şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarım bakanımız mehdi eker'in et fiyatlarının yüksekliği hakkındaki yorumu.
  http://ekonomi.haberturk.com/…efahtan-dolayi-yuksek

  sayın bakanımız et fiyatlarının yüksekliğini, ülkenin durumunun iyi olmasına, millette para olmasına bağlıyor. bu haber son bir kaç gündür ömer dinçer'in bizde olsa 3 günde çıkarırdık haberi ile birlikte beni en çok güldüren haber oldu. ya bakanlarımız bu ülkede yaşamıyor, ya çok iyimserler, ya da her olaydan kendilerini övecek bir şey çıkarma yarışındalar.

  bakanımız diyor ya, türkiye'de refah yüksek diye. fiyatlar o yüzden yüksekmiş. tamam bunu doğru kabul edelim. peki türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan insanların refahı, amerika'da yaşayan insanlardan daha mı yüksek? çünkü haberde amerika'da kişi başına yıllık gelirin 46 bin dolar olmasına rağmen dana etinin kilosunun 8-10 dolar, hollanda'daki kişi başına yıllık gelirin 40bin dolar olmasına rağmen kilosunun 9-10 dolar olduğu söyleniyor. bize yakın kişi başı yıllık gelire sahip olan bulgaristan'da bile 8-10 dolar arasında değişiyor.

  sayın bakanım, sizin dediğiniz olsun. refah seviyemiz yükseliyor olsun. ama et fiyatlarına bakın, diğer ülkelerle karşılaştırın ondan sonra tekrar düşünün et fiyatı yüksek mi değil mi diye? nedenleri ne diye? kimler bu işten ne rant elde ediyor diye?

  bu ülkede et fiyatı pahalıdır! refah seviyesi de dediğiniz gibi yüksek değildir! milyonlar işsiz, sokakta geziyor. işsizlik her geçen gün artıyor, ülkenin büyük çoğunluğunun geliri açlık sınırında, millet evine götürecek ekmek parası bulamıyor ama refah seviyesi yüksek. güldürmeyin allah aşkına
 • devletinin milletin gözüne baka baka radyasyonlu çay içme geleneğinden gelen birisi için gayet normal bir açıklama.şaşırtmamalı.
 • mecliste verilen yemeklere bir tür ilaç katıldığına dair şüphelerimi sonunda iyiden iyiye pekiştirmiş cümle.

  bundan önce de çeşitli yetkililer aşağıdaki açıklamaları yapmıştı. bu tarz açıklamaların yapılması için kafanın binbeşyüz olması lazım.

  (bkz: allianoi diye bir yer yoktur)
  (bkz: türkiye'de internet sansürü yok)
  (bkz: türkiye'de mahalle baskısı yok)
  (bkz: bizde olsa 3 günde çıkarırdık)

  birisi derhal bence inceleme yapmalı. hangi ilaçsa bize de versinler. mutlu mesut yaşayalım lan.
 • haklı bir önerme. mesela biz ailece eti bayramdan bayrama komşular getirirse görürdük. ama şimdi refahımız arttığı için her hafta 1 dana kesiyoruz. yediğimizi yiyor, kalanını kedilere köpeklere falan atıyoruz. bizim çevremizde herkes böyle. haftada 2 dana kesenler bile var. e böyle olunca da fiyatlar yükseliyor tabii. suç bizde halk olarak. bu hükümete layık olamıyoruz maalesef. eşek biz!
 • "refah" diyince aklıma bir anda necmettin erbakan'ı getirmiş, bir mehdi eker ateşi. yemin ediyorum necmettin erbakan deseydi daha mantıklı. mistik bir güçle donatıldığına cidden inanıcaktım. yani bu saydığım saçmalıklara bile havada karada inanırım ama paramız var diye et fiyatları yüksek ne demek abi. ulan ben tanesi 1 tl'ye güveç yiyorum.
 • sayın bakanlarımızın mizah dergisi tadındaki açıklamalarının devamı.

  ama ben dedim bizim mahalledeki emekli osman amcaya, amca yapma etme dedim, bir tek fatma teyzemle yaşıyorsunuz evde dedim, haftada 6 kilo eti napıyorsunuz, et kalmayacak başkalarına, fiyatlar yükselecek dedim, dinlemedi...

  şehrin hatırı sayılır şirketlerinden birinde -hani şu sahibi aylık trilyonlar kazananlardan birinde- asgari ücretle günde 12 saat çalışan cevat abiye de yalvardım. abi biliyorum dedim, para çok geliyo, biriktirmek de istemiyorsun, ama ayda 65 kilo et alınmaz ki 4 kişilik aileye, allah korusun gut olursunuz dedim, dinlemedi...

  ah be sayın bakanım, başımıza ne geliyorsa sizi dinlememekten geliyor işte, biz akıl fukarası kullarınıza bu kadar sahip çıkıyorsunuz, ama biz kıymet bilemiyoruz işte...
 • aklima pirincin bulgurla ikame edildiginde fiyatinin dusecegi teorisini getirdi bu yeni teori; bu ikisi birlesince econ 101 dersine sadece sinavdan onceki gece calisan insan mantigi ortaya cikiyor. bilgi var ama kopuk kopuk boyle, hafif bir kafa karisikligi da var. derler ya son gun calisacagina hic calisma kafan karisir diye, tam olarak kastedilen sey bu iste.
 • hala göremeyenlere akp zihniyetini gösteren şahane bir laf.
 • gercekten sinirimi bozan, komik bile bulamaadigim aciklama. mehdi eker'in kendisine laflar hazirladim aslinda; ama gotume girebilir diye susuyorum.

  hayir bizim milletimiz de bu kadar salak, bu kadar denyo iste. bu adamlar boyle rahatca, boyle kustahca bu aciklamalari yapabiliyorlar. sesimizi bile cikarmiyoruz hep birlikte.

  buyrun bu da haber basliginin altindan bir yorum. ne desem bilemedim ben:

  "sayın bakan a kesinlikle katılıyorum,bugün türkiye de, en fakirinin de en zenginin de sofrasında olmazsa olmaz, her öğününde etli yemeği ya da bir et yemeği mutlaka var..bu talep daha da artacak, bizim ülke olarak asıl yapmamız gereken etin ucuz olduğu ülkelerde et arzının bolluğu nasıl sağlanmış, fiyatlar nasıl düşürülmüş, aynı yada benzer yöntemlerle çarelerle halkın sofrasındaki eti daha ucuza sağlamak olmalıdır.."