şükela:  tümü | bugün
  • bir hafta boyunca kaldığım estonya'da bolca gözlemleyebildiğim kızlardır. fiziksel özellikleri ilk bakışta diğer baltık ülkelerindeki gibi olsa da; doğal sarışın ve çok uzun olmayan saçları, orjinal mavi ya da yeşil gözleri, sergilemekten zerre utanmadıkları güzel vücutları, şımarık olmamaları, özgüvenleri ile kendilerini diğer ülkenin kızlarından ayıran kızlardır.

çoğu ingilizce bilmektedir fakat telaffuz yetenekleri biraz sorun yaratmaktadır, zamanla insan alışıyor tabii ki.

çok güzel eston bir kızın yanında sevgilisi varsa, başka bir kız geçerken ona sarıldığı ya da öptüğü gözlenmiştir, kıskançlıktır fakat çok masumdur, bunu hissedebiliyorsunuz.

çok güzeller, öyle ki "yuh artık daha güzeli olamaz" diyorsunuz parkta otururken, on beş dakika sonra karşıdan yürüyerek geliyor daha güzeli.

kibarlar, konuşmaya çalışırsanız yanıt verirler, espiri yaparsanız gülümserler. öyle ki bozuk para almamak için yaptığım salak saçma para hesabı espirilerime bile bolca gülmüşlerdir. ayrıca utangaçtırlar, uzun süre göz kontağı kurduğunuzda biraz utanır sıkılır ama gülümsemenize gülümseme ile karşılık verir.

sorunlar yok değil tabii ki, maalesef her baltık insanı gibi bencildirler ve çoğu hamiledir ya da çocuğu vardır. arkadaş "neden?", "needdeeennn?" diye sorarsınız kendinize o küçük beyninizle. onlar için 17 yaşından sonra sevgilisinden hamile kalmak büyük bir sorun değildir, 25 yaşında üç farklı kişiden çocuğu olan insanlar tanıyabilirsiniz ve bu onlar için doğaldır.

içerler, çok içerler, salata yerler, yine içerler, partilerde eğlenirler, dertsiz tasasız ülkede çok güzel bir şekilde yaşayan güzel insanlardır onlar...
  • 11 ekim 2013 estonya türkiye maçında gördüğüm kadarıyla güzeller güzeli kızlardır. hatta tribünde tombul bir estonyalı kız vardı ki allah sizi inandırsın türk kızlarının %73,7'sinden güzeldi. o kadar güzeller.
  • abileri, erkek kardeşleri çok yakışıklı olur. ayrıca onca yakışıklı erkekle yaşadıkları için imrendiğim kızlar.

geçen yaz estonya'daydık bir grup arkadaşla, gitmez olaydık, aklımız orada kaldı. onun dışında sohbetleri iyi oluyor bu kızların.
  • en az letonyalı kızlar kadar güzel kızlardır.
  • birisi çok yakın, diğeri de yakın olmak üzere tanıdığım 2 estonyalı'dan yola çıkarak (2 kişi ile ne kadar genellenebilirse artık), renkli gözlü ve güler yüzlü olan, gerçekten güzel kızlardır.

yukarıda bir yazar arkadaşımızın da bahsettiği gibi, 17 yaşından sonra erkek arkadaşlarıyla eve çıkmaları çok normaldir. kendi anlattıklarına göre ülkelerinde evlilik çok popüler değil, birlikte yaşamak aynı hesap onlar için, çocuklarda evlilk dışı oluyor haliyle ama toplumda normal karşılanıyormuş.

estonyalı erkekleri pek beğenmiyorlar fakat erkek sayısı az olduğu için çirkin erkeklerin dahi güzel kızlarla çıktığını, estonya sokaklarının böyle olduğunu söylüyorlar. kısmetse bir gün yerinde inceleyeceğim.

bir de gözlemlediğim kadarıyla bencillik var biraz. ayrıca çok dobralar. hop diye beklenmedik bir soru sorabilir, bir şey söyleyebilir ya da beklemeyeceğiniz bir şeyi isteyebilirler.
  • kendi dillerinde "12 ay" dedirtilmemesi gereken insanlar. bakın dedirtilmemeli diyorum.
  • aralarindan biri tarafindan reddedilmek disinda sahsen romantik boyutta bir iliskimin olmadigi kizlar. lakin gordugum kadariyla estonyali erkekler sikayetci kendilerinden.

bir bar tuvaletinde sira beklerken, erasmus'unu litvanya'da yapmakta olan estonyali bir oglanla ayakustu konusmaya basladik. tipi duzgun, baya vucut falan da yapmis bir kimseydi. kendisi bana dertli bir ses tonuyla "sikeyim eston kizlarini" dedi. "birkac aydir litvanya'dayim, 20 kizla yattim, dusunebiliyor musun 20 kiz!" dedi coskunlukla. demek ki kendi memleketindeki kizlar yuz vermiyordu. "estonya'daki rus kizlari, dostum" dedi. "onlar nereli oldugunu, hangi renk tenin oldugunu, boyunu posunu umursamiyorlar, seninle yataga girmeye hemen riza gosteriyorlar, onlari seviyorum" dedi. "halbuki eston kizlari oyle mi. onlarin burnu bir karis havada" dedi. gozlerini tuvaletini yapmakta oldugu klozetten kaldirdi ve omzuma dokundu. "rus kizlari, ahbap, hatirla" dedi. "seninle tanismak guzeldi". ortamin atmosferinin biraz duraganlastigini fark edince "20 kiz mi diyorsun yani?" dedim. agzi aninda yanaklarina dogru uzadi " 20 kiz dostum" dedi. "su birkac ay icinde 20 kizla yattim" "bunun ne kadar guzel bir his oldugunu hayal bile edemezsin" dedi. hayal edemeyecegimi soylemesine biraz bozuldum. "aslinda istersem hayal edebilirim" dedim. vucudunun yarisi o sirada tuvaletten cikmis oldugu icin beni duymamis olabilirdi. ama bu tür şeyleri gerçekten istersem hayal edebileceğimi bilmesini tercih ederdim.