şükela:  tümü | bugün
  • kamusal alanda estetiğe konu olabilecek unsurları denetleyerek yasaları uygulamakla yükümlü devlet memurlarıdır. güzel sanatlar fakültesi mezunlarından seçilecek olan üyeleriyle bu polis teşkilatımız gerekirse sokak sokak gezerek toplum içerisinde estetik olmayan hal ve davranışlarda bulunan gerçek ve tüzel kişilerin yarattığı kaosu ve anarşiyi engelleyecektir.

    kişilerin giyim kuşamından, bir mekandan canlı müziğin kalitesine, bir binanın iç ve dış mimarisinin estetikliğinden, lokantalardaki yemeğin sunumuna kadar estetik ile aklınıza gelebilecek her şeyi didik didik edecek estetik polisi. kişilerin özel hayatlarına yani evlerindeki estetik anlayışa karışmayacaklar ancak kamusal alana çıktığınız anda görüntünüzü kamusal bir konu hale getirdiğinizden ötürü benim bedenim benim kararım denilemeyecek. herkes kendine yakışanı giymekle mesul olacak.

    estetik tartışmaları epey yüklü olduğundan ötürü her il emniyet teşkilatında estetik konusunda çalışmaları olan felsefe uzmanları da konuyla ilgili polislerin çalışmalarına yardımcı olacaklar. bu alanda çalışan sayısı arttıkça uygulamayı ilçelere de yayma planları mevcut.

    estetiğin öznel bir konu olduğuna dair fikir beyan eden kişiler ile felsefe polisi ve ilgili bilir kişiler özel olarak tartışacaklar.