şükela:  tümü | bugün
  • kendine has kokusu ve tadıyla müthiş bir tat yakalamış olan yeni eti burçak türevi. fiyat olarak diğerlerinin iki katı olması tek olumsuz yönü olmuş.

    paket üzerindeki açıklaması:
    siyez buğdayı, kastamonu'nun ihsangazi ilçesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. yüzlerce yıl boyunca değişmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. genetik yapısıyla tüm buğdayların atası olarak kabul edilir.
  • eti'nin, en değerli ve doğal olarak değerlendirilen antik siyez buğdayı unundan ürettiği yeni ürünü. besin değerleri bilgilerinde 10 gram lif yazıyor. sanırım, sözde diyet amaçlı üretilenler dahil, bir bisküvide gördüğüm en yüksek değer bu. tadı da gayet güzel.
  • (bkz: reklamlar)
  • tadı ve kokusu harika olan bisküvi. çok farklı bir lezzeti var. açıkçası ben bu saatten sonra klasik burçak bisküviyi yemem. ağızda bıraktığı tat çok hoş. en iyi kısmı ise klasik burçak kadar baskın bir şeker tadının olmaması.
  • gıdadedektifi instagram sayfasinda yapilan incelemede "eti burçak’taki içeriğin aksine, siyez buğdaylı üründe glikoz-fruktoz şurubu kullanılmamıştır. lif oranı tek pakette 6,55 gr.’dan 13,1 gr. seviyesine çıkartılmıştır. burada 2 kat artıştan bahsediyoruz. bu da eti burçak ürününe kıyasla aldığımız şekerin iki kat daha yavaş kana karışacağı anlamına geliyor. burada tam buğday içeriği ve siyez buğdayının katkısını belirtelim." hususlari yer almaktadir. bu haliyle mutlaka paketli bir ürün tercih edilecekse siyez buğdaylı burçak bir derece daha masum görünmektedir. more information