şükela:  tümü | bugün
  • xiaomi mi mix gibi bir deneysel butik telefon. meh, impress olmadim.*
  • android'in fikir babası, kurucusu, isim sahibi andy rubin (hızlı okuyunca android'e benziyo ismi bile) yeni projesi.
    bir adet akıllı telefon ve aksesuarları ile yakında piyasada. amerika fiyatı $699.
    üzerine 360 derece kamera, ev sistemleri, şarj dock'u gibi aksesuarları eklerseniz fiyatı artıyor.
    o kadar da 'wow' bişi göremedim lansmanda ama bakalım göreceğiz.
  • 19:10 ekran oranı ile 5.7"ekranlı telefon 141mm uzunluğunda ve 71mm enindedir, samsung s8 den 8mm kısa ve cep dostudur. iphone 7 ile samsung s7 arasıdır. %84 ekran ön yüz oranı samsung s8 ile aynıdır.

ayrıca titanyum çerçeve, seramik arka yüz ve edge olmayan ekrani (gg5) düşmeye karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır.

modülerlik için pinleri olsada moto z gibi tüm arka yüze yapışma zarureti olmadığından, aksesuarları kasa değişsede kullanılabilir kalacaktır.

çift hoparlör ve kameralı, en son işlemcili telefon bu niş ozelliklerine rağmen apple ve samsung flagshiplerinden bi tık daha uygun fiyatı (700$) ve titanyum nedeniyle sınırlı üretimiyle (5 milyon max) kapış kapış satılacaktır kanımca.

ebatı, dizaynı ve düşmeye dayanıklılığı ile favorim olmuştur.
  • kulaklık girişi yok ve pahalı, direk çöpe. kulaklık girişini kaldırmayı devrim sanan gerizekalı üreticiler hala bunu kavrayamadılar, öyle bi devrim yok.

telefonun özeti: kulaklık girişi olmayan ve ekranı dandik olan galaxy s8 versiyonu.
  • ıp sertifikası ve parmak izi okuyucusundan mahrum telefon. diğer amiral gemilere kıyasla tek artısı 128 gb'lik depolama özelliği. 5.7" ekran için 3040 mah batarya bana az gibi geldi nedense.

ekleme falan: sdn'de yer alan habere göre parmak izi sensörü arka tarafa konuşlandırılmış. ancak ıp sertifikası için herhangi bir şey okumuş değilim halen.
  • essential phone:

artıları:
    + titanyum ve seramik cep telefonları için ideal
    + güzel ve seksi tasarım
    + ana model 128 gb hafızaya sahip
    + en üst düzey donanım

nötr:
    * renkli ve monocrome kamera çok iyi potansiyele sahip
    * arayüz çok akıcı olabilir
    * 3040 mah batarya orta dereceli kapasitede

eksileri:
    - kulaklık girişi yok
    - su dayanıklılığı (ıp sertifikası) yok
    - sd kart girişi yok
    - ön ekranın bir kısmını kapatan ön kamera çok enteresan olmuş
    - seramik her ne kadar neredeyse çizilmez ise bile temperli camdan daha kırılgan bir malzemedir
    - yeni bir marka için 700$'lık telefon her şekilde yüksek bir fiyat
    - çok garip bir ekran çözünürlüğü var (2560x1312 px)
    - boyutu için oldukça ağır bir telefon (185 g) (s8 is 155 g & iphone 7 is 138 g)

özetle çok başarılı olacağını düşünmediğim telefon. (fiyatı düşmedikçe)
  • ubisoft gibi çıkan firmanın telefonu. über fon geliyor falan diye şişirdiler bildiğin mi mix çıktı. ne artısı var allaseniz. beni hiç etkilemeyen telefon.
  • seveni, beğeneni mutlaka çıkacaktır, saygı duyarım. ama kendi adıma, ekran biraz daha büyütmek için at sikine konmuş kelebek gibi yerleştirilen ön kamerayı kabullenemedim. biraz takıntılı bir insanı günlük kullanımda manyak edecektir.
  • steve jobs ba$ta olmak uzere silicon valley'in bolca nefret ettigi (android'i birakip gittiginden beri listeye google'dan larry ve sergey'i de ekleyebilirsiniz) ve kendisine sava$ actigi andy rubin'in giri$imi olan telefon. vadide cinli koreli $irketleri fazla sallayan olmaz, bazi $irketler ayni zamanda tedarikci ortak olduklari icin de biraz tolerans gosterilebilir. ancak essential'da bunlarin hicbiri yok. gozunun ya$ina bakmazlar. sen kimsin yaaa? brace yourselves, lawsuit coming in 3, 2, 1...

tanim: yenilikciyim diye gecinen ama hepsi faso fiso olan telefon. bunlarin yaptik dedigi $eylerde oyla ahim $ahim yenilik yok. gormesek bilmesek inanicaz. du$uk uretim miktari ve risk alma potansiyeliyle hobi olarak yapilacak $eyler. andy'cigim, sen biraz buyuyup geli$ince $imdi bok attigin $irketlerin hacmine azicik yakla$inca seni bir de oyle gorelim.