şükela:  tümü | bugün
  • ev kadını bir kezban. sözlük bunun neyine, bilemiyorum. gitsin ev işi filan yapsın, bilgisi o kadar. hatalı türkçesinden buram buram akan bilgisizliğiyle sözlük köşelerinde kavga peşinde koşarak güldürüyor. bu çağda ev kadını olarak yaşamaya utanmayıp bir de kendisi gibiler eleştirilince acı dolu çığlıklar atıyor: (bkz: #70724690) eşiyle yaptığı kavgaların sebebi sadece kilo fazlalığı değil, ev kadını olarak yaşadığı için eşine verdiği hesapların da rolü olmalı. kim bilir hangi niteliklerin eksikliğinden muzdarip ki ev kadını oldu, üzüldüm. özellikle kültürlü insanlarla alıp veremediği var, sanırım kendisinin sıfırın altındaki kültür seviyesi göze çarpacak diye korkuyor kezban. benim kaliteli bilgi/yorum içerikli entry'lerim de bu kezo'ya kıskançlık gözyaşları döktürmüştü :) esseksurprizi, kendisinden üstün kişilerin varlığını kabullenmeli ve onları rahat bırakmalı. bir de okuma yazma kursu öneririm bu teyzeye. henüz geç değil. en yaygın kullanılan kelimeleri bile yanlış yazan bir ev kadınından çok şey beklememek gerek aslında :) annelik kavramını eleştirdiğimde de öfkeden tir tir titremişti çünkü yazdıklarım, bu kezo'nun hayattaki tek özelliği olan anneliğe -ona da "özellik" denebilirse tabii- yönelik bir tenkitti. eh, bu durumda esseksurprizi'nin sinirlenmesi ve iftiralar eşliğinde ağlaması çok normal :) genel olarak genç/güzel/zeki/eğitimli/kültürlü kadınlara çok büyük bir öfkesi var ve hıncını çıkarmak için sözlük'te böylelerini hedef seçiyor. eşinden ilgi göremediğini sıklıkla dile getiren, kırk yaşında bir teyzenin bu hallerde olmasına şaşırmıyorum aslında.

"kavga peşinde koşuyor"u biraz açalım. sonradan, bir almancıyla evlenerek edindiği azıcık parayla millete tanımadan "varoş" diyerek kendi varoşluğunun üstünü örtemeyeceğini acilen fark etmesi lazım. bu yaşlı kadının kafayı taktığı, nick altında varoş kavgası edebilmek için satırlar boyunca haykırdığı yazar sayısı epey kabarık. örneğin: (bkz: isolde/@esseksurprizi) (bkz: en guzel din olmayan din/@esseksurprizi) farkındaysanız yazdıkları sözlük'te beğenilen, modern, muhalif yazarlara düşmanlık duyuyor. bu durum ve gece gündüz muhalefete çatmasına bakılırsa esseksurprizi'nin ak troll olma ihtimalini göz ardı edemiyorum. belki de entry'leri beğenilen yazarlara haset duyuyor olabilir. onlara nick altlarında hakaretler/iftiralar yağdırarak dikkat çekmeye çalışıyor da olabilir. yeni bir yazar olduğu halde çok sayıda entry girerek sürekli, sanki olağanüstü bir şeymiş gibi, "almanya'da yaşıyoooom, para buldummmm, çocuk doğurdummm" diye aklınca kendini övdüğünü sanıyor kezban. tam bir kezban, tam ama, en alasından. sözlük'te dikkat çekebilmek, gösteriş yapabilmek için gece gündüz çırpınırken yazım hataları ve anlamsal derinliği sıfır olan, şükela kaygılı entry'leriyle kendine güldürdüğünün farkında değil galiba :) çok uğraşıyor, yazık, günde elli entry filan giriyor teyzemiz :) ilgi çekmek istiyor. eşinden yüz bulamayan yaşlı kadın, soluğu burada almış demek ki ;) almancılar sosyolojik vakadır, belki bunu da öyle değerlendirmeliyiz. aileden görmüş birinin davranışları değil bunlar, tam da varoş ev kadınlarına yakışacak hareketler, kavgacılığı da cabası. bu arada ev kadını olmayı telaş içinde nomalleştirmeye çalışması da zihniyetinin ne kadar varoş olduğunu gösteriyor. evlilik, doğum, gösteriş amaçlı yaşayan bir kezo. (bu arada prensip olarak "varoş" sözcüğünü kullanmam ama buna, bunun diliyle konuşarak o seviyeye indiğim için şimdilik kullanmış bulunuyorum)

