şükela:  tümü | bugün
  • afrika'nin en eski ve ayni zamanda en fazla sehre ucan havayoludur; rakipleri kenya airways'den kat kat daha iyidirler. genel olarak diger uluslararasi havayollariyla kiyaslanabilecek bir standarta sahiplerdir, tek sorun bole uluslarası havalimanı'nın en azından şu anda yetersiz olmasıdır.
  • star allience üyesi ve afrikanın en büyük havayolu şirketidir.

kısa bir süre sonra istanbul'a geniş gövde ile sefer başlatacak olması ilginçtir. çin'den abd'ye kadar pek çok noktaya direkt uçuşu vardır.

iç hat uçuşları genelde pervaneli bombardier uçaklarla yapılır. sakın ola son seferi almayın, iptal olur, kalırsınız. bu uçaklar genelde pis olur. mekele ve dire dawa uçaklarında business yoktur. jigjiga'ya gidenlerde var. neden bilmiyorum. ha son olarak bu uçakların baş üstü dolapları çok dardır. tombul kamp çantaları zor anlar yaşatabilir.

etiyopya-mozambik arası uçtuğum uçak pek eski olmayan 737 idi. maalesef uçak içi eğlence sistemi yoktu. 5 küsür saat öyle bir şeyler okudum, uykum da gelmedi.
    ekonomide en ön sırada gittim geldim, diz mesafesi iyiydi de yemekler eh işteydi. battaniye var mıydı onu da hatırlayamadım şimdi.

mozambik'teki lounge istanbul'daki comfort lounge'a benziyor. içecek ve abur cubur var. fakat yenilenen addis ababa bole havaalanında artık açık büfe yemek, içecek ve bar var. gold lounge'a girmedim hiç, bu dediğim business lounge. diğerine de girer bakarım yakında.

edit: thy'ye geniş gövde vizesi vermedikleri için geniş gövde istanbul seferinden veto yemişler. biletleri dar gövde için satıyorlar artık. açıkçası memnun oldum, mütekabiliyet esas olmalı.

edit2: bomba önemli bir şey öğrendim. yukarıda da yazmadım sanırım bu konuyu.
    şimdi efenim etiyopya'da ikamet etmeyenler ve etiyopya vatandaşı olmayanlar yani kısaca turistler iç hat uçuşlarında kazık tarifeye tabiler. misal biz 150 dolara uçuyorken turist 500 dolara uçuyor. size bir bilet çakmış mıydık der gibi tövbe estağfurullah. bu arada bugün aldığımız bir habere göre* eğer etiyopya'ya bu havayolu ile gelip iç hat uçarsanız siz de kazıksız tarifeden yararlanabiliyormuşsunuz. vay arkadaş, iyiymiş dedim ve bunu 1 yıl sonra öğrendim. neyse bu da bir şey.

edit3: bi haltı beceremedikleri için hala istanbul seferine başlamadılar. şimdi de nisana atmışlar,bilet satıyorlar fakat tr'den izin talebinde bulunulduğunu hiç sanmıyorum.

edit4: izin aldılar, gazetecilere ilk sefer için bilet de dağıttılar. dar gövde ve agresif bir fiyat politikası ile 1 nisanda ilk uçuşa başlıyorlar. meseleyi de çok ciddiye alıyorlar. 1 nisanda ilk uçuş için tören falan var.

edit5: şu anda bildiğim kadarıyla 7 gün gece gidiş-dönüş 3 gün de tek yönde olmak üzere haftada 10 sefer düzenliyorlar. öğrendiğim kadarıyla her gün iki sefer yapmayı planlıyorlar. önümüzdeki hafta deneyeceğim, muhtemelen ekransız bir yolculuk olacak.

edit6 : 9 sefer düzenliyorlarmış. gündüz seferlerinde uçtum, gayet de rahat. hem de daha ucuz. zamanında da kalkıyor. sadece yemekler çok iyi değil, bir de ekran yok.
  • bu sabah et302 uçuş nolu bole havalimanı*‘dan - nairobi‘ye gitmek üzere olan ethiopian airlines’a ait yeni bir boeing “ boeing 737 max model uçak ile kalkıştan hemen sonra henüz bilinmeyen nedenle düşmüş kabin görevlileri ve yolcular dahil uçakta bulunan 157 kişi hayatını kaybetmiştir.
    ayrıca gözler bir ay içerisinde 2 kez kaza yapan boeing 737 max üzerine çevrilmiştir.

(bkz: 10 mart 2019 etiyopya uçak kazası)

edit : imla
  • doğu afrikanın bir ucuna 3 aktarmalı olarak bu firma ile gideceğim için biraz göt korkusu oluşturan airlines.

(bkz: 10 mart 2019 etiyopya uçak kazası)

aynı istikamette gidiyorum çünkü.

sıtmadan ölmezsem, uçak kazasından ölürüm kesin gurbet ellerde.

edit: istanbul - etiyopya addis ababa - demokratik kongo cumhuriyeti lubumbashi - malavi lilongwe - malavi blantyre chileka uçuşları gerçekleştirerek rekorumu kırdım. . hiçbir sıkıntı olmadı. tavsiye olunur.
  • cibuti-dire dawa uçuşunu yapan 737-700 çekirge sürüsüne dalmış ve başkente geri dönmüş.

link

daha detaylı fotolar

haber

felaket habercisi gibi oldum.
  • covid-19 hasta sayısında ilk onda bulunan iran hariç tüm ülkelere halen uçan havayolu
    detaylar için:
    (bkz: corona dostu etiyopya havayollari)
  • afrika'nın en büyük havayolu şirketi olup 2020 için kar açıklamıştır. thy için ders niteliğinde. bu başarıyı büyük oranda kargo operasyonlarına borçlu olmalılar.

forbes kaynağı aşağıda.

kaynak