• eşeğin şeddelisi.
  • uzun kulakları, çok güzel gözleri olur bunların. ama o gözlere aldanıp yanaşmaya sevmeye çalışınca aksiliği de üstündeyse tepiverir maazallah. canının acıdığına mı yaşadığın hayal kırıklığına mı yanarsın artık orası sana kalmış.
    ha bir de "ş" lerin üstüne basa basa uzatarak söylenmesi ayrı bir keyif verir. *
  • bir sevgi sözcüğü.
  • yazlık mekanlarda liseli tayfanın çok sevdiği kağıt oyunu. oyuncu sayısı kadar bir deste iskambil kağıdından sayılar alınır (5 kişi oynanıyorsa, aslar ikililer üçlüler dörtlüler ve beşliler alınır gibi). bu kağıtlar karıştırılıp oyunculara 4 er tane dağıtılır. oyuncular aynı anda ellerindeki bir kağıdı sağındaki oyuncuya verir. amaç elde aynı sayıdan 4 kağıdı elde toplamaktır. bunu ilk yapan oyuncu "eşşek" diye bağırıp elini masanın ortasına koyar ve diğer oyuncular da ellerini oyuncunun elinin üstüne koyarlar. eli en üstte kalan oyuncu "e" harfini ve zamanla diğer harfleri almaya başlar. "eşşek" kelimesini ilk tamamlayan oyuncu oyundan çıkar. sahile güneşlenmeye gider, eve yemeğe gider ya da trip atar. oyuncuyla beraber kağıtlardan bir sayı grubu düşürülür ve bu oyunda 2 oyuncu kalana kadar devam eder. sona kalan 2 oyuncu sevgili mi olur, birinciyi belirlemek için aralarında güreş mi tutarlar orasını bilemem. işin o kısmı oyuna başlamadan önce düşünülür. ha ben bu yaşımda oynayıp eğlendim o başka. ayrıca oyundan ikinci elenenin ben olmamdaki sebebi kötü oynamam değil annemin yemeğe çağırmasıdır.
  • sanayiide işçiler tarafından her türlü portatif taşıyıcı için kullanılabilir.
    ürünün üzerinden geçip gittiği tabla, yada makineyi sabit tutmak için geçici olarak direnen kalas gibi.
  • iki "ş" li, daha bi vurgulu, daha bi coşkulu eşek...
  • (bkz: essex)
hesabın var mı? giriş yap