şükela:  tümü | bugün
  • kuba devlet telekom tekeli.

http://www.etecsa.cu/
  • küba’da yaygın wifi hotspot ağına sahip olan devlet telekom şirketi, internet servis sağlayıcısı. yalnız, tekel değildir. fonomo da 36/lte üzerinden data hizmeti vermeye bağlamış ve daha ucuz.

benim misafir kaldığım ev, la rampa’nın civarında. burada bir sürü park var ve her parkta da etecsa’nın wifi bölgeleri var. gecenin birini geçiyor, boş olur, diye geldim, ama burası cıvıl cıvıl. parklardakilerin geneli de benim gibi düşünen “açık gözlü” turistler. hatta, iki türkiyeli ile karşılaştım — havana’da çekildikleri fotoları instagram’a yüklemekle pek meşguldüler...

kartlar çok pahalı. pasaportunuzu göstererek bir gün için maksimum üç tane alabiliyorsunuz. saatlik veya beş saatlik satılıyor ve saati 1.5 abd doları. pahalı bence. benim gibi bir donanım haber ölücüsüyseniz, fonomo daha iyi bir alternatif. bakalım gün içinde gidip, bu fonomo kartlarından nasıl edinebilirim, onu öğreneceğim.

yalnız, wifi hotspot olayı, küba için konuşuyorum, bir tür yalnızlaşmayı, kendi içine çekilmeyi gerektirmiyor. burada bir tür yeni sosyalleşmeye dönüşmüş. gecenin birinde bile insanlar, hem internet’e giriyorlar, hem sohbet ediyorlar, hem de... evet... dans ediyorlar... müzik her yerde... ben de sözde laptopumu alıp geldim. oturup çalışacaktım. geleli yarım saat bile olmadı. on kişi ile sohbet ettim. çalışma olayı yalan oldu... sözlük’te takılıp, internet üzerinden banka işlerini halledip, mailleri okuduktan sonra eve, uyumaya gideceğim... jetlag halleri devam ediyür...