şükela:  tümü | bugün
 • normal schengen vizesidir. ama ozellikle diyorsan ben illa estonya vizesi alicam diye, bunun icin ankaradaki ba$konsolosluga ya da istanbuldaki macaristan konsoloslugundaki ortak vize merkezine ba$vurmak gerekir.

  cok ugrastirmayan bi vizedir, her vizede oldugu gibi evraklari iyi toplamak lazimdir.

  daha fazla bilgi icin;
  http://www.estemb.org.tr/
 • ankaradaki konsolosluk ev/ dükkan bozması bir mimari yapıya sahip, iki katlı konutun önünde duran güvenlik kulübesindeki polis memuru televizyonuna o kadar odaklanmıs vaziyetteki adama seslendiğiniz halde bile duymuyor. konsolosluga geçerken hiç bir güvenlik kontrolunden geçmiyorsunuz. zaten kapıdan girer girmez karsınızda bir gişe beliriyor ve bu gişede zaten konsolosluktaki tek gişe. ne sıra var ne bişey, zaten basvuru yapan insanda yok.. ne için gidiyorsunuz diye sorduklarında, erasmustaki arkadasımı ziyaret edicem dedim ve kadın bana " aa baran'ı görmeye mi gidiyorsunuz" dedi. e yani vize alanların sayısı tek tük olunca böyle oluyor işte. ama güzel tarafı hızlı ve son derece pratik, ayrıca internetten randevu sistemide son derece basarılı, 1 saat önceden gittiğimi farkedince anında telefondan sisteme girip randevu saatimi 1 saat öne aldım, gerçi internetiniz olmasada sorun değil, zili çalın zaten sıra olmadıgından sizi hemen alıyorlar. vize memurlarıda böyle kedi gibi bişey, sonra derece tatlılar..

  sonuc olarak 90 gün multi girişili basvurdugum vizeye 1 hafta tek girişli verdiler, eh en azından verdiler işte...
 • 1 yıllık multi girişli olanını başvurduktan 1 hafta kadar sonra aldığım vize. sorusu olanlar çekinmeden yeşillendirebilirler. tüm masraflarınızın okul tarafından karşılanacağı eğitim amaçlı bir proje v.b durumuyla gidiyor olsanız dahi hesabınızda bir miktar para göstermeniz bekleniyor, günlük 220 tl gibi bir şeydi sanırım. hibe verilmesi durumunda buna ihtiyaç kalır mı bilemiyorum.
 • alınması zor değildir. zaten ankaradaki büyükelçiliğe günde 2 kişi falan gelir.
  en önemli detay bankadaki para ve daha önce alınmış schengenlerdir. buna göre uzun süreli vize istenebilir.
  1 sene önce aldığımda bana verilen cevap şöyle:
  *önceki schengenlerden dolayı 6 ay verdik, eğer bankada daha fazla paran olsaydı daha fazla verecektik.*
  bizzat konsolosluk çalışanı söylemiştir bunu. bunun dışında elçilikte türkçe konuşan tek kişi vardır.
  internetten başvurulur, davetiye mektubu için öyle onay falan gerekmez, gönderen kişi direk elçiliğin mailina atabilir mektubu.
  sevilen ülkenin sevilen vizesi.
 • erasmus öğrencilerinin yoğun başvuruları yüzünden bu aylarda vize randevüsü almak nerdeyse imkansızdır. turistik vize başvarusunu, ancak vize simsarları üzerinden yapabiliyorsunuz. (bkz: vfs global)