• et yıkanmaz, su biriken bakteriyi tüm ete yayabilir.

ayrıca et pişeceği için bakteriler ölecektir burada ister haşlayın, ister yağda kızartın ister mangal yapın her türlü bakteriler ölecektir. o yüzden etleri yıkamak gereksizdir.
  • su tek başına dezenfekte edemeyeceği için yıkamıyorum.

yüksek ateşin gücüne inanıyorum.
  • yıkandığından etin de haberi olmayacak şekilde yıkanmalıdır diyerek cevap vereceğim sorunsal.
  • siyah et yapacaksanız yıkamanıza gerek yoktur

edit: siyah et nedir diye çok fazla soru geldi, arkadaşlar burada kastettiğim eti yakmak, böylece her şeyden arınmış olur
  • kan,öd gibi lezzetsiz şeyler varsa üzerinde yıkanmalıdır. örneğin balıkta safrası iyi temizlenmediğinde o acılık her yere yayılıyor.

tavukta damarlar içindeki pıhtı da tadını bozabiliyor yerken denk gelirse. iyice ayıklamak lazım pişirmeden önce. ki yolum etkili yapılamadığından tüyler kalıyor yine de. yıkarken onlardan da kurtulunabiliyor. ne kadar tütsülense de ben sevmiyorum o şekilde pişirmeyi.

temiz görünümlü kırmızı eti yıkarsanız lezzetinde azalma olacağından fazla su değdirmeyin. hatta mühürleyerek pişirirseniz hem lezzeti korunur hem de içindeki suyunu dışarı salmaz.
  • yav her şeyi bilen ekşicilerden bir tane bile bakteriyolog çıkmaz mı arkadaş? biri de çıkıp dese ki bu bakteriler zaten 50 derecede ölür yıkamaya gerek yok.
  • kırmızı etin az pişmiş yenebilmesinin sebebi zararlı bakterilerin hayvanın sindirim sisteminde bulunmasıdır. kesim sonrası yüzeyle sindirim sistemi temas etmiş olsa bile yüzeyi pişmiş bir ette bakteri bulunma olasılığı azdır. ancak kıyma yapıp az pişerse yüzeydeki bakterili bir kısmı içeriye katıp pişirmemiş olma ihtimaliniz var. tavukta ise bakteriler kas liflerinin iç kısmında da olabileceği için tam pişirilmesi gerekiyor.

kaynak
  • et yikanmaz
  • 3 uncu kusak kasabim direk birinci agizdan soyleyeyim.

yediginiz etler hayvan kesildikten sonra yikanip dezenfekte edilip 1 gun soguk dolapta bekletilip toptancilara kasaplara dagitiliyor. ondan sonra kasaplar toptancilar eti tezgahlarina koyabiliyor.

eti yikamaniza gerek yok ciğ yemiyorsaniz. ama yikarsanizda en fazla olacak sey kurutursunuz. en azindan yikamayi dusunenler var ise sicak su degil soguk su ile yikayin.
  • yıkanmadan da yersin ama hep bir huzursuzlukla acabayla
hesabın var mı? giriş yap