şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1887 yılında kurulan ve öncelikle steril ameliyat iplikleri üreterek ticaret hayatına başlayan, 1949 yılında johnson and johnson şirketler grubu bünyesine katılan tıbbi malzeme şirketi.

  halen dünyada kullanılan steril ipliklerin %70'ini üretiyor. ayrıca mesh denen ve fıtık benzeri ameliyatlarda doku takviyesi olarak kullanılan malzemeleri, cilt dikmek için kullanılan özel iğneleri, dermabond denen ve ameliyat veya yara yeri üzerine yapışan özel koruyucu bandajları* ve benzer malzemeleri üretiyor.

  (bkz: sütur)
  (bkz: katgüt)
 • . vicryl
  . monocryl
  . pds
  . ethibond
  çok bilinen ipliklerdir, ama aslında bunlar birer ethicon markasıdır.
  (bkz: markanın malzeme adı gibi benimsenmesi)
 • türkiye'de medikal ve tıbbi malzeme işinde ne kadar it, uğursuz veya çakal varsa hepsinin ilk durağı olan sütur ve mesh markası. uzun bir süre piyasasının içinde çalışmış, eğitimlerine katılmış biri olarak hakkında rahatlıkla ahkam kesebilecek bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.

  bundan bir kaç sene öncesine kadar türkiye distribütörlüğünü interfarma ismindeki şirket üstlenmişti ki en az 15 senedir bu ürünün ekmeğini yemiş bir firmadır. devlet hastanesi ihalelerinde her zaman en yüksek fiyatı vermelerine rağmen bir şekilde içerden bağladıkları yönetici kadro ile ilk önce teknik anlamda diğer markaların ihale şartlarını uymadıklarını öne sürerek ihale dışı bırakırlar sonrasında ise fiyat listesinde aradaki firmaları da tek tek eleyerek ihaleyi bağlarlardı. hatta öyle ki bazı hastanelerin ihalelerini interfarma şirketinin elemanlarının ethicon ürününe 1'e 1 uygun şekilde yazıp hastaneye verdiği, bu sebeple iğnelerin +/- %3 farklı olan diğer markaları elediği veya sütuır maddesindeki ufak bir detayla rakiplerini ekarte ettikleri de bilinirdi.

  interfarma yamulmuyorsam 2009-2010'a kadar böyle devam ettikten sonra johnson gelip bizzat ürününü devraldı. ayrıca bir çok medikal firması interfarma'nın istanbul avrupa veya anadolu yakası bayiliği için yarışırken en kralının böylesine piyasanın rakipsiz ürünüyle servetine servet katmak yerine bayiliğe en fazla 1 yıl dayanabilip iflas bayrağını çekmesi daha da enteresan bir konudur. nedeni ise interfarma şirketinin normalde bayi sınırları içerisinde olan hastanelere de karışıp ihaleyi biz veririz senin sınırında da olsa sen benim yerime ihaleye giremezsin, yetki belgesini vermem demesidir. ayrıca bazı büyük ölçekli alım yapan özel hastaneler için de (batı bahat, dünya göz vb.) onlar benim direk müşterim aramıza girme tipinde bir tutum sergilemesi de cabası. üstelik tüm bunların yanı sıra bayilik şartlarındaki kotayı doldurmak için ürünleri stoklayan şirketler ister istemez mallar elde patlayınca sırasıyla batmaktaydılar.

  tabi hal böyle olunca yasal yollarla tedarik edilemeyen, edilse bile artık başka bir alıcıya satılamayacak kadar pahalı olan ürünler için alternatif yollar üreten piyasa çakallarının türemesi çok sürmedi. ilk olarak ortadoğu ülkelerin katır sırtında sınırı geçirilen ürünler piyasaya yayıldı. bu tarz ürünlerin piyasayı yarı fiyatlarla sarması çok sürmedi. fakat ameliyatlarda kullanılacak steril malzemelerin bu şekilde elde edilmesi gerçekten etik değildi, üstelik alan hastanelerin bu konudan haberi yokken. düşünsenize göz ameliyatında kullanılacak saçtan daha ince sütur iran sınırında katırla beraber toz toprak içinde gelmekte...

  tabi bu işten ciddi kar elde etmeye başlayan kaçakçılar işin peşini bırakmadılar. sonuç olarak bazı bayiler veya alt bayiler ufak bir miktar bağlı bulunduğu şirketten mal çekip daha ucuz malları yeniden jelatinletip satma işine giriştiler. ama iş bununla da kalmadı. medikal sektörünün bir numaralı ürünü, altın yumurtlayan tavuğu ethicon'a sahip olan firmanın gerçekten sırtı yere gelmezdi. daha da iştahı kabaran medikalciler bir yolunu bulup devlet hastanesi hastabakıcıları, eczacılarını da ayartmaya başladılar. devletin yani sizin bizim cebimizden alınan vergiyle ödenen ihale mallarını hastane içinden gizli kapaklı olarak medikalcilere ameliyatlarda gerekenden fazla malzeme kullanılıyor gibi göstererek ucuzdan satmaya başladılar. öyle ki vakıf gureba hastanesi ihale mallarının teslim edilirken kapıdan girdiği, hiç depoda tutulmadan arka kapıdan başka bir kamyona yükletilerek piyasaya satıldığı bile bir medikalci efsanesi olarak kulaktan kulağa yayıldı.

  sonuç olarak 2010'da interfarma'nın distribütörlüğü feshedildi. tabi ben o sıra işi çoktan bırakmış bir kimseydim artık. sonrasında ne olduğu ile ilgili ise piyasayla hiç bir alakam kalmadığı için bir bilgim yok.
 • gorup gorebileceginiz en kibirli kadrolara sahip medikal firma. direktorunden temsilcisine kadar dehset verici duzeyde ukaladirlar