• et yemeyen biri olarak beni rahatsız eden başlıklardan bir diğeri. evet ben de et yemiyorum, bununla birlikte kimseye ağır ithamlarda da bulunmuyorum. bunları yazmak zorunda hissetmemin sebebi insanların bu tür söylemler yüzünden vejetaryenlere sürekli cephe alması. anladım ki et yiyen insanlara katil diyerek et yemeyen insanların kazanabileceği hiçbir şey yok.

bir insana katil diyerek onu vejetaryen yapamazsın bu bir.

sen kimsin ki kendine böyle bir misyon yükleyebiliyorsun bu da iki.

anlatacak bir şeylerin varsa daha farklı bir yol bul çünkü bu işe yaramıyor, bu da üç.
  • yemiyorsanız yemeyin arkadaş açlık çenenize mi vuruyor anlamıyorum. ben yiyorum, katil olacaksam da yiyorum. vejetaryenliği bir siyasi akım gibi önümüze sunmayın artık. ben de ot yemiyorum adil bir paylaşım içerisindeyiz. gönlünüzü ferah tutun.
  • kafa ve mantık aynı;

(bkz: allah'ın yarattığı mikrobun üstüne domestos dökmek)

mikrobun ne suçu var amk?
  • (bkz: antibiyotik kullananların katil olması)

bakteri makteri, canlı değil mi sonuçta?
  • tas yemedigin surece yasamak icin mutlaka bir canliyi oldureceksin. olay sirf aciyla ilgiliyse aci cektirmeden insan olsun hayvan olsun bir canli oldurmek gayet kolay. bitkiler "hayvanlar gibi" aci cekmiyor olabilir ama onlar da yasamini devam ettirmek icin bircok tepki veriyorlar:

plants do hear bugs

bitkilerde aci veya sinir sistemi konusunu merak edyorsaniz stefano mancuso yu takip etmenizi tavsiye ederim.

hayvanlar icin soylenen hersey bitkiler icin de soylenmeli, belki o zaman kimse gelisiguzel agac kesmez, ormanlari talan etmez, dogaya zarar vermez...
  • bu mantığa göre katil olmamak için fotosentez yapmak lazım.
  • varolan ekosistemde başlangıçtan beri süregelen kabul edilmiş bir besin zinciri vardır.. kartal yılanı yer, yılan kurbağayı, kurbağa çekirgeyi, çekirge otu.. düzen bu şekilde oluştu ve biz de besin zincirinin en üstündeki hayvan olarak altta kalan hayvanları yiyip, öğütüp, sindirebilecek bir yapıda evrildik düzene uyarak..
    hayvanların ölmesi, öldürülmesi sırf bizim keyfimiz için değil, bu düzende böyle olduğu için maalesef..
    ve hayatta kalabilmek için bu düzene ayak uydurmak zorundasın..
    yok bitki var, hayvan öldürmeye gerek yok diyorsan, ozaman yediğin bitkinin de yemediğin hayvan kadar canlı olduğunu, hayatta kalabilmek için onu da koparıp canına kıyarak bir cinayet işlediğinin bilincinde olmalısın..
    bu şekilde hayvan haklarını koruduklarını zannederek, "normal" insanlara giydiren duyarlı vicdanlı insanların, şu yaz mevsiminde sırf kendisini rahatsız ediyor diye öldürdüğü sivri sineklerin, sırf iğrenç görünüyor diye üstüne zehir boşalttığı fare vari hayvanların, umarsızca üstüne bastıkları karıncaların vicdan muhasebelerinde yeri var mı meraklar içerisindeyim.. katilsek hepimiz katiliz..
hesabın var mı? giriş yap