şükela:  tümü | bugün
 • tarihin bir cilvesidir ki bu stad neredeyse birebir olarak 1936'da nazilerin govde gosterisine donusen berlin olimpiyatlarinin yapildigi "berlin olimpiyat stadi" nin kopyasidir.. bir tarafta adolf hitler bir tarafta pinochenin varligi mimarin lanetidir heralde.. cumhuriyeti bulan fransizlarin ayni zamanda cunta rejimini bulmalarinin akabinde coup d'état dedikleri yonetimin şili'nin basina gelmesinden sonra binnerce rejim karsiti bu statta toplanmistir. koridorlari işkence mekanlari, soyunma odalari nezarethaneler, havuzlari kan havuzu olmustur resmen bu hayaletlerle dolu stadin.

  insanlarin şilililerin nasil onca acinin üstünde hala futbol izleyebildiklerini anlayamiyorum. futbol her sey gibi aciyi da unutturuyor sanirim..
 • sahaya pele'siz çıkan brezilya bu stadyumda çekoslavakya'yı 3-1 yendi. 15. dakikada josef masopust'un golüyle öne geçen çeklere, 17. dakikada amarildo'nun golüyle karşılık veren brezilya, 68. dakikada zito ve vava'nın golleriyle kupayı kazandı. maçı yöneten hakem, rus latychev'di. aylardan hazirandı.

  *
 • club de futbol universidad de chile'ye ev sahipliği yapan stat. 55.000 kişi kapasiteli olup 1938 yılında inşa edilmiştir.
  (bkz: estadio nacional de chile)
 • estadio nacional de chile, şili'nin başkenti santiago'nun ñuñoa semtinde bulunan bir stadyumdur.

  içerisinde futbol, tenis gibi birkaç saha ve bir veledromun bulunduğu kapsamlı bir spor tesisi olan estadio nacional de chile, 64 hektar alanı kapsar. ana stadyum 76.500 seyirci kapasitelidir ve 1937-38 yıllarında, berlin olimpiyat stadı örnek alınarak inşa edilmiştir. stad, 1962 yılındaki dünya kupası finaline ev sahipliği yapmıştır.

  1973 darbesi'nde tesis, üç aydan uzun süre siyasi tutuklular için toplama kampı olarak kullanıldı.

  askeri darbe sonrasında, önceki hükümet sempatizanları, sol partiler ve sendika üyeleri toplu halde tutuklanınca stadyumlar, konferans salonları ve okullar gibi resmi binalar toplama kampına dönüştürüldü. bu şekilde sadece estadio nacional'de 40.000'den fazla tutuklu biraraya getirilmiştir. ana stadyum erkek tutuklular için kullanılırken, yüzme havuzu bölümüne kadın tutuklular alındı. soyunma odaları, tuvaletler ve veledrom sorgulama ve işkenceler için kullanıldı.

  ünlü şilili gitarist-şarkıcı victor jara bu stadyumda öldürülmüştür.