• dislek ve peltek sarkilarinda on dislerinin arasindan tukuruk havuzu fiskiyesini uzatmis buyuk cingene sarkici enrique morente'nin kizi estrella daha yaktigi ilk kayitta ismi gibi guzel bir modern flamenco klasigini ufurmustur, cigerimiz yanmistir, yumusak gesiz. mi cante y un poema. yani, renkli turkcede sarkilarim ve sen ve deniz ve ilhan irem. nereden nereye.
  ikinci albumunde ise noel sarkilarina dil atan estrella herkesi de bu kirmizi diliyle sasirtmistir. babasi gibi peltek olmadigina biraz da olsun uzuldugum halde, babasiyla soyledigi sarkilarda, ki o sarkilarda sesi kuculuyor sanki mi ne, beni hep hislendirmis, bir irmak kenari alabalik lokantasi ve iki tabure aramaya yoneltmistir; az bucuk raki renginde sesini meric boyunda bardaktan yudumlamak histerisi geciriyorum. meric boyunda aksamin karanliginda kavaklarin altinda murat 124 model taksinin uzun farlarinin kara benekli beyaz beygirin cussesini aydinlattigi ruyayi estrella morente bir girnatacinin koynunda gormustur. sarkilarim ve siirlerim ve omegam.
 • içimdeki içli köfte diyor ki;
  "eğer paramı nerelere harcayacağımı şaşıracak ama bunun üzerinde düşünmekten daha iyi bir uğraş bulamayacak kadar çok zengin olsaydım, defterimdeki masraf kalemlerinden biri “estrella morente’nin bademcikleri sigortalatılacak” olurdu.”
 • los pastores'i bulunmali, dinlenmeli ve ice cekilmeli.
 • gereginden fazla yorum sarkiyi yorumsuzlastirir, ilkesinin dogrulugunu kanitlayan yorumcu.

  (bkz: everything ain't for everybody)
 • pedro almodovarın son şaheseri volverde penelope cruzun söylediği, filmle aynı ismi taşıyan parçayı seslendiren içli sesli ispanyol kadını.
 • volver'deki parçasını dinlemek için
  (bkz: http://www.clubcultura.com/…pelicula/fotos27eng.htm)
 • tam adı estrella de la aurora morente carbonell imiş bu dinlenesi flemenko yorumcusunun. 16 yaşındayken sierra nevada'daki dünya kayak şampiyonası açılış seremonisinde izleyenleri kendinden geçirmiş rivayete göre.
 • adı "esmer yıldız" anlamına gelen estrella morente 1980 yılında granada'da doğdu. henüz 4 yaşındayken "levante" şarkılarını söylüyordu.

  7 yaşındayken, flamenko gitarının batı dünyasında, özellikle de amerika'da tanınmasında büyük emeği geçen gitar devi "sabicas" ile ilk kaydını gerçekleştirdi. sierra nevada'da yapılan kayak yarışmalarının açılış törenlerinde binlerce kişiyi bir anda sessizliğe sürükleyen, o büyüleyici sesin sahibi de 16 yaşındaki estrella morente idi.

  dinleyicisine bir anlamda gençliğin şevkiyle yoğrulmuş bir gelenekselliği sunmakta olan esmer yıldız morente, 17 yaşında madrid'de verdiği ilk konserinden beri övgü dolu alkışlarla karşılanmaktadır. bugün ispanya'nın en sevilen sanatçılardan biri olan genç şarkıcı hem müzik endüstrisi hem de dinleyiciler açısından en çok aranan isimlerin başında gelmektedir. onu estrella morente yapan özellikleri için belki de çocukluğuna kadar uzanmak gerekir. belki dedesi gitarist "montoyita"yı dinleme şansı bulduğu için, belki babası flamenko şarkıda yenilikler için yaratılmış, taranta türünün eşsiz yorumcusu büyük "enrique morente" olduğu için belki de "pastora pavon"a duyduğu hayranlıktan..

  her ne olursa olsun, müthiş ritmik duygusu, yeteneği, yorumu ve duygusallığı ile morente, flamenko sanatını yücelterek kendisi de bu sanatın en üst sıralarında yerini alır. estrella morente, hala birçok turnede yer almakta ve sanatını dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilemeyi sürdürmektedir.
 • bağrı da yanık, sesi de yanık...
  simsiyah bir çift gözün etrafına eşlik eden siyah rimel ve channel kırmızılı derin kesilmiş tırnakları ile yüzünü akdeniz ışığı yalamış kadınların sarıp sarmalamaya hazır anaçlılığıyla her türlü acıdan sağ salim çıkmışcasına zifir saçlarını rüzgara savururarak şarkı söylüyor serin ışıklı mavi dumanlı bir pistin orta yerinde; dünyanın çekim gücünü düşürürcesine, uzağı yakınlaştırıp yakını içine sokarcasına, güzel bir çingenenin yalnız başına kırlarda dolaşmasını andırır bir keskinlikte, kimselere benzemeyen bir övgüyü hakederekten, dağ havasının diriliği ile bir içdenizin sabah buhuru ile buğusunu üzerinde taşıyaraktan...
 • volver soundtrack albümünde bir volver söyleyişi vardı ki sesi sonuna kadar açtırıp nereye gidiyorum diye düşünmeden gaza basmanıza sebep olur..bütün eski sevgililerinize geri dönmek istersiniz,denemesi bedava..
hesabın var mı? giriş yap