şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde et fiyatları anormal pahalı olduğundan pek fazla tercih edilmeyen döner türünün pahalı olma sebebi.

  tabikide et fiyatları.
 • etin pahalı olması.

  (bkz: düz adam)
 • cingöz esnaf sayesinde vuku bulmuş sebep.
 • bazı şubeleşen ya da et dönerci diye tadı olmayan eti, damak zevkinden anlamayan müşteriye patates kızartması, salata, turşu ve lavaşla beraber iteleyen restorancıların "adam z.kme" taktiğidir. bu adamlar etten anlıyorum diye orada burada caka satarlar bi' de utanmadan. ki haklılar da bunda. çünkü müşterinin çoğu etten anlamıyor. "abi iyi döneri nerede yeriz?" diye sorsan gelen cevaplar birbirine benzer durumda.

  --- spoiler ---

  * abi bi' dönerciye gittik geçen gün...
  - eee?
  * abi adamlar bi' döner yapıyor var yaaa..
  - iyi mi yani?
  * tabi lan. yanında patates kızartması, salata, turşu falan. neye uğradığını şaşırırsın.
  - o derece yani?
  * dükkan full ne zaman gitsek lan.
  - kaç para peki?
  * porsiyonu 24 lira. bi' de kola içersen 28 liraya çıkıyosun ama değiyo abi.
  - lan s.ktir amk pezevengi!

  --- spoiler ---
 • petrol fiyatları nedeniyledir.

  şimdi şöyle açıklayalım:

  petrol enerjinin en kolay ve kayıpsız taşınabildiği form olduğu için diğer tüm enerji türlerinin de maliyetini belirliyor. rüzgardan, güneşten, nükleerden ürettiğiniz enerji bile dönüp dolaşıp petrol fiyatı üzerinden değerlendiriliyor. bu da her türlü ürünün içinde önemli bir maliyet unsuru olarak petrolün yer alması sonucunu doğuruyor. 1973 petrol krizi tüm dünyada enflasyonist bir dönem girilmesine neden olmuştu bu yüzden.

  türkiye özelinde ise, yüksek petrol fiyatları, yüksek döviz kuru sarmalının üzerine kamu açıklarını dolaylı vergilerle kapatmak isteyen yönetimler eklenince enerji maliyetlerinin çarpan etkisi çok daha yüksek oluyor. hadi ulaşımı biliyoruz ama yiyip içtiğimiz gıdaların yanında, giyim eşyaları ve hatta emlak fiyatlarına kadar enerji maliyetinin etkisi var.

  araplar yüzünden yani.
 • keşke pahalı olsa. 30 tl’den aşağıya yiyorsanız bir bokluk vardır o dönerde. bazı semtlerde adam gibi et restoranı bulamazsınız çünkü varoş semtlerde müşteri bulamaz kalite mekanlar.
 • etin pahalı olması olabilir mi?
  (bkz: baran 14 yaşında arkadaşları ona einstein diyor)
 • etteki pahalılık olabilir.

  kaç kişinin yolu ığdır ilimize düşer bilmiyorum. ben geçtiğimiz yaz gitme şansı buldum. dışarıda bir döner söyledim.

  adam tabağı getirdi. üstüne küçük bir pide koydu. ama pilav yok. onun üstüne de yanlış olmasın 2 kat döner koydu. ama yanlış da söyleyebilirim 3 oldu mu emin değilim.

  neyse tabak geldi. içimden "ulan" dedim "bunla kim doyar. yanına pilav niye koymamışlar? neyse olmadı bir porsiyon daha söylicez mecburen"

  etin tadı aynı çocukken yediğimiz etler gibi. aşırı lezzetli. ağlicaktım nerdeyse çocuk gibi. resmen çocukken herhalde tadı abarttım ondan etler şimdi tatlı gelmiyor derdim hep.

  abartma falan yok. harika bir tadı var ve ben ikinci tabağı söylemek istesem de söyleyemedim ama gidinceye kadar oradan yedim ki mekan ığdırın en bilinen caddelerinden birinde vali yolu'nda..

  ama dönerin porsiyon fiyatı 12 tl idi.

  -------------

  aynı yaz, konya'da fırın kebabı yedim. yine kırmızı et. boyutları birebir ığdır'daki dönerin porsiyonuyla aynıydı. alta konulan pide aynı. üste sadece et konulmuş. tabi ığdır'daki döner olduğu için nispeten daha ince kesilmişti.

  tat olarak ığdır'daki döneri çok çok daha fazla beğendim. tabi konya ve istanbul dahil bir çok yerde döner yemişliğim de var.

  ha tabi fırın kebabı 20-25 tl arası bir şeydi.

  doğudaki etler ve dönerler bence en iyisi. ama hiç güneydoğu'ya gitme şansım olmadığı için şimdilik gönlümün birincisi doğu anadolu'dur. fiyatları da bence gayet iyidir. hoş şimdi doğu ekspresi popüler olunca iyice pahalanmıştır*