şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en iyi parçalarının ''disse mi'' olduğunu düşündüğüm grup.hele bir de o fortuna yorumları vardır ki,carl orff bile yorumun güzelliğinden dolayı kendinden geçerdi.
  son olarak -şahsi kanaatimce- en iyi albümleri, yukarıda da bahsetmiş olduğum iki şarkıyı da içinde barındıran ondas 'tır.
 • (bkz: qntal)
 • ortaçağdan fırlamış alman müzik grubu. disse mi, estampie viii ve voi chamate parçaları her daim favorilerimden.
 • summerwunne isimli mukemmel bir parcasini kesfettigim grup:
  http://www.youtube.com/watch?v=_tdhj-ksr1c
 • bir tür orta çağ dansı ya da müziği.
  bölgelere göre değişik adlar alan bu müzik estampie (fransa), estampida (oksitanya), ıstampitta/ istanpitta veya stampida (italya) olarak biliniyor (bahsi geçen müzik grubuna da ismini vermiştir).
  temel olarak kalıbın “verse” ve “nakarat”lardan oluştuğunu söyleyebiliriz. verse denilen bölüm (point, punctus, pars da denen bu bölüm türkçeye mısra diye çevrilebilir) genelde solo enstrüman içindir. hemen ardından gelen nakarat (refrain) bölümü birden çok çalgıyla çalınabilir.
 • grup olanı harika bir ortaçağ müziği yapmaktadır, 1985 yılında kurulmuş olan grubun sekiz albümü var.

  aynı zamanda kelime anlamı da troubadour müziği demek, ortaçağda dans edilerek söylenebilen, şarkı haline getirilmiş şiirlerin okunduğu, bazen de şiirlere enstrümanın eşlik etmesinden ibaret olabilen vokal ve enstrüman müziği. kelime fransızca kökenli ve "estampi" diye okunuyor. hatta bu müzik eşliğinde yapılan dans da sonradan estampie sözcüğüyle anılmış. ballad'dan farkı sanırım ballad'ın daha bir hikaye formunda ve ciddi olması, estampie biraz daha oynak bir şey galiba. tabii bu konuda kaynak götüm, belirtmeden geçmeyelim, muhtemelen aslında türlerin ortaya çıktığı çağlar ve yöreler farklıdır.