şükela:  tümü | bugün
  • medeni hukuk'un bir alt dalidir. esya kimindir, kim kullanir, kim sahibidir, zilyetlik nedir onlara bakar.
  • esya, "sey" kelimesinin coguludur ve esya hukuku maddi varligi olan, menkul ve gayrimenkul her turlu esyayi kapsar, mulkiyet ve mulkiyetle ilgili islemlerin yanisira, sinirli ayni haklar denen haklari da duzenler. en bilinenleri rehin ve ipotek olan bu haklarin listesi, sukna, intifa, irtifak gibi bilumum arapca isimlerle uzar gider. esya hukukundan muzdarip olan hukuk ogrencileri, cok islerine yarayacakmis gibi tapu kadastro bilgileriyle de donatilir ve haliyle aglamak isterler. konuyla ilgili olarak (bkz: lale sirmen) demeden de duramam.
  • menkul ve gayrımenkul mallarin,kazanılmalarını, devirlerini, mulkiyet esaslarını,rehinlerini, uzerindeki kullanma haklarını vs. duzenleyen hukuk dalıdır.
  • normalde öğretim yılının bütününe yayılması gereken bir üçünçü sınıf dersi olup bazı güzide hukuk fakülteleri tarafından 2. sınıfta tek dönemde okutulmaya çalışılmaktadır.
  • irtifak intifa ust hakkialt hakki hakki devrim derken 8 kere okunmus olan lale sirmen in esya hukuk kitabi yerine oguzmanininkine baslanir ancak yine 30 alinir.bir sonraki sinawda (bkz: butunleme)hicbirsey yazilmaz sadece bu durumda alacakliya mahkemeye baswurmasini oneririm turu gerekcesiz ciddiyetsiz laubali pervasiz cevaplar yazilir ve not olarak 10 alinir oguzman bitirilir ama bakilir ki istanbul hukukla ankara hukuk arasinda 85 tane gorus ayriligi vardir we yine sonuc husran olur nihayetinde hoca ust sinifa gecer cigdem kirca ile basbasa kalirsiniz
  • kat mülkiyeti, ayni haklar gibi öğrenci için taşaklı, gerçek hayat için muazzam önemli olan hukuk bilim dalı. kutsal kitap: (bkz: türk medeni kanunu)
  • ilhan helvacı ve arkadaşlarının iühf öğrencilerinin canına okuduğu bir ders daha. gerçek hayatta hemen hemen bütün insanların kulak dolgunluğu olan bu tapu meselelerinin içini dışını çıkaran, hakkaten de felaket sıkıcı olan bir derstir. geçmesi diğer medeni hukuku dalları kadar zor dildir kanımca, ama tabi daha infaz vakti gelmemiştir.
  • şeref ertaş tarafından eziyet kıvamında sunulan powerpointlerle insanın hayat sevincinin sönmesine neden olan, finalden muaf olsam da kurtulsam diye bakılan hukuk 3. sınıf dersi

    edit: muaf olunmuştur, ama eşya hukuku öğrenilememiştir.