• yann tiersen'in adamın ağzına sıçan parçası.

(bkz: durduk yere adamın amına koyan şarkılar)
  • sözlüklerde araştımra yaptığımda * "old testament" şeklinde karşılığına ulaştığım sözcük. yanılmıyorsam "eski ahit" gibir türkçe karşılığı olması gerekiyor. leziz bir yann tiersen parçasıdır aynı zamanda.

edit: aynı zamanda pers kralı ahasuerus' un yahudi kökenli kraliçesinin adı.*
  • genelde amerikan sinemasında evdeki hizmetçilerin adı olarak karşımıza çıkar bu. ya da ben bir iki filmde gördüm abartıyorum.

- buyrun efendim viskiniz
    - teşekkürler esther
  • evrende kendini tekrarlayan cook olayı, kırılamayan döngüleri, verilen esleri icra eden sayın tiersen'ın kulagından girip agzından ya da kalbinden cıkanlarının muhteşem bileşkesidir. . keder de var neşe de. hayat gibi bi şarkı.
  • bir zamanlar, 80'li yıllarda türkiye'de milletçe izlediğimiz (bkz: zenginler de ağlar) dizisinin kötü kadın karakteri.

luis alberto ile marianna'yı ayırmaya çalışıyordu kötü kadın esther. başarılı olmuştu da zaten. ahh esther adını başlıkta görünce ürperiyorum. çocukluğumun travmalarındansın. bir de (bkz: clementine) vardı ama o başka birşey neyse.
    ne yaptılar bizim kuşağa ya!
  • handel'in hwv 50 numaralı genellikle ilk ingiliz oratoryosu olarak kabul edilen 3 perdelik eseri.

https://www.youtube.com/watch?v=y88m9d9z8ra
  • asıl kökenini farsça'dan alan ve bu dilde "yıldız" anlamına gelmekte olan kadın ismi.

esther'in kelime kökenine dair diğer güçlü bir alternatif ise, isim kökünün ünlü yakın doğu tanrıçası "ishtar" dan geldiği şeklindedir.
    ayrıca, eski ahit'te adına, 10 bölümlük bir kitap bulunan yahudi asıllı pers kraliçesi'dir.

özetle hikayesi:

yahudi düşmanı olan pers kralı'nın veziri haman, (ibranice'de ismi hadassah) entrikalar çevirerek kral'ı bölgedeki yahudilerin öldürülmesi için ikna eder. bunun üzerine esther'in bir akrabası esther'i uyarır. esther, kral'dan böyle bir şeyin uygulanmaması için ricada bulunur. esther'i çok seven kral onu kırmaz ve isteğini yerine getirir. böylece esther, pers krallığında yaşayan yahudi halkını kurtarır. bu yüzden kitab-ı mukaddes'te önemli bir yer tutar. yahudilere soykırım isteyen komplocu haman'a da kralın emriyle idam cezası verilir.

not: esther, evlenmeden önce kral'a yahudi olduğunu söylememiştir.
    son olarak; esther ismi, protestan reformuyla birlikte ingilizce konuşulan ülkelerde epey popüler olmuştur. abd'de ise 1885-1889 yılları arasında amerika birleşik devletleri başkanı olan grover cleveland'in kızının ismi olması nedeniyle popülaritesi çok artmıştır.
  • farsça ve ibranice kökten gelmektedir, yıldız ya da ışık veren, parlayan, yıldız taşıyan anlamlarına gelmektedir. esther adı babilcedeki iştar (akad mitolojisinde bir tanrıça, asur ve babil'in en gözde tanrıçasıdır) ve astarte (batı samilerinde yer alan bereket ve verimlilik tanrıçası) ile akrabadır.
  • nefret ettiğim duyduğumda mna k...n zillisi diye zikrettiğim bir isim

(bkz: orphan)
  • orphan' da isabelle fuhrman' in canlandırdığı minicik tatlıcık karakter.
hesabın var mı? giriş yap