpaşadan geçme ihtimali büyüktür.yüksekte olduğu için manzarası güzeldir.kabadayılıkla ilgili olarak meşhurdur.hatta kasımpaşalıyım eli maşalıyım şarkısını düğünlerde eşrefpaşalıyım eli maşalıyım şeklinde söylenir.kadifekale tarafına doğru yoğun göç alması sebebi ile eski izmir semti havasını bir nebze yitirmiştir.
 • eşrefpaşa'nın insanlarına sıfat olan külhanbeyleri,yumurta topuklu,sivri uçlu ya da çekme potinli imajlarını,behlül'de tamamlardı.behlül bey,1923'te kurduğu ayakkabı imalathanesi ve dükkanında,italyan modasını uygulamış.çünkü mübadele öncesi ve sonrasında yunanistan'dan gelen ustalar,beraberlerinde italyan mafyasında hakim olan ayakkabı modasınıda taşımış.
 • semtte selanik göçmenleri de çoktur.onlardan biri,caddedeki selanikli baltalılar kasap.ismail baltalıların dedesi,92 yıl önce balkan harbi zamanında selanik'ten gelmiştir.dükkanı,oğlu rıfat kamil baltalılar ile işletir. semtte kalan en eski yapılardan hıfzı paşa konağı yıkılıp yakılmış yerine osman kibar ilköğretim okulu açılmıştır.
 • güzel parkları vardır.
  (bkz: cici park)