şükela:  tümü | bugün soru sor
75 entry daha
  • sobzo do kotloomdor. hadi ya. buna hangi bilimsel okumalar, düşünmeler sonucunda vardın sebzeci arkadaşım?

et cinayettir. adamlar haklı.

vegan kişileri haklı ve ciddi anlamda bu dünya için bir şey yapma gayretindeler. ben et yiyorum ama cok hayırseverim, bir vegan benden kıymetli mi dersen, ben de sana hayır derim ama o da senden kıymetsiz değil ve yaptığı şey senin “iyi şeylerinden” değersiz değil.

et cinayettir diyenleri pirzola ile kovalamakla tehdit edenler, veganlar sanki rızkını çalmış gibi muamele edenler var. adamların size zararı yok. hatta hayvansal hiçbir şey yemedikleri ve kullanmadıkları için sayıları arttıkça arz talep dengesi bağlamında fiyatlar ucuzlayacak, sen de ağzına sığıştıramadığın ucuz pirzolaları yetmeeez ama diyerek burnundan sokmak suretiyle bol bol tüketebilirsin. kendi yüzeysel dünyanda, bari bu şekilde düşün de rahat ver bu insanlara eeey kendisine vegan insanları gereksizce düşman görenler.

ben global anlamda bu “yaşam stili ve etik sistemin” üyelerini takdir ederek takip ederken; türkiye’dekilerini ise biraz teorik ve bilimsel bilgi birikimi açısından yetersiz bulduğum gibi sadece “marjinal insanların, kadıköy’de yaşayan mor saçlı kadınlarla, etnik pantolonlar giyen abilerin sahip olabildikleri” bir disiplin olarak görülmesinden ve gösterilmesinden rahatsız olduğumu da belirtmek isterim. oysaki çarşaflı peçeli bir vegan kadınla tanıştım daha geçenlerde.

en temelinde ya da en sonunda “eşitlik anlayışının” birebir yansıması olan bu disiplinin gelişmesi, gittikçe büyümesi, büyüdükçe de “vegan ürün” çeşitliliğinin çoğalması ile “maksadını, derdini anlatabilirliğin” de bu şekilde artması temennisinde bulunurken türkiye şartlarında cidden zor bir şey olduğunu düşündüğümü de söylemeden edemeyeceğim. et cinayettiri tartışmak cidden gerekli ama adamların pratik gündelik dünyada yaşamları etoburlara ve vejetaryenlere göre oldukça zor. yani dertleri teorik ve pratik açıdan da başlarından aşkın.

ama et cinayettir çünkü bir hayvanın ölümüyle o ete ulaşılır ve cinayet hukuken birinin yaşamına başkası tarafından kasten “son verilmesidir”. et üretimi de hayvanın yaşamına kasten son verilmesi ile elde edilir. eee o zaman so what? sen ye ama bunu da kabullen. kendi etik anlayışında da cinayet olmasının bir sıkıntısı olmasın bizahmet. hem yardan hem serden vazgeçmemek olmaz.
  • et cinayettir;

aşağılık yaşam formlarının söylemi, cinayet nedir bu gün tüm dünya gördü.

siz hala kendinizi aydınlandınız zannedin cinayeti tecavüzü küçümsemeye devam edin sizin gibi insan artıklarından beklenebilecek tek şey bu.

insan aşağılık bir tür ama en aşağılıkları cinayeti tecavüzü sizin gibi kendi egolarını parlatmak için sıfat olarak kullananlar. bugün bile cinayetin ne olduğunu anlamadıysanız umarım gerçekten cinayet ile karşılaşırsınız.

derdiniz hayvan sevgisi değil, derdiniz hayvanları korumak değil, derdiniz zaten doğayla uyum değil, arşa değmiş egolarınızı ben farklıyım tamam mı diye göstermeye çalışmak.
  • bizi suçlamadan önce, iğneyi kendinize batırın. tarım sektörünün ellerinin temiz olduğunu mu sanıyorsunuz. yediğiniz bitkileri değil, onları yetiştirirken, öldürülen hayvanları kastediyorum. yakın zamanda açılan, 500 tarla faresinin öldürülmesi, buzdağının sadece görünen kısmı.(bkz: 500 tarla faresini olduren kopekler) tarlaları korumak için, sürek avıyla öldürülen yaban domuzları, aşırı kullanılan tarım ilaçları ve gübre nedeniyle zehirlenen, açılan tarlalar nedeniyle yaşam alanlarından kovulan hayvanlar var. bunlardan bazılarının nesli tükenme tehlikesi yaşıyor.

turizmin hayvanlar üzerindeki baskısının farkında mısınız? turistlerin yüzdüğü sahillerin güvenli tutulması için, sadece köpekbalıkların saldırgan türleri değil, zararsız olanları ve diğer deniz canlıları da öldürülüyor. biz teknolojinin nimetlerinden yaralanırken, atıkları hayvanların metabolizmasında birikiyor. alternatif olarak gösterdiğiniz, yapay etin üretimi bile kimyasal atık ve enerji ihtiyacı getirecektir. tüm bunlara sebep olan şirketlerin bünyesinde, yüzlerce vegan ve vejetaryen çalışan var. hepimiz medeniyetin var olması için işlenen cinayetlere ortağız. kasap bıçağını kaldırıp atsak bile cinayetler işlenmeye devam edecektir.
  • aynı alt sınıfta bulunduğumuz diğer hayvancıklardan farklı olmamızın en temel sebeplerinden biri et yememiz. yüksek oranda b12 gibi sinir sisteminde rol alan vitaminler içeren besin çeşitlerinden -et***- tüketmemiz. ayrıca bitkiler de acıyı hissedebiliyor. sadece görünür bir tepki vermiyor diye neden bitkilere orospu çocuğu muamelesi yapıyosunuz ?
1 entry daha