aslında bu kadar agresif olmasının nedenini tahmin etmek hiç zor değil: yaş gelmiş kırka, şu koca hayatta ola ola ev kadını olabilmiş, kilolarla başı dertte, eşi bunun yüzüne bakmıyor, düzgün cümle kuramayacak kadar bilgisiz. bu kezban'ın stres atma yeri burası demek ki. böyle kadınları gördükçe kendi bilgime, eğitimime, kültürüme, görünüşüme, niteliklerime, hayata bakış açıma çok daha fazla saygı duyuyorum. özellikle ailemin kıymetini, beni yetiştirirken bana aşıladıkları o güzel değerleri, ebeveynlerimin asaletini çok daha iyi anlıyorum ve onlara yeniden minnet duyuyorum. herkes bizim gibi şanslı olmuyor maalesef, esseksurprizi gibi örneklerle görüyoruz bunu.
  • dürüst, onurlu, göte göt diyen bir yazar. göt dedikleri alınmış biraz. koyver gitsin.
  • makale tadında entrysine denk geldiğim yazar.
    (bkz: #68178106)
    diğer entryleri hakkında bir yorumum yok.
  • nickaltıma ilk entryi giren bebe, tirrek.

(bkz: başlıklarını engelle)
  • bkz: #69426826
  • belli konularda haklı olduğunu düşünüyorum, fakat kendini ifade ederken yanlış şeyler söylemiş.

elimizde bir adet sorun var. nedir bu? oteller plajları gasp etsin mi etmesin mi? buna karşılık da öne sürülen 2 adet görüş var;

- gasp etsin, millet anamıza bacımıza bakıyor herkes girince.
    - gasp etmesin, o plajlar herkesin hakkı.

1. seçenek kesinlikle çözüm değil, çünkü kabul edildiğinde para verilmeden girilen plajlarda kadınlara yapılacak taciz meşru görülmüş oluyor. pembe metrobüs gibi düşünün. "pembe metrobüse binmedi, demek ki kaşınıyordu" cümlesi ile "paralı plaja gitmedi, demek ki kaşınıyordu" cümleleri arasında fark yok. bu da parası olmayan insanın taciz edilmesini meşrulaştırıyor. taciz edilmeden denize girebilmek parayla satın alınabilecek bir lüks olmamalı.

2. seçenek daha makul, fakat tartışma yaratan taciz konusu ortaya çıkıyor bu durumda da.

yani asıl karşı çıkılması gereken şey taciz kültürü. paramı basarım tacizsiz yüzerim demek sorunu çözmüyor, aksine bu taciz/tecavüz kültürünü besliyor, bunu farketmek lazım. sorun, görülebildiği üzere, otellerin plajları gaspı mevzusundan daha büyük.

bu sorun da ne "anana bacına bakılsın istemiyosan plaja gitme lan" denilerek ne de "paramı basıp tacizsiz mekana girerim birader, gerisi beni ilgilendirmez" denilerek çözülebilecek bir sorun değil.

tacizci diye adama saldırırken aslında kimin taciz kültürünü beslediğini farkedebilmek lazım.
  • pembe metrobusle halk plaji benzetmesini begenmis suser. insanlarin/ortamlarin ayrismasi, gettolasmaya sebep olur. taciz vakalari azalmak bir yana, artar.

halk plajlarinda surekli taciz oluyor gibi bir onerme nerden/nasil cikarilmis ciddi ciddi merak etmeye basladim. neden boyle bir on kabul var?
    her sene oldugu gibi, gecen sene de 1 ay tatil yaptim; plajda (halk plaji) tek bir tacize ugramadim (hadi ben 40ima merdiven dayadim, plaja arkadaslariyla giden liseli yegenim de -guzek kizdir- boyle bir seyden bahsetmedi). tacizin parayla ilgisi yok (ilgili baslikta bu konu hakkindaki goruslerimi detaylica yazdim, ali agaoglu ornegi verdim, adam 17 yasindaki kizinizin yan senzlongunda otursa rahat mi olacaksiniz).

rahatsiz olanlar gelmesin demek bence mantikli. kendi rahatsizliklarindan oturu hak gaspini savunacaklarina, evlerinden cikmasinlar. bu, "ya sev ya terket" gibi bir dayatma degil. ortada bir kanunsuzluk var. bu kanunsuzlugu destekleyenler utanmak bir yana, dile getirenlere cemkiriyorlar. medeniyet ariyorlarsa kanunun degismesi icin caba sarfetsinler (ayni fikirde degilim diye comar demem, kanunsuzlugu savunduklari icin comar diyorum).

pembe bornozlunun kullandigi dilden ne tip adamlardan bahsettigimi anlamissinizdir. gittikleri mekanlar da, mafyatik muteahhitlerin yaptigi ruhsatsiz (sonradan kilifina uydurulmus) oteller. su sozlukte bile ovguyle bahsedilmis bodrum torba rixos'u ornek alalim, orasi ruhsatsiz dikildi, dogaya zarar verdi, oradaki halkin plaja girisini engelliyor. sahibi de fettah tamince, daha onceden fetosun yanasmasiydi, simdi tayyibe sadakat yemini etti. chp'li oldugunu iddia edip bu otelde tatil yapan tanidigim var. bunlar mi medeni? tek dertleri, kendilerini ozel sanmak.

edit: rixos mu voyage mi, hangisi torba'daki kacak oteldi hatirlamiyorum, asagi yukari hepsi ayni: http://haber.sol.org.tr/…ligi-bin-lira-haberi-86902
  • arada argo kullanan bir suser (liseden itibaren, erkeklerin cogunlukta oldugu okullarda okumanin verdigi bir deformasyon). yine de, bir varosun seviyesine dusmedim. ornek olarak verilmis 3 kelimeyi tek tuk kullanmis olabilirim, ayni enrtyde ardarda kullandigimi hic sanmiyorum (caps or it did not happen).
    kripto akp'li hic degilim (akp ve tayyip hakkinda yazdigim tonla entry buna kanittir, ulusalci olmamam beni akp'li yapmaz).
    girdaptaki'ni, yazdiklarina gore degerlendirdim (burada yazdiklarini yorumlamam icin sahsen tanimam gerekmiyor).

not: insanlari -genel olarak- ekonomik seviyelerine ya da iclerinden ciktiklari ortamlara gore degerlendirmem. gecekonduda buyumus cok duzgun insanlar tanidim (cok zengin olup da duzgun olan insanlar da var, tum zenginler somurmeye alismis sulukler degil). lakin girdaptaki'nde (ve kendisi gibi baska varoslarda) olan garip bir hal var ki, azicik gelistiklerini/bir seyler ogrendiklerini sansalar, olduklarindan daha havali gorunmek icin dunyaya akil vermeye kalkiyorlar. gereksiz yere bu tiplerle ugrastigimin farkinda olsam da, yuzlerine ayna tutmaktan kendimi alamiyorum.
  • (bkz: pembe bornozlu adam)

lafının arkasında duramayan bi kişilik(!).
  • sonradan bulduğu üç kuruşla ne yapacağını şaşırıp tanımadığı insanlara her fırsatta "alamancıyım fakirlerr! siz varoşsunuz! ben zenginimm!" diye haykıran almancı kezban. aile terbiyesi almış, aileden görmüş herkes, bunun ayıp olduğunu bilir ve tokgözlüdür. sözlük erkeklerine "yaşlıyım ama para bende" diyorsa bilmem. eşinden ilgi göremediği için öfkeli, özellikle genç kadınlara kin duyan, kırklı yaşlarda, gerilmiş bir teyze. kavga peşinde. "koyayım, ulan, osuruktan, pezevenk, yavşak" gibi kelimeleri sürekli kullanarak nezaketiyle göz yaşartan, yazım hatası ve(ya) anlatım bozukluğu içermeyen bir cümle kuramayarak düzeyini belli eden, yerli dizi izleyen, mynet yorumları düzeyinde entry'lerle ak trolllük yapmak için çırpınan, muhafazakar kezban. yazarlara durup dururken hakaretler yağdırdığı için varlığından haberdar olduğumuz bir teyze. üzülüyorum haline, ekşi'yi çok yanlış anlamış :) eh, sonradan olmuyor bazı şeyler. kırk yaşına da gelse kezban, kezban'dır ;)

bu yaşlı kezban'ın özelliklerini madde madde sayacak olursam:

- hep belli konularda entry'leri favlamış, çare arar gibi. esseksurprizi'ni yakından tanımanız ve bu yaşlı kadına dair fikir edinmeniz açısından, favladığı şu entry'leri görmenizi rica ediyorum: #56875552, #2902723, #39323459, #51634014, #9246961, #6565403, favladığı bu entry'deki "kırk yaş" vurgusuna özellikle dikkatinizi çekerim: #477600, #354393, #27661511, #58454939, mutsuz evlilik ve takıntılı temizlik ilişkisi hakkında favladığı bir entry de dikkate değer doğrusu: #49742231, #65743165, #62679498, #3945609, #2494756.

- kilo vermeye çalışan ama veremeyen (kilo vermekle ilgili olarak favorilere eklediği bazı entry'ler: #56976863, #53051771 ayrıca kilo aldığını kendisi itiraf ediyor: #70430144 yaşlı kezo, entry favlayarak dertlerine çare arayan biri, belli)

- mutsuz bir evliliği olan: #70200041 (eh, kilo fazlalığı olan ve sürekli kavga eden birinin evliliği elbette kötü gider. esseksurprizi ile evli olmak gerçekten zor olmalı :( adam belki de bu kezban'a nafaka ödememek için boşanmıyordur, kim bilir?)

- öfkeli: #68339704, yine, eşi dahil diğer insanlara olan öfkesi için: #68645781

- beyaz tenli kadın görünce hüngür hüngür ağlayan: #70003994 (belli ki "madem beyaz tenli değilim, öyleyse beyaz tenlileri aşağılamalıyım" anlayışının ürünü bir haykırış. bu tavır, çok karakteristik bir şekilde, kıskançların tutumudur. çok acınası. eşi bunu beyaz tenli, genç, güzel kadınlarla aldatıyor olabilir)

- denize işediğini belirten: #70011335 ("uzak durarım" yazmış bir de, "dururum" yazmayı bile bilmiyor kezban. gerçi neyi biliyor ki? bence asıl, insanlar bundan uzak durmalı ki başta eşi olmak üzere insanlar esseksurpizi'nden uzak duruyorlar zaten, iyi yapıyorlar)

- çok sayıda yazarı, nick altlarında, durup dururken yönelttiği hakaretlerle bunaltmasıyla meşhur (bunu bu başlıkta da belirtmişler zaten. mutsuz evliliğinin acısını böyle çıkarmaya çalışıyor. eşinin bile sevmediği, yaşlı bir kadın ne de olsa)

- sayısız yazım yanlışına ve argo/küfür içerikli entry'e sahip (bunları tek tek buraya taşımakla uğraşmayacağım; çoğu entry'si öyle bir üslupla yazıldığı için taşısam sonu gelmez, ne düzeyde biri olduğunu kendisi kanıtlıyor zaten. ayrıca bu kadar hatalı yazabilmek için, ömründe kitap kapağı açmamış biri olmak lazım. her şeyden önce, yazabilme yetisi kazanması gerekiyor. kırk yaşına gelmiş kadın, düzgün cümle kuramıyor)

- kripto akpli (muhaliflerle sabah akşam hiçbir derinlik taşımayan argümanlarla kavga ederken gösterdiği o büyük motivasyonu, hükümeti eleştirirken asla göstermiyor. akp için çalışan troll'lerin gizli taktiği budur, bilirsiniz)

- popülist ve klişe entry'lerle şuku/fav peşinde koşan ama başkaları bilgi içerikli veya sanatın herhangi bir dalıyla ilgili herhangi bir entry girerse onlara öfkelenen (mynet yorumcusu düzeyindeki bu kezban teyze, imla hatası yapmadan yazamıyor daha. ayrıca bilgi veya sanat içerikli herhangi bir şey yazabilecek yetkinlikte değil. essesurprizi'nin yazdıkları, ihtiyar yabancı kadınların afrika'da erkek araması ve zrafa sokağı gibi bel altı konular. düzgün entry girenlere, türkçeyi doğru kullananlara, sanattan bahsedenlere de kıskançlıktan "susun, sanat hakkında konuşan varoştur!!" diye isyan ediyor -ne alakası varsa- ahaha şu dünyada gelmiş geçmiş tüm entelektüeller ve sanatseverler komple varoş öyleyse puhaha. kıskanç biri ve kendisi gibi olmayanlara, kültürlü kişilere, düşman kesiliyor. başkaları düzgün entry girdikçe kendi seviyesi göze çarpacak diye korkuyor olmalı kezban teyze. ekşi'nin asıl güzelliğinin bu konular hakkında bilgi/görüş paylaşımı olduğunu bilmiyor. heykele ucube diyenlerin partisini tutan biri, sanattan bahsedenleri veya bilgi verenleri elbette ayıplar. şaşırmıyorum aslında)

- yerli dizi müptelası (yerli diziler bunun gibilerin seviyesine uygun şekilde çekiliyor, malum)

- genç/güzel/akıllı/kendini geliştiren kadınlara apayrı bir düşmanlık duyan (bakın, mesela çok ilginç bir örnek vereyim size. emma watson'a da kafayı takmış. ona, çıplak poz verdi diye, satırlar ve entry'ler boyunca nasıl da bağırıp çağırıyor yaşlı kezo: emma watson/@esseksurprizi)

- çok kötü giden evliliğini sıkça dile getirip sözlük erkeklerine birtakım imalarda bulunan

bir kezo. örnekler çoğaltılabilir elbette. bunlar, bir bakışta yakaladığım kezbanlıklardan seçmeler. yazacak çok şey var ama bir kezban için uğraşmaya değeceğini sanmıyorum, beni de kendine benzetmesinden endişeleniyorum.

esseksurprizi, tam bir kezban'a yakışır biçimde, kavga etmek için sözlük'e üye olmuş. yazarları kezbanca çekişmelere itmeye çalışıyor. görüyorum ki diğer birçok yazara da hakaretler ve iftiralar yağdırmış. ona uymamanızı tavsiye ediyorum, bırakın kendi halinde ağlayıp dursun bir köşede. ilgi çekemezse susar. onun ne olduğunu, kendi yazdıklarına dayanarak açıkladım. yine de isteyen, kendisiyle ilgili daha önceden yazdığım detaylı bir analiz için şunu okuyabilir: (bkz: #70374000)

seri eksilenince aklıma geldi bak, not düşeyim: bu yazarın işi gücü perde arkasından ak trolllük yapıp yazarları çok kötü butonuyla cezalandırdığını sanmak :) ben bu teyzenin varlığını unutuyorum, seri eksilenince hatırlıyorum :) onun nasıl biri olduğunu, yazdıklarına dayanarak yüzüne vurduğum için ağlattım kendisini :) koskoca kadın sabah akşam ciddi ciddi seri eksiliyor :) nasıl bir takıntıya sahipse, nasıl üzmüşsem artık kezban'ı, aylardır toparlanamıyor hahaha bilmeli ki entry'lerimde şükela kaygısı taşımıyorum, o eksiledikçe gerçekler değişmiyor :) hatta belki moderasyon cezalandırabilir bu seri eksilemeleri, aklında olsun, oy hakkını kötüye kullanıyor. gitsin kilo vermekle ilgili veya psikolojik başlıklardaki belli entry'leri favlamaya ve yazılanları uygulamaya devam etsin, çırpındığı ortada :) madem koşarak kilo vermekle ilgili entry'leri favlıyor, çıksın, koşsun biraz. belki zayıflar da eşi yüzüne bakar :) hem belki sinirleri yatışır :) üstelik, okuduklarından doğru sonuçlar çıkarabilmesi için kan dolaşımı hızlanır biraz, oksijen gider hücrelerine :) koşarak kilo vermeye çalışmaya devam et esseksurprizi :)

artık daha fazla ekleme yapmak istemiyorum ama son olarak önemli bir noktaya değineceğim ki bu husus tüm yazarları ilgilendiriyor: beni eksilediğini belirtmiştim ama bunun eksilemesi, öyle bir kez eksileyip geçmek değil. bu teyze, onun nasıl biri olduğunu yüzüne vurduğum için öfkeden ağlayarak her sabah uyanır uyanmaz profilime girip beni eksileyen biri. ben onun entry'lerini hiç oylamıyorum, zaten nick altımda ağladığında birkaç entry'sini okumuştum yalnızca, artık okumuyorum bile (zaten yazdıklarının okunabilir bir içeriği yok, imla hatasından ve anlatım bozukluğundan geçilmiyor entry'leri. bilgi desen yok, derinlik desen yok; ya haber linklerini kopyalayıp yapıştırarak altına "yavşak pezevenkler!" diye küfrediyor ya da sonradan bulduğu parayla gösteriş yapabilmek için sözlük köşelerinde ömür tüketiyor. bu seviyede bir kezo teyzenin entry'lerinde okunacak bir yan yok. ha, kendisi beni eksilerken arada okursa belki bir şeyler öğrenir)

keşke kimin ne oy verdiğini sözlük yetkilileri açıklasa da bu yaşlı kadının yaptığı oy haksızlığı açığa çıksa. aklınızda bulunsun, yarın öbür gün size de durup dururken hakaretler ve mesnetsiz iddialar yağdırırsa -ki yapar, amacı kavga edip dikkat çekmek- ve siz de ona cevap verirseniz sizin de başınıza gelebilir bu durum. dikkatli olun, peşinizi bırakmıyor ;) entry'ler yazıyorum, bazıları beğeniliyor. sonra bir bakıyorum, ertesi gün, son yazdıklarım tek tek oylanmış ve beğenilenlerin sayısı düşmüş. aşık mı oldu nedir, akıl almaz bir şekilde bana kafayı takmış durumda. entry'lerimde şükela kaygısı taşıdığımdan belirtmiyorum bunu, beni seri eksilediğini nasıl fark ettiğimi ifade ediyorum yalnızca. bu olay, bu teyzeyle tartıştıktan sonra başladı, önceden böyle takıntılı bir eksileyicim yoktu. yakalanamayacağını sandı kezo hahaha! gerçekler acı geldi demek ki ;)

bunun kadar eksilemeye ve yazarlara hakaretler yağdırmaya kendini adamış bir kullanıcı görmemiştim :) aslında böyle teyzelere kızmam. n'apsın? iki kelimeyi bir araya getirip cümle kuramayacak ve en yaygın kullanılan sözcükleri bile yanlış yazacak düzeyde, yaşı ilerlemiş, kilo veremiyor, eşi bile buna yüz vermiyor vesaire. hayat, bu yaşlı kadına her konuda çok kötü davranmış. eh, makus talihinin acısını sözlük'te bağırıp çağırarak ve seri eksileyerek çıkarmaya çalışıyor :)