• her ne kadar reklamdaki ülker çikolatalı gofret göndermesini sevsem de, bu direkt rakibin üstünlüğünü kabul etmek demek oluyor. halbuki sadece kendi ürününe odaklansa daha profesyonel bir duruş olur. bu reklam direkt olarak "rakibimiz bir numara ama biz de iyiyiz ya" demek.

bu hatayı yıllardır pepsi coca cola'ya, samsung da apple'a karşı yapıyor. samsung her lansmanda apple'ı hedef alıp onlarda böyleyken bizde böyle tarzı sunumlar yaparken apple sadece kendini kendiyle kıyaslıyor çünkü vizyon olarak tek rakibi kendileri. yani en iyisi kendileri olduğunu düşündükleri için başka marka ile kendilerini mukayese etmeye ihtiyaç duymuyor. samsung ise apple'a attığı her taşta aslında rakibinin üstünlüğünü kabul etmiş oluyor. eti çikolatalı gofret reklamı da buna benziyor.

gofretten nereye geldik ya. bi ara jelibon ve rockefeller ailesinin ilişkisini de açıklayacağım.
  • her zaman rakibinizden iyi olmanız gerekmez, her zaman en iