şükela:  tümü | bugün
  • dürüst, onurlu, göte göt diyen bir yazar. göt dedikleri alınmış biraz. koyver gitsin.
  • makale tadında entrysine denk geldiğim yazar.
    (bkz: #68178106)
    diğer entryleri hakkında bir yorumum yok.
  • nickaltıma ilk entryi giren bebe, tirrek.

(bkz: başlıklarını engelle)
  • bkz: #69426826
  • belli konularda haklı olduğunu düşünüyorum, fakat kendini ifade ederken yanlış şeyler söylemiş.

elimizde bir adet sorun var. nedir bu? oteller plajları gasp etsin mi etmesin mi? buna karşılık da öne sürülen 2 adet görüş var;

- gasp etsin, millet anamıza bacımıza bakıyor herkes girince.
    - gasp etmesin, o plajlar herkesin hakkı.

1. seçenek kesinlikle çözüm değil, çünkü kabul edildiğinde para verilmeden girilen plajlarda kadınlara yapılacak taciz meşru görülmüş oluyor. pembe metrobüs gibi düşünün. "pembe metrobüse binmedi, demek ki kaşınıyordu" cümlesi ile "paralı plaja gitmedi, demek ki kaşınıyordu" cümleleri arasında fark yok. bu da parası olmayan insanın taciz edilmesini meşrulaştırıyor. taciz edilmeden denize girebilmek parayla satın alınabilecek bir lüks olmamalı.

2. seçenek daha makul, fakat tartışma yaratan taciz konusu ortaya çıkıyor bu durumda da.

yani asıl karşı çıkılması gereken şey taciz kültürü. paramı basarım tacizsiz yüzerim demek sorunu çözmüyor, aksine bu taciz/tecavüz kültürünü besliyor, bunu farketmek lazım. sorun, görülebildiği üzere, otellerin plajları gaspı mevzusundan daha büyük.

bu sorun da ne "anana bacına bakılsın istemiyosan plaja gitme lan" denilerek ne de "paramı basıp tacizsiz mekana girerim birader, gerisi beni ilgilendirmez" denilerek çözülebilecek bir sorun değil.

tacizci diye adama saldırırken aslında kimin taciz kültürünü beslediğini farkedebilmek lazım.
  • pembe metrobusle halk plaji benzetmesini begenmis suser. insanlarin/ortamlarin ayrismasi, gettolasmaya sebep olur. taciz vakalari azalmak bir yana, artar.

halk plajlarinda surekli taciz oluyor gibi bir onerme nerden/nasil cikarilmis ciddi ciddi merak etmeye basladim. neden boyle bir on kabul var?
    her sene oldugu gibi, gecen sene de 1 ay tatil yaptim; plajda (halk plaji) tek bir tacize ugramadim (hadi ben 40ima merdiven dayadim, plaja arkadaslariyla giden liseli yegenim de -guzek kizdir- boyle bir seyden bahsetmedi). tacizin parayla ilgisi yok (ilgili baslikta bu konu hakkindaki goruslerimi detaylica yazdim, ali agaoglu ornegi verdim, adam 17 yasindaki kizinizin yan senzlongunda otursa rahat mi olacaksiniz).

rahatsiz olanlar gelmesin demek bence mantikli. kendi rahatsizliklarindan oturu hak gaspini savunacaklarina, evlerinden cikmasinlar. bu, "ya sev ya terket" gibi bir dayatma degil. ortada bir kanunsuzluk var. bu kanunsuzlugu destekleyenler utanmak bir yana, dile getirenlere cemkiriyorlar. medeniyet ariyorlarsa kanunun degismesi icin caba sarfetsinler (ayni fikirde degilim diye comar demem, kanunsuzlugu savunduklari icin comar diyorum).

pembe bornozlunun kullandigi dilden ne tip adamlardan bahsettigimi anlamissinizdir. gittikleri mekanlar da, mafyatik muteahhitlerin yaptigi ruhsatsiz (sonradan kilifina uydurulmus) oteller. su sozlukte bile ovguyle bahsedilmis bodrum torba rixos'u ornek alalim, orasi ruhsatsiz dikildi, dogaya zarar verdi, oradaki halkin plaja girisini engelliyor. sahibi de fettah tamince, daha onceden fetosun yanasmasiydi, simdi tayyibe sadakat yemini etti. chp'li oldugunu iddia edip bu otelde tatil yapan tanidigim var. bunlar mi medeni? tek dertleri, kendilerini ozel sanmak.

edit: rixos mu voyage mi, hangisi torba'daki kacak oteldi hatirlamiyorum, asagi yukari hepsi ayni: http://haber.sol.org.tr/…ligi-bin-lira-haberi-86902
  • arada argo kullanan bir suser (liseden itibaren, erkeklerin cogunlukta oldugu okullarda okumanin verdigi bir deformasyon). yine de, bir varosun seviyesine dusmedim. ornek olarak verilmis 3 kelimeyi tek tuk kullanmis olabilirim, ayni enrtyde ardarda kullandigimi hic sanmiyorum (caps or it did not happen).
    kripto akp'li hic degilim (akp ve tayyip hakkinda yazdigim tonla entry buna kanittir, ulusalci olmamam beni akp'li yapmaz).
    girdaptaki'ni, yazdiklarina gore degerlendirdim (burada yazdiklarini yorumlamam icin sahsen tanimam gerekmiyor).

not: insanlari -genel olarak- ekonomik seviyelerine ya da iclerinden ciktiklari ortamlara gore degerlendirmem. gecekonduda buyumus cok duzgun insanlar tanidim (cok zengin olup da duzgun olan insanlar da var, tum zenginler somurmeye alismis sulukler degil). lakin girdaptaki'nde (ve kendisi gibi baska varoslarda) olan garip bir hal var ki, azicik gelistiklerini/bir seyler ogrendiklerini sansalar, olduklarindan daha havali gorunmek icin dunyaya akil vermeye kalkiyorlar. gereksiz yere bu tiplerle ugrastigimin farkinda olsam da, yuzlerine ayna tutmaktan kendimi alamiyorum.
  • (bkz: pembe bornozlu adam)

lafının arkasında duramayan bi kişilik(!).
  • "koyayım, ulan, osuruktan, pezevenk, yavşak" gibi kelimeler kullanarak nezaketiyle göz yaşartan, yazım hatası ve(ya) anlatım bozukluğu içermeyen bir cümle kuramayarak kendisinin ne olduğunu belli eden, yerli dizi izleyen, haber sitelerindeki okuyucu yorumları düzeyinde entry'leriyle ak trolllük yapmak için çırpınan, muhafazakar bir kezban. "kırk yaşına gelmiş bir kadın, eşinden asla ilgi görememişse ne hale gelir?" sorusuna adeta bir yanıt niteliğinde, evlilik ve doğurma odaklı yaşayan tipik bir kezban. ekşi'yi "kavga merkezi" sandığı için kendine güya düşmanlar(!) yaratıyor, zaten birçok yazara nick altlarında durup dururken hakaretler yağdırdığı için bu kezban'ın varlığından haberdar olduk çoğumuz:) ah be teyze, üzülüyorum bu hallerine, ekşi'yi çok yanlış anlamışsın :)
    esseksurprizi'nin nasıl biri olduğunu madde madde özetleyecek olursam:
    - kilo vermeye çalışan ama veremeyen (kilo vermekle ilgili olarak favorilere eklediği bazı entry'ler: #56976863, #53051771 ayrıca kilo aldığını kendisi itiraf ediyor: #70430144)
    - mutsuz bir evliliği olan: #70200041 (eh, kilo fazlalığı olan ve sürekli kavga eden birinin evliliği elbette kötü gider. esseksurprizi ile evli olmak gerçekten zor olmalı :( adam belki de bu kezban'a nafaka ödememek için boşanmıyordur, kim bilir?)
    - öfkeli: #68645781, #68339704
    - beyaz tenli kadın görünce hüngür hüngür ağlayan: #70003994
    - denize işeyen: #70011335
    - çok sayıda yazarı, nick altlarında, durup dururken yönelttiği hakaretlerle bunaltmasıyla meşhur (bunu bu başlıkta belirtmişler zaten. bana kalırsa mutsuz evliliğinin acısını böyle çıkarmaya çalışıyor. eşinin bile sevmediği, yaşlı bir kadın ne de olsa. ayrıca nezaket seviyesinin ne olduğu, yazarlarla kavga etmek için fırsat kollamasından da görülüyor)
    - sayısız yazım yanlışına ve argo/küfür içerikli entry'e sahip (bunları tek tek buraya taşısam sonu gelmez, ne düzeyde biri olduğunu kendisi kanıtlıyor. her şeyden önce, hata yapmadan yazabilme yetisi kazanması gerekiyor. kırk yaşına gelmiş kadın, düzgün cümle kuramıyor)
    - kripto akpli (muhaliflere sabah akşam hiçbir derinlik taşımayan argümanlarla bağırıp çağırırken gösterdiği motivasyonu, hükümeti eleştirirken asla göstermiyor. akp için çalışıyor gizlice)
    - popülist ve klişe entry'lerle şuku/fav peşinde koşan ama başkaları bilgi içerikli veya sanatın herhangi bir dalıyla ilgili herhangi bir entry girerse onlara öfkelenen (mynet yorumcusu düzeyindeki bu kezban teyze, imla hatası yapmadan yazamıyor daha. ayrıca bilgi veya sanat içerikli herhangi bir şey yazabilecek yetkinlikte değil. bu yüzden kıskanç ve kendisi gibi olmayanlara düşman kesiliyor. heykele ucube diyenlerin partisini tutan biri, sanattan bahsedenleri veya bilgi verenleri elbette ayıplar. şaşırmıyorum aslında)
    - yerli dizi müptelası
    - genç kadınlara apayrı bir düşmanlık duyan
    - çok kötü giden evliliğini sıkça dile getirip sözlük erkeklerine birtakım imalarda bulunan

bir yazar. örnekler çoğaltılabilir. bunlar, bir bakışta yakaladığım kezbanlıklardan seçmeler. yazacak çok şey var ama bir kezban için uğraşmaya değeceğini sanmıyorum, beni de kendine benzetmesinden endişeleniyorum.

esseksurprizi, tam bir kezban'a yakışır biçimde kavga etmek için sözlük'e üye olmuş. yazarları kezbanca çekişmelere itmeye çalışıyor. görüyorum ki diğer birçok yazara da hakaretler ve iftiralar yağdırmış. ona uymamanızı tavsiye ediyorum, bırakın kendi halinde ağlayıp dursun bir köşede. ilgi çekemezse susar böyle troll'ler. onun ne olduğunu, kendi yazdıklarına dayanarak açıkladım. yine de isteyen, kendisiyle ilgili daha önceden yazdığım detaylı bir analiz için şunu okuyabilir: (bkz: #70374000)

seri eksilenince aklıma geldi bak, son bir not düşeyim: bu yazarın işi gücü perde arkasından ak troll'lük yapıp yazarları çok kötü butonuyla cezalandırdığını sanmak :) ben bu teyzenin varlığını unutuyorum, seri eksilenince hatırlıyorum :) editlediğimde fikrim değişmiyor; tam tersine, kendi düşüncelerimi daha çok savunuyorum ama teyzemiz bunu anlamıyor. çok güldürüyor beni :) onun nasıl biri olduğunu, yazdıklarına dayanarak yüzüne vurduğum için ağlattım kendisini :) koskoca kadın sabah akşam ciddi ciddi seri eksiliyor :) nasıl bir takıntıya sahipse, nasıl üzmüşsem artık kezban'ı, aylardır toparlanamıyor hahaha :) bilmeli ki entry'lerimde şükela kaygısı taşımıyorum, o eksiledikçe gerçekler değişmiyor :) hatta belki moderasyon cezalandırır bu seri eksilemeleri, aklında olsun, oy hakkını kötüye kullanıyor sonuçta. yine yalan yanlış senaryolar yazıp hüngür hüngür ağlayacağına gitsin kilo vermekle ilgili başlıklarda entry favlamaya ve yazılanları uygulamaya devam etsin, kilo verebilmek için çırpındığı ortada :) belki zayıflar da eşi yüzüne bakar :) üstelik okuduklarından doğru sonuçlar çıkarabilmesi için kan dolaşımı hızlanır biraz, oksijen gider hücrelerine :) koşarak kilo vermeye çalışmaya devam et esseksurprizi :) yaşı geçkin bu kadın, tam da bu entry'mde tarif ettiğim türden bir kezban :) işte, normalde kezban sözcüğünü pek kullanmadığım halde esseksurprizi gibilerin ismi olarak bu kelimeyi ekşi'de kullanıyorum, entry'lerimde de bunu dile getirmiştim. okuduğunu anlayabilseydi eğer şu entry'mde (bkz: #66271709) tam da bu durumu anlattığımı anlayabilirdi belki. "normalde kullanmam ama böyleleri için kezban'dan daha uygun bir ifade yok" diyorum orada, anlayamıyor :) kendimden belki 16-17 yaş büyük bir kadına laf anlatmakla bu kadar uğraşmak can sıkıcı. böyleleri yaşlandıkça genç kadınlara düşman kesilirler. çocuklu (hedefi en az üç çocuk, reisinin sözünü dinliyor ak troll'ümüz) kilo almış ve yaşlanmış halleriyle öylece kalakalırlar. eşi tarafından bile sevilmiyor, insan üzülüyor :(
    gençlerin alternatifi boldur, biri olmazsa öteki var sonuçta. birçok kişiyi reddettiğimi, bol bol teklif aldığımı bilmiyor veya görmezlikten gelmiş. açsın okusun bakalım: (bkz: #46702842)
    ilerde anne olmayı hiç düşünmediğimi ve bunu mantıksız bulduğumu yıllar önce de yazmıştım, hiç yeni bir düşünce değil, buyrun: #39429499
    ben "tümüyle aşka odaklı sanatı" sevmem, entry girerken sanat icra etmiyoruz, bunu anlayamamış :) kaldı ki zaten aşktan bahsettiğim entry'lerimin sayısı, toplam entry'lerimin sayısına oranla çok az. yarım yamalak bilgisiyle ahkam kesmeye kalkışmış. bence o pek beğendiği frida imajına bürünsün, eminim görünümleri benziyordur, ikisi de kezban üstelik. ha, akpli haliyle frida imajına bürünmesi ilginç olur yalnız.
    ırkçılık yapan veya bahsettiği türden biri değilim, tahminlerinde tümüyle yanılıyor; beyaz olmadığı için beyaz tenlilere kin tutan, doğurmaya odaklı yaşayan ve anneliğin abartıldığı vurgulanınca hıçkırıklara boğulan bu teyzenin, malum milletin fertlerinden biri olduğunu varsaydım. öyle olmakla suçlamadım, sadece "öyle olduğunu düşündüğümü" belirttim. önüne gelene çomar vesaire diyerek ayrımcılığın alasını yapan, seni paramla döverim düzeyinde (sonradan üç kuruş bulunca ne yapacağını şaşırıp sözlük'te gece gündüz parasının reklamını yaparak dikkat çekmeye çalışan tipik alamancı detected) entry'ler girerek kendini kanıtlamaya çalışan, tanımadığı etmediği yazarlara mesnetsiz iddialarla hakaretler yağdırmasıyla meşhur bu kezban'ın seviyesinde yazdım -ki ona, onun gibi davranmanın bana hiç yakışmadığını kabul ediyorum- yani onun anlayacağı dilden konuştum yalnızca.
    okuduğunu anlayabilseydi şayet, kezolardan tiksindiğim kadar barzolardan da tiksindiğimi idrak ederdi. her ikisini de eleştirmiştim: #67104540
    "anne olmuş kadın iticiliği" başlığında yazdıklarımla, esseksurprizi gibi bir kezban'a acı dolu çığlıklar attırdığım için çok mutluyum :) gerçeklerle yüzleşsin kezban :) tam da onun gibi kezoları anlatmış olmalıyım ki bu kadar haykırdı esseksurprizi ;) istediği kadar çığlık atsın, ben de kahkaha atıyorum onun bu hallerine ;)))
    normal hayatta böyle konuşmuyor veya yazmıyorum, gerçek hayatta son derece kibar bir insanım ama sözlük'te esseksurprizi gibi troll'lere karşı pek iyi davranmam çünkü hak ettikleri ve anladıkları dil bu. "anladıkları dil bu" dedim ama pek anlayamıyorlar aslında, o da ayrı mesele. ben 1900 küsür entry'min birkaç tanesinde -esseksurprizi ve benzerleri hakkında yazarken- kötü söz kullanmışımdır. kendisinin hemen hemen her entry'si ayrı bir hakaret kaynağı. önce kendisine bakması lazım :) onun gibiler hakkında yazdığım söz konusu entry'leri dikkatli okusun madem, eminim ki sanki aynaya bakmışçasına kendini bulacaktır o satırlarda ;) tam da onun gibileri eleştiriyordum çünkü :)
    psikolog ile öylesine konuşuyorduk, -onu üzeceğim ama- herhangi bir teşhis konulmadığı gibi bir uzmanla konuşmanın iyi geldiğini düşündüğümden gitmiştim bir dönem. benim "dertleşmek" gibi bir huyum pek yoktur, bu yüzden, birileriyle dertleşmek yerine psikologla konuşuyordum ki artık gitmiyorum zaten. ha, esseksurprizi gibiler bilmez tabii bunun çok normal bir şey olduğunu. o yüzden ona olağanüstü bir durum gibi görünmüş. şaşırmadım, bu düzeyde bir kadından, daha fazlası beklenemez zaten :)
    kendimi övdüğüm yok, 1900 küsür entry'mden birkaç tanesini cımbızla çekip çıkarmış. beyaz tenlilere, genç kadınlara düşman olduğu için, sanki sürekli bunlardan bahsetmişim gibi geliyor ona. kim bilir, belki de o yüzden beni düşman(!) belleyip seri eksiliyor. malum, genç kadınlardan nefret ediyor teyzemiz.
    ayrıca hayatın anlamı gibi konularda benim yazdığım entry'lerde geçen "rastlantısal varoluş" benzeri ifadeleri alıp sanki kendi düşüncesiymiş gibi kullanmış hahaha :) hayattaki tek özelliği evde çocuk bakmaktan ibaret olan, iki kelimeyi bir araya getiremeyen bu yaşlı teyzeye "rastlantısal varoluş" dedirttim hahaha :) kadının kelime haznesi sayemde genişliyor resmen hahaha :) aferin, aferin :) gelişme var teyzede :) "bu kavramı ortaya atan ilk kişiyim" demiyorum, (okuduğunu yine anlayamamış) bu kezban benden okumasaydı bu tarz şeyleri asla düşünmezdi bile, o seviyede bir insan olmadığını belirtiyorum. kezolara uzak kavramlar bunlar. sonuçta bez değiştirip yerli izleyen, hata dolu yazımıyla sözlük'te kavga eden yaşlı bir kadın. sayemde hayatı sorgulamıştır biraz :) fikirlerimden esinlendiği(!) entry'm de şu: #66364988 oradan okuyup kendince bir şeyler yazmış ahaha okusun elbette, orada dünyayı neden sevmediğimin ve yaşamı niçin anlamsız bulduğumun yanıtı var ama bu tarz acıları onun hissedememesi normal zaten, şaşırmıyorum. onu aşar bu konular, bunlar üzerine fikir beyan etmek için yeterli düşünsel derinliği bulunmuyor teyzemizin. ölümlülük, hayatın geçiciliği gibi konular beni çok bunaltıyor ve intihara açık bir hale getiriyor. intihar edeceksem (etmeye kesin bir karar vermiş değilim, sadece eğilimim var) tek hamleyle intihar ederim, yaşarken sağlık sorunu çekmek istemem. hastanelerden, hastalıklardan, kandan korkan biriyim. o yüzden yaşarken sağlıklı olmayı tercih ederim. zaten ebeveynlerim hayattayken onları üzmemek adına canıma kıyamayacağım için ölüm kararı alacağım tarihe dek sağlık sorunu yaşamamak adına şimdilik kendime iyi bakıyorum. tabii esseksurprizi'ne fazla gelir bu konular, kime ne anlatıyorum yahu, bunun gibi bir kezban'a bu tür derin meselelerden bahsetmekle daha fazla uğraşamayacağım :) yerli dizi izleyip bez değiştirmeye devam etsin, kendini fazla zorlamasın :)

artık daha fazla ekleme yapmak istemiyorum ama son olarak önemli bir noktaya değineceğim ki bu husus tüm yazarları ilgilendiriyor: beni eksilediğini belirtmiştim ama bunun eksilemesi, öyle bir kez eksileyip geçmek değil. bu teyze, onun nasıl biri olduğunu yüzüne vurduğum için öfkeden ağlayarak her sabah uyanır uyanmaz profilime girip beni eksileyen biri. ben onun entry'lerini hiç oylamıyorum, zaten nick altımda ağladığında birkaç entry'sini okumuştum yalnızca, artık okumuyorum bile (zaten yazdıklarının okunabilir bir içeriği yok, imla hatasından ve anlatım bozukluğundan geçilmiyor entry'leri) ama o, her yazdığımı eksiliyor.

keşke kimin ne oy verdiğini sözlük yetkilileri ifşa etse de bu yaşlı kadının yaptığı oy haksızlığı açığa çıksa, nasıl biri olduğunu siz düşünün artık :) aklınızda bulunsun, yarın öbür gün size de hakaretler ve mesnetsiz iddialar yağdırırsa -ki yapar, amacı kavga edip dikkat çekmek- ve siz de ona cevap verirseniz sizin de başınıza gelebilir bu durum. dikkatli olun sayın yazarlar, bu yaşlı kadın peşinizi bırakmıyor ;) entry'ler yazıyorum, bazıları beğeniliyor. sonra bir bakıyorum, ertesi gün, son yazdıklarım tek tek oylanmış ve beğenilenlerin sayısı düşmüş. aşık mı oldu nedir, akıl almaz bir şekilde bana kafayı takmış durumda. her gün ama her gün profilime girip son yazdıklarımı tek tek, üşenmeden eksiliyor hahaha :) entry'lerimde şükela kaygısı taşıdığımdan belirtmiyorum bunu, beni seri eksilemesini nasıl fark ettiğimi ifade ediyorum yalnızca. bu olay, bu teyzeyle tartıştıktan sonra başladı, önceden böyle takıntılı bir eksileyicim yoktu. yakalanamayacağını sandı kezo puhahaha!

rica ediyorum, beni eksilemeyi bıraksın da gitsin, koşsun biraz. hem kilo verir (favladığı entry'ler koşarak kilo vermek üzerine zaten) hem de sinirleri yatışır biraz :) neyse, entry'i daha fazla uzatmıyorum artık. zaten ne olduğu ortada. özetle, bunun kadar eksilemeye ve yazarlara hakaretler yağdırmaya kendini adamış bir kullanıcı görmemiştim :) aslında böyle teyzelere kızmamak lazım. n'apsın? iki kelimeyi bir araya getirip cümle kuramayacak ve en yaygın kullanılan sözcükleri bile yanlış yazacak düzeyde, yaşı ilerlemiş, kilo veremiyor, eşiyle arası kötü vesaire. hayat, bu yaşlı kadına her konuda kötü davranmış. eh, makus talihinin acısını sözlük'te bağırıp çağırarak ve seri eksileyerek çıkarmaya çalışıyor :)
  • herkese azami zeka ve ruh sagligi dileyen suser.
    ayrica: #70379245

edit: hakkimda yazilmis varos satirlar mevcudiyetini korumaya devam ettiginden, o satirlarin sahibinin nasil biri oldugunu buraya da not duseyim dedim (bu sefer, verecegim linklerin hepsinin goruntulerini kopyaladim, soz konusu kisi tam bir "edit" bagimlisi -editted-).

kim bilir hangi entrylerde (ve kim bilir hangi baglamda) kullandigim kelimeleri ardarda siralayip, nezaketten ne kadar da yoksun oldugumu yazmis kendisi (o kelimeleri kullandigim entryleri de link verirse, ithamda bulunmamis, gercekleri yazmis olur). yatili okula gittikten sonra, kullandigim dilde ve ozellikle hakkimi koruma konusunda kimi degisimler gecirdim. hanim hanimcik biri degilim, ama insanlara kaba davranan birisi de degilim. gercek nezaketin, kullanilan kelimelerden ziyade uslupta oldugunu dusunuyorum (cok kibar kelimeler kullanan biri, bencilligi ve aymazligiyla cok da kabalasabilir). girdaptaki, benim tanimima gore nazik biri degil (saldirgan, genellestirici, insanlarin dogal ozelliklerini ayristirici bir dili var). kendi tanimina gore de (kullanilan kelimelere gore yani), nazik biri oldugunu dusunmuyorum. kullandigi kimi kelimeler:
    pic (bkz: #53938840)
    orospu (bkz: #70689018)
    kimden peydahladığı belli olmayan çocuk (bkz: #67104540)
    porsumus, obez, mahalle karisi ve daha bilumum kelimeleri turlu enrtylerinde goruluyor.
    (kadinlara, cocuklara, cocuklarin zurriyetine bu kadar takik olmasinin gercek sebebini ciddi ciddi merak ediyorum; sorun sevmemesi degil, bu nefretin bir gereklilik oldugunu dusunmesi, bunu hakaretlerle rasyonelize etmeye calismasi).

uslup diyordum; frida kahlo basliginda (#59274549), "ben "kezban" lafını cinsiyetçi bulduğum için kullanmam, görgüsüz der geçerim" demis (kimi entrylerinde onlarca kez bu kelimeyi kullanmis biri, sozcuk dagarciginin zenginligi (!) bir yana, tutarliligiyla da hayran birakiyor).
    ayni entryde "sende o çirkinlik varken yanaklarına sakal taksaydın bile sırıtmazdı zaten, rahat ol. ha, bir de frida kahlo'nun bu bakımsız hallerini çok ilginç bulan aptal hayranları var" cumlesini de kullanmis frida kahlo icin (kendisine bilgi, kahlo yuz killarini, ispanyol koklerini gosterdigi, tuysuz yerlilerden biri olmadigini kanitlamak icin almiyor, bakimsizliktan degil).
    ask acisinin vurgulanmasindan rahatsiz oldugunu da belirtmis ayni satirlarda ("sığlıktan, görgüsüzlükten ve ajitasyondan -özellikle "aşk acısı" konulu ajitasyondan- nefret ettiğim kadar çok az şeyden nefret ediyorum.").

edit2: yine kendine has zeka duzeyi ve hayal gucuyle, kahlo'yu pek begendigim cikariminda bulunmus (begenip begenmedigim hakkinda tek bir yorumum yok). bilal'e anlatir gibi anlatmak gerekirse, yukaridaki satirlarin amaci "kahlo hakkinda yanlis dusunuyor" demek degil, kezban kelimesini kullanmadigi iddiasini -klasik celiskilerinden birisini- gostermek (ayni zamanda, kendisine has sakil dili gostermek, "sende o çirkinlik varken yanaklarına sakal taksaydın bile sırıtmazdı zaten" seviyesinde konusan kisiler nasil ortamlarda buyuyor cidden merak ediyorum).

kezban kelimesini kullanmayan suserimiz, ilgili basliga paragraflarca entry dosemis: #66271709.
    nefret soz konusu oldugunda, mantigi hice sayabiliyor gercekten: #60543365 (ruslarin teknolojide kotu olduklarini iddia ettigi yetmiyormus gibi, su satirlari yazmis: "peki hiç mi işe yaramaz rus ayıları? yararlar tabii ki. dişi olanları kara kuru, kıllı, kavruk, kıro herifleri az paraya memnun ederler.", iste yine usluba geliyoruz).

bu arada, fiziksel ozelliklere asiri onem veriyor. bu sadece kendini elestirenlere ettigi hakaretlerin seklinden degil (obez, yasli, kara kalin bilekli vb demesi), ilgili basliklara yazdigi "ben cok guzel bir kariyam" tadindaki entrylerinde de gorulebilir: #59884080, #53077882.
    fiziksel konulara takikligi hemen her entrysinde mevcut aslinda, bu baslikta ya da girdaptaki basliginda da (#70366938).
    bu noktada, kurtlugu/esmerligi hakaret olarak kullanan girdaptaki'nin, su ibret verici cumlesini de paylasmadan edemeyecegim: "ben sizin gibi ortadoğulu (türk, kürt, arap filan) hiç değilim" (bkz: #39549145, peki girdaptaki uzulme, burhan altintop da viking kani tasiyor).

yari cerkesmis, #38749101. lanet olsun ki ortak ozelligimiz, ama tahminim kayseri cerkesidir bu, zira nerede bos beles gurur yapan cerkes gorsem pinarbasili cikiyor (bir zamanlar odtu'de cerkeslerle ilgili bir bulusmaya katilmistim, pinarbasili bir kezban "melezleri aramiza kabul etmeyelim" demisti, normalde cerkes olmayanlarin bile katilmasi gereken aktivitelerle ilgili nazilik taslamisti, bu arada amcam da pinarbasili bir kadinla evlendi, ailesine-saskinlik icinde- baslik parasi odemistik).

aaa, diger yarisi gurcuymus (#57044330). cerkes surgununden oturu ruslara o kadar nefret kusmus ama, cerkesler gurculeri de sevmezler (surgunde onlar da saldirmis). hatta abhazya-gurcistan savasirken, turkiye dahil dunyanin dort bir yanindan cerkes, abhaz saflarinda gonullu savasa katilmisti. cerkesler, gurculeri kafkas halki olarak bile gormezler (gurculeri surekli cerkesleri taklit eden, hain, irksal olarak da azeri-ermeni ayarinda bir halk olarak gorurler).
    neyse ki burada ayriliyoruz, benim diger yarim gurcu degil (bulgar gocmeni ve ege karisimi).

anne olmus kadin iticiligi basligi (#58623290) ve orada yazdiklari malum (bu entryi de surekli editliyor, ama yazdiklarinin orjinali var). bu konuda en dikkat cekici ayrintilardan biri, annelere duydugu bu derin nefreti, kendisine yuz vermemis platoniginin evlendigini duyduktan bir kac ay sonra yazmasi (adamin ve esinin cocuk bekledigini mi duydu, ne olduysa): #51922093 (herifin pesinden az da kosmamis #36956887, platonik ask basligina yazdiklarini da bir yerlerde kaydetmistim, dikkatinizi cekerim, "ask ajitasyonu"ndan nefret ettigini yazan insanin satirlari bunlar).
    isin kotu tarafi, galiba kendisini bu hayatta kimse sevmemis #46805026, #49009694. belki de insanlar haklilar: #35412822, #61512115, #36017400.

depresyonda olmasina samimiyetle uzuldum #48165642. neyse ki profesyonel yardim aliyor #39824309. bol bol intihardan bahsettigi entryleri var ama bedenine bu kadar duskun (bu ugurda alkol de kullanmayan, #39078742) bir insanin hayattan kolay vazgececegini sanmam.
    hayatin anlamina, arkasinda iz birakmaya (#67178669) onem veriyor. ablasi olarak tavsiyem (yazdiklarindan anladigim aramizda 10-12 yas fark var), insanlari ayristirmaya, kimisi gelip gecici degersiz ozellikleri yuceltmeye devam edecegine, biraz rahatlasin. hem kendini hem de etrafindakileri gercekten sevmeye calissin (belki birileri de samimiyetle kendisini sever).
    kendisi gibi ben de inancsizim, hayata (rastlantisal varolusumuza -bu tanimi kendi bulusu sanacak kadar cahil olsa da-), bir anlam yuklemeye calismak yerine, yasadigi anin hazzini cikarmaya baksin. ben oyle yapiyorum, insanlarin (hele oldukten sonra) hakkimda ne dusundukleri -sevdiklerim haric- zerre umurumda degil. buradaysam yasiyorum, olmussem zaten yokum, onemli olan anin hazzini almak (bkz: sevmek, sevilmek, bir seyler uretmek vs vs).

edit3: evet, hayattan keyif almaya bakiyorum, usenmedigim surece hakkimi aramaya ya da baskalarina yardim etmeye calisiyorum. hayatin, aramam gereken buyuk bir anlamini oldugunu dusunmuyorum. daha buyuk arayislarda olanlara saygi duyabilirim. nefretten ve narsizmden baska ozelligi olmayan insanlaraysa duymam. onlari, hayatin anlanimi arayan derin insanlar olarak degil, olduklari gibi goruyorum (saygi duyulmak istiyorlarsa, once kendilerine asik olmaktan/acimaktan vazgecsinler).

not: kendisinin sandigi gibi kilolu ya da esmer degilim (kilolu/esmer olsaydim bile, bu bana hakaret etme hakki vermezdi). kocamin beni aldattigini hic sanmiyorum (eger boyle bir sey varsa, holywood buyuk bir yetenegi kacirmis demektir). henuz tek cocugum var (enerjim ve biraz daha param olsa 3 olsun isterdim, kendisine bir bilgi daha, cocuk buyutmek istemek illa ideolojik bir karar olmak zorunda degil). iddia ettigi gibi sozluk erkeklerine imalarda bulunmuyorum (vucudumla ilgili detay verdigim, pek bir guzelim diye yazdigim tek satir yok; kendisinin aksine). kurt/arap degilim (olabilirdim de, bu da hakaret olamaz). ofkemin, kendininki kadar yikici oldugunu sanmiyorum. yine iddia ettigi gibi aktroll ya da akp'li degilim (omrumde ne akp'ye ne tayyibe oy verdim). ki olsaydim bile, yazdiklarina yaptigim yorumlarin dogrulugu/yanlisligi degismezdi (insanlarla kim olduklari uzerinden degil, ne yazdiklari/dusundukleri uzerinden tepki vermeyi acilen ogrenmesi gerekiyor; bu entry kendisine ayna olur umarim).

edebiyat kanalina yaptigi katkilardan okumaya cok duskun oldugunu anliyoruz ama okuduklarindan cikardigi sonuclar (tespitler), pek isabetli degil. tavsiyem, yetenegini baska alanlarda arasin. seyahat kanalina hemen hic katkisi olmamis; belki bu eksigini giderirse, kendini gelistirebilir. eger isterse sozlukte kendisine seyahat butcesi olusturmak icin bir yardim kampanyasi baslatabilirim.

edit4: "seni paramla doverim" gibi bir cikarimda nasil bulunmus, orasi da muamma. cok param olsaydi 3 cocuk dogururdum diyen biri zengin mi oluyor anlamadim. parasi neyse veririm demedim, yardim kampanyasi baslatmak dedim. 30 yasina dogru almanci oldugum dogru, beyin gocunun kurbaniyim iste.

edit5: beni, seri eksilemekle itham ediyor, nedense ben de kendisi hakkinda benzer seyleri dusunuyorum (seri eksileniyorum).

edit6: girdaptaki'nin varligi benim icin ciddi ciddi fantastik bir hal almis durumda. acaba, bir sosyoloji ogrencisinin tez icin yarattigi hayali karakter olabilir mi diye dusunmeye basladim.