şükela:  tümü | bugün
  • kripto dünyasında önümüdeki 2 ay içerisinde gerçekleşecek olan en büyük olay ethereum 2.0 güncellemesidir.

bitcoin'den sonra en büyük işlem kapasitine sahip olan etherum bu güncelleme ile sistemin stabilitesini mining pool'lardan alıp daha fazla kişiye yaymayı ve daha güvenli bir hale getirmeye çalışıyor. ayrıca bu işin enerji tasarrufu da sağlayacağını eklemek doğru olur.

bu güncelleme ile 32 eth bulunduran herkes içerisinde kriptografik anahtar olan bir yazılım ile network'a bağlanıp yapılan işlemlere onay verebilcek. bunun karşılığında da bir miktar eth kazanacak. bu işlemler için özel bilgisayarlara, ekran kartlarına gerek yok. normal bir laptop yeterli... tahmin edilen kazanç oranı yıllık %2-6 civarı olacak fakat bu kazanç için bilgisayarınızın 25kb/s'lik onaylama işlemlerini 7/24 yapması gerektiğini belirtmek lazım. yani bu bildiğimiz pasif staking'den daha farklı... sistem içinde aktif olarak rol alarak bunu kazanacaksınız.eğer 64 eth ile onaylama yapacaksanız 50kb/s onaylama işlemlerini yapmanız gerekecek. bilgisayarınızı kapattığınız zaman kazancınızın daha az olacağını da not etmenizde fayda var.

kişisel olarak ben aktif onaycı olmanın küçük yatırımcıya tanıyor olması gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte azar azar, kademeli olarak 32 eth toplamanın iyi olacağı kanısındayım.

vitalik'in 2019'daki konuşması...
  • yıllık 0.60-0.70 eth için hesabında 32 eth bulunması gerekmekte. eğer ether'i ilk çıktığı zamanlardan toplamadıysanız kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun yapamayacağı işlemdir. bana bu haber ether'i güvenli hale getirmekten ziyade ether'e daha çok para'nın bağlanmasını istiyorlarmış gibi geldi.

özet: market cap'i arttırmak için atılmış adımdır.
  • geçişin ilk aşaması olan faz 0: beacon zinciri ile prof of stake e geçecek olan kripto para birimi güncellemesidir. tahmini 2020 yılının 3. çeyreği söylense de temmuz sonuna kadar hazır olacağı konuşuluyor. ilk güncellemeden sonra elinizde 32 eth bulundurarak node olabilir ve çok basit bir bilgisayar ya da rasberry pi ile madencilik yapabilir duruma geleceksiniz. şimdiden 32 eth stoklayan hesap sayısı rekor kırmış durumda.

satın almak isteyenler için önerim türk borsalarında (bkz: btcturk), yabancı borsalarda ise binance olacaktır.
  • yukarıdaki arkadaşı tebrik ediyorum, benim bu başlığa gelirkenki niyetim de aynı şeyleri söylemekti. faz 0 için konuşacak olursak staking ve node'lar burada kurulacak. bunun da önümüzdeki çeyrekte olması bekleniyor.

benim düşüncem bu staking olayının çok daha kârlı, az enerji tüketen, çevreci bir sistem olması, o yüzden tüm staking projelerini desteklediğim gibi ethereum'un stakingini ayrı bir destekliyorum.