şükela:  tümü | bugün
 • mission accomplished: görev başarıldı, sözlüğe taşınmasından sonra 3 saatten daha kısa bir süre içinde dolandırıcılar sitelerini kapatıp gittiler. üzgünüm ama o muhteşem tencereyi alma fırsatını kaçırdınız.

  önemli not: olayı keriz silkeleme olarak görüp (haklı olarak) başlık sahibini hedefe koyan aklınca dalga geçme amaçlı entry girmeye niyetlenen über zeki kardeşlerim; 40 küsur yaşında bir erkek olarak dolandırılan ben değilim tencere tavayla işim olmaz. o yüzden ayar vermek için kendinizi boşuna yormayın. yazının en sonunda bu dolandırıcıları nasıl zarara sokabileceğimiz anlatılmakta. bir işe yaramak isterseniz onu uygulayın.

  aslanlar gibi bir rezaletle karşınızdayım sevgili sözlükçüler. başlıkta tarih ve rezalet ibareleri yok çünkü olay bir web sitesi üzerinden sürekli yapılmakta ve tam manasıyla bir dolandırıcılık.

  olay şu essekampanya diye bir site açmışlar ve essenin resmi sitesi gibi görünerek "şirketimiz kapanıyor elde kalan sınırlı malları süper fiyata satıyoruz" ayağına insanları ağlarına düşürüyorlar. kargo dahil 99tl ye sattıkları malın piyasa değeri yaklaşık 600tl.

  web sitesi üzerinden uzak satış sözleşmesi şeklinde sipariş veriyorsunuz. ödeme de kapıda gerçekleşiyor. buraya kadar problem yok uzak satış sözleşmesi size cayma hakkı tanıyor ve normalde ödemeyi yapmadan malı kontrol edebilirsiniz. ancak tabii ki kazın ayağı öyle değil:

  büyük ihtimalle ptt işin içinde ya da en azından dolandırıcılık olduğunun farkında ama kendi ekmeğine bakıyor. kargo kapınıza gelmeden ptt'den aranıyorsunuz ve size "parayı ödemeden kargoyu açamayacağınız bunu kabul edip etmediğiniz" soruluyor. ve ancak kabul ederseniz kargoyu getiriyorlar. (olayı bana aktaran yakınım ptt demişti ancak diğer şikayetlere bakılırsa başka kargo firmalarını da kullanıyorlar)

  kabul ederseniz zokayı tam manasıyla yutmuş oluyorsunuz. çünkü aldığınız ürün sitenin sayfasında gördüğünüz değil. 100 liraya aldığınız ürün şanslıysanız pazarda satılan 15-20 liralık bir dandik tencere değilseniz camsil spreyi bile olabilir.

  hani uzak satış sözleşmesi gereği vazgeçme hakkınız vardı ya:

  şirketin web sitesindeki ve fatura/irsaliyedeki bütün iletişim bilgileri sahte, web sitesi proxy üzerinden ve amerikadan açılmış. telefonlar başka şirketlerin insanların telefonları ve aradığınız zaman açan kişi esse dediğiniz anda çığlığı basıyor. yani vazgeçmek isteseniz bile karşınızda bir muhatap yok. geçmiş olsun üzerine bir bardak su içebilirsiniz.

  rezaletin gerçekliğini sorgulamak isteyenler şikayetvar.com'a bakabilir. yeterli kanıt orada mevcut. zaten essekampanya diye google da aratınca ilk sayfada onlarca şikayetimvar linki çıkıyor.

  şimdi gelelim işin eğlenceli kısmına, diğer rezaletlerden farklı olarak dolandırıcılar karşısında bu kez çaresiz değiliz. yapabileceğimiz çok basit ama etkili bir eylem var:

  herkes siteye girip bir sipariş verecek; ödeme kapıda ve uzak satış sözleşmesi gereği sorgusuz sualsiz almaktan vazgeçme hakkınız olduğu için sizi mesuliyet altına sokacak hiç bir durum oluşmayacak ama bu dolandırıcı firm ve buna çanak tutan kargo firmalarına yüzlerce belki de binlerce kargo masrafı saplayarak cezalarını kimseye gerek kalmadan verebiliriz.
 • dolandırıcılara haddini bildirme imkanı varken ilgi görmemesiyle üzmüş dolandırıcılıktır.
 • can yaktığı belli olan dolandırıcılık.
 • can yakmaya hala devam eden dolandırıcılık. site yerli yerinde durmakta ptt hala bunların kargolarını teslim etmekte ve gözünü mutfak eşyası bürümüş saftirik kadınlarımız korunmasızca webde gezinmekte.
 • bu web sitesini "esse'nin resmi web sitesi" zannedecek kişilerin acilen internetten alışveriş yapmayı kesmesi ve bir yakınından bir dostundan internet ve para ilişkisi üzerine minik bir ders alması gerekmektedir. birgün bir bakmışsınız nijerya'dan bir mail gelmiş ve kendisine isim benzerliğinden 5 milyon dolar kaldığını öğrenmiş. kalkıp gidebilir.
 • şikayetvar.com'dan görülebileceği üzere ülkemizde internet ve para ilişkisi üzerine ders alması gereken ev kadınlarımızın sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. ki daha bunun şikayetvar.com veya ekşi sözlükten habersiz olan büyük çoğunluğu var.
 • iyi de böyle siteler internetin icadından beri var.

  hayatlarına "tebrikler piyangodan on milyar dolar kazandınız!!!!" diye başlayan bu siteler 2008 semalarında "rayban gözlük 10 lira!!!" diye çığıran spam maillere, şu an da "converse ayakkap 30 lira!!!!!!" diye çığıran çok gerçekçi internet sitelerine bırakmış durumda.

  akıl var mantık var spotçuda bile kenarı kırık defolu tencereleri 200den aşağı satmıyorlarsa adam niye sana sıfır tencereyi 100 liradan bıraksın?

  bu siteler genelde çeşitli çin tedarikçilerden veya direk alibaba gibi toptan satış sitelerinden tanesi 5-10 liraya gelen ürünü bazı kesimlere 100 lira üstü bir meblağ karşılığı kazıklamak hedefiyle kurulmuş siteler. sadece essekampanya değil bunun rolex saat satanı da var adidas ayakkap satanı da.

  sonuç olarak bu ve bunun gibi sitelere kanmayın. dolandırma puanım on üzerinden iki.
 • üye olmadan ad soyad, adres ve telefon numarası sallayarak sipariş verilen stedir.

  yüklenin millet.
 • piyasa fiyatı 600 tl olan malı kargo dahil 99 tl'ye alabileceğini sanan kişilere müstehak olan sitedir.