şükela:  tümü | bugün
  • 22 yaşındayken rahmetli babam eşşek kadar oldun kendi başına yap artık bu işleri derdi..
    27 yaşlarında okul bitmiş askerdeyiz, komutan eşşek kadar adamlarsınız diye girerdi cümleye..
    30'uma geldiğimde eski arkadaşlarla oturup içerken lan eşşek kadar olduk hala... diye cümleye başladık.
    32 oldum annem eşşek kadar adamsın halledersin dediğini duydum..

eşşek kadar olmanın yaşı olmasa gerek..

edit: eşşek kelimesini iki ş ile yazmamın neden söylem şeklini vurgulamak idi. türkçeyi katletmek değildi niyetim. öyle anlaşıldı ise affola..
  • bunun bir yaşı yoktur, ekonomik özgürlüğü kazanma, iş yapma/bitirme (toplum normlarına göre) kapasitene göre bu yafta vurulur.
  • "sen daha çocuksun"la aynıdır aslında. hangisi o anda işlerine gelirse.
  • aslında yaş ile ilgisi yoktur çünkü amaç yapılacak iş karşısında yeterlilik belirtmek istenmesidir. yani beş yaşındaki çocuk da eşek kadardır yeri geldiğinde, otuz yaşındaki adam da...
  • yaşı yoktur da zaman geçerken bir şeylere de yatırım yapmak gerek. ne bilim kariyer delisi olun demiyorum ama en azından kendi kendine yetmek gerek.
  • şekler ortalama insanların saydığı ile (1 yıl 1 yaş) 25-30 sene yaşar.
    eşek bu yaşlara gelinceye kadar çok emek vermiş, çok iş görmüştür.
    bir insan bir işi beceremeyince, o işi becermiş bir büyüğün kullandığı bu deyimde; "ortalama bir eşek kadar yaşadın; onun kadar bir iş beceremedin." anlamındaki gibi bir manası da vardır.

bazı yörelerde (bkz: iki eşeğin yaşına gelmek)* (bkz: bir eşeğin yaşını geçmek) diye deyimler de duymuşluğum var.