şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce "extracorporeal shock wave lithotripsy" sözcük öbeğinin baş harfleri ile oluşturulmuş kısaltma.
 • bugün 8 mm lik böbrek taşımı kırdırttığım yöntemdir. yaptırmadan önce kafamdaki en büyük soru operasyon sırasındaki duyacağım acıydı. damar yolundan ağrı kesici vererek başlandı. toplamda 20-25 dakika falan sürdü. 20 25 dakika dediysem baştan sona çok şiddetli ağrılar olmuyor. ılk beş dakika darbeler gayet yumuşaktı. sonrasında ara ara sert darbeler yedim ama son 5 dakika kesinlikle acı doruğa ulaştı. katlanır mı derseniz her gece gelen sancılara dayanıp iğne olacak acil aramaktansa yaptırın kurtulun derim.
 • böbrek taşı kırma cihazına bağlı olarak kullanılan röntgen cihazı ile yer tespiti yapıldıktan sonra vücudunuza hafif darbeler yapılarak uygulanan taş kırma yöntemi.

  11mm'lik böbrek taşı için 2.seansını bugün bitirdim. kalçadan yapılan ağrı kesici sonrası 15dk bekledikten sonra seans başlıyor. tedavi uygulanacak alana jel sürülüyor. aynı zamanda vücudunuza temas eden bölgeye de jel sürülüyor. taş olan kısma cihaz direkt temas sağladıktan sonra kırma işlemi başlıyor.

  başlangıçta darbeler oldukça hafif ilerleyen dakikalarda biraz daha sert darbeler hissediyorsunuz. arada sanırım taş yerinden oynadığını için yarım saniyelik irkilmeler yaşamanız gayet normal ciddi bir sancısı aman aman diyecek bir sıkıntısı olmuyor bu seansların.

  seanslar sonrası bol hareket ve bol su tüketimi seanslar kadar önemli kısımlar. seans sonrası idrarda kan gelmesi de sürecin olağan durumlarından birkaçı. ne kadar çok su ve hareket ederseniz taşları dökmeniz hem kolaylaşır hem de süre olarak daha kısa sürede atabilirsiniz. ilk seans sonrası kasıklarımdaki şiddetli sancı sonrası acile giderek iğne yaptırmak zorunda kaldım. her hasta sancı ile dökmüyor telaş etmeyin.

  taşları tamamen dökmüş olsanız da 5 yıl içerisinde tekrarlama riskinin yüksek olması sebebiyle su tüketimi ve bol hareket oldukça önemli.
 • çok ama çok sinir bozucu bir yöntemdir.
  1 seans 30 dakika sürüyor ve yüksek ses dalgasının bedeninize etkisi ince elektrik çarpmaları gibi.
  dayanılmayacak bir ağrısı yok elbette ama ince ince bir acı duyuyorsunuz.
  ayrıca ben bölgenin iç organlara yakın olmasından sanki iç organlara da zarar verebilir endişesi yaşadım seans sırasında.
  şükür tek seansta kurtulmuş görünüyorum.
 • aylardır sağ tarafımda ağrılar vardı. daha önce sol böbrekten taş düşürdüğüm için (5mm) tecrübelerime dayanarak bunun da taş olduğunu anlamıştım. mr çekildikten sonra doktor sağ tarafta biri 10mm diğeri 5mm olmak üzere iki taş olduğunu ve bunlardan büyük olanın hareket ettiğini söyledi. tek çare bu boyut taş için eswl sistemi ile taşları kırmak olduğunu söyledi. bende biraz etraftan biraz internetden araştırdığım kadarı ile bu sistem şuan için en doğrusu ve rahat olanıydı. aklınızda bulunsun taş eğer büyükse, 20mm üzeri ise daha çok kapalı ameliyat ile taşı alıyorlar. kapalı bir ameliyat ancak oldukça eziyetli bir süreci var. dolayısıyla hazır taşlar çok büyümeden ben bunları kırdırtayım dedim ve ertesi günü için randevu aldım.

  eswl cihazı öyle korkulacak sizi panik duruma sokacak bir cihaz değil. sırt üstü yatıyorsunuz x-ray ile taşınızı gözetleyen bir bölüm ve taşı hedef alırken böbreğinizin üst kısmına dayalı duracak bir aparat var. ilk 10 dakika sanırım ısınma turları ve çok az şiddet ile böbreğinize gelen ses dalgalarının darbelerini hissediyorsunuz. sonrasında durum biraz daha ağırlaşıyor. çok daha sert darbeler geliyor ancak bende bu sert darbeler dahi ağrı sızı yapmadı. ayrıca şunuda ekleyeyim normalde işlemin başında ağrı kesici yapılırken ben istemediğimden dolayı birazda doktorun yüreklendirmesi ile ağrı kesici olmadım. toplam işlem 35 dakika sürdü. doktor 10mm'lik taşın tamamen kırıldığını, 5mm'de ikinci seansta kıracağını söyledi.

  gelelim işlem sonrası yaşananlara. ilk idrarınız kanlı, bunun iki gün boyunca böyle olacağını baştan söylemişlerdi. dolayısıyla panik yapılacak bir durum yok. iki gün geçtikten sonrada kırılan ufak taşların dökülmesi bekleniyor. bende de durum aynen bu şekilde oldu. iki gün boyunca durmadan bol su içip, zıpayıp durdum. hiçbir icraat olmadı ancak üçüncü gün ve sonrasında 2-3 mm lik dört taş düşürdüm. tabiki bir miktar ağrı oldu ancak normal taş düşürme tecrübeme göre bu sinek ısırması gibi kalır. sonuç olarak eswl bende çok işe yaradı.
 • 7 mm taşı düşürmeyi başaramayınca kabul ettiğim yöntem. daha öncede taş döken birisi olarak bu sefer inanılmaz acı çektim böbrek şişti ağrı kesiciler fayda etmedi. sonrasında eswl ile böbrekten çıkıp kanalda tıkılı kalan taşı kırdırttım. ilk idrar çok fazla kanlıydı. okuduğum kadarıyla normalmiş. devamını merakla bekliyorum.
  not: eswl işe yarıyorsa gerçekten ( daha emin değilim) taşı kendim dökecem diye artislik yapmanın gereği yok. seans sırasında çekilen acı , taşın hareketi sırasında meydana gelen acının yanında hazımsanamayacak kadar düşük. örneklemek gerekirse taşı düşürme sırasında ağrıyı çekersinde acı biraz dinse de uyusam derseniz ya işte o eşikten bile kat ve kat düşük
 • işinde iyi hastaneleri merak ettiğim operasyondur. operasyon geçiren arkadaşların yeşillendirmelerini rica ederim. fiyat ve doktor bilgisi bilen arkadaşlara bir yeşil kadar uzaktayım.
 • 4-5 mm'den büyük 2 cm'den küçük böbrek taşlarının kırılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. taşın cinsine ve sertliğine göre 4-5 seans sürebiliyor. tek seansta kırılan taşlar da vardır. seans öncesinde ağrı duymamanız için iğne yapılıyor ama yine de ağrısız bir seans garanti edilmiyor. ağrı kesici iğneye rağmen bir miktar ağrı duyabilirsiniz, dayanılmayacak kadar bir ağrı değil bu. işitme kaybı yaşamamanız için kulağınıza kulaklık takılıyor. çünkü cihazın sesi o kadar berbat ki tüm koridoru inletecek gürültüye sahip. bu yüzden de genelde hastanelerin eksi bilmem kaçıncı katında dipte köşede bir odada yapılır bu işlemler. seanslar yaklaşık 30-40 dakika sürer ve bu süre boyunca taşın olduğu bölgeye 2800-3000 darbe vurulur. iğnenin etkisi nedeniyle taş kırmanın yapıldığı gün araba kullanmamanız gerekir. taş kırmadan sonra 1-2 kere idrarınız bildiğin kıpkırmızı akabilir. bunda endişe edilecek bir şey yoktur. işlemlerden sonra bol miktarda (tek seferde en az 1 litre) su içilerek taşın düşmesi sağlanır. ayrıca zıplamak ve bol hareket de taşın düşmesine yardımcı olur. gel gelelim bu işlemlerin maliyetine; özel bir hastanede 2 seans şeklinde girdim taş kırma işlemine. toplamda 1.800 tl gibi bir tutar ödedim. çok şükür ki kurtuldum taşlardan.
 • ameliya göre kesinlikle daha mantıklı yöntem ama bu cihaz organlara zarar veriyor gibi bir hisse de kapıldım.
 • ilk seansın olduğu gün seans sırasında değilde sonrasında çok şiddetli ağrınız olabilir. misal benim ilk seanstan 3 saat sonra ağrım başladı. ağrı kesici aldım geçmedi. ağladım, yerlerde süründüm, inledim, ağlamaktan alt dudağımın ortası yarıldı, artık dayanılacak gibi değildi. acile gidip hem ağrı kesici hem serum yedim. ikinci seansa gittiğimde gayet normal olduğunu söylediler. ilk seans sonrası genellikle hastaların çok ağrısı oluyormuş. ikinci seans sonrasında ise çok az ağrım oldu. ağrı kesiciye bile ihtiyacım duymadım.

  bu yöntem sırasında çıkan ses ve hafiften acı veren dalgalar biraz sinir bozucu ama böbrek taşı ağrısını çekmemek için katlanılır. yöntemin etkili olabilmesi için en önemli şey ise tabii ki bol bol su içmek ve hareket etmektir. şahsen bir haftadır her gün 3 litre su içiyorum. ne kadar çok su içerseniz böbrek taşını o kadar çabuk atlatırsınız. tabii abartmamak gerekir sonuçta su zehirlenmesi diye bi şey de var.
hesabın var mı? giriş yap