şükela:  tümü | bugün
  • hamarat kadınlar için kullanılan bu deyim, orta asya itibariyle eski türk kadınlarının iş yaparken şalvarlarının üzerine giydikleri önü açık elbiselerinin uzun olan eteklerinin uçlarını toplatıp kemerlerine sıkıştırmasıyla ortaya çıkmış.
  • neşeli günler filminde de geçer bu deyim. münir özkul'a asılan mürüvet sim "sana şimdi benim yaşımda, aklı başında, eteği belinde bir dul lazım" der.
  • manuş baba'nın dönersen ıslık çal albümünde söylediği şarkı.

ahh! günlerdir dilime dolandı..

https://www.youtube.com/watch?v=ojewwi_qayc
  • bir iki gündür sürekli dilimde ki bahar şarkısı. ki dün gecede nefes'te canlı dinlemiş olarak önümüzde ki günlerde de söyleyeceğe benziyorum..şarkıya başlamadan seksi saçlarını eliyle öteye atan manuş'cuğum şöyle dedi şimdi dramatik ama biraz hareketli bir aşk şarkısı söyleyeceğim ama biliyorum burası ankara ve siz ankara'lılar bu konuyu halledersiniz^^

şarkıya gelecek olursam dinlediğim günden itibaren başımda bir bahar havası iğde kokusu ve yıldızlar..otuz yaşında ki kadını on yedi yaşında hissettiriyor. kirazlı küpelerimle, hafif çakır kafamla salındım durdum konser boyunca..

bir ara gözlerimi kapatıp kafamda şarkının klibini bile çektim. valla lkasjlka. bak şimdi. şöyle uçuş uçuş allısı morlusu çiçekli bir elbise giymiş, ince belli bir kız davetkar topuklu sesleriyle gezinip duruyor. mahallenin yağız delikanlısı kıza inceden yanık. ipek yorganların serildiği mis gibi yıkanmış çarşaflarla bezenmiş yataksa konuyu kilitliyor.. girse koynuna çocuğun bitecek bu hasret.. sonrası kıyamet sonrası rakı sofrası.

böyle bir klip çekerse telif hakkımı isteyejdfksjdfs. tam şu sıralar dinlenecek şarkı lan işte. dinleyin.

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=ojewwi_qayc)
  • manuş babanın dönersen ıslık çal albümünün en sevdiğim şarkısı. evet, hepsi güzel, tüm şarkıların güzel güzel dinlenebileceği bir albüm yapmış, gerçi haberin var mı coverına pek alışamadım, ama bu şarkı bambaşka gerçekten. hem hüzünlü hem kıpır kıpır, insanın saatlerce durmadan dinleyesi geliyor. her dinlediğinde insanın modunu yükseltecek bir şarkı, evet "dramatik" ama güzel, çok güzel. iyi ki yapmış manuş baba.
  • (bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

geliyor bak kalem kaşlı, eteği belinde (gül de takmış x2)
    al dudaklar, mor sümbüller, öyle de güzel (ince de belli x2)
    yar beline beline sarılamam, ah geceden duramam
    ah öteden beriden bakış atma, ah yerimde duramam
    ah yıkadım kuruttum çarşafı, serdim ipek yorganı
    ah günahı sevabı boynuma, gel bu gece koynuma.

dedim ona ey güzel, böyle mi geçer (bu geceler? x2)
    neymiş anam bizim bu keder ne zamana kadar (böyle gider? x2)
    (yar beline beline sarılamam, ah geceden duramam
    ah öteden beriden bakış atma, ah yerimde duramam
    ah yıkadım kuruttum çarşafı, serdim ipek yorganı
    ah günahı sevabı boynuma, gel bu gece koynuma x3).

*
  • tanışmaya görün bu şarkıyla günde en az 40 kere dinletiyor kendini. çok güzel iş çıkarmış manuş.
  • her dinleyişte önce tuhaf bir huzur, daha sonra müthiş bir hüzün veren şarkı.
  • 1 haftadır sürekli dinlediğim muhteşem şarkı; sevilen kadına ne güzel de sesleniliyor!
  • gülümseme ve umut etme sebebi olup bağımlılık yapan şarkı...
    paylaşması da güzel olsa gerek, onu şimdilik bilmiyorum; hayırlısı...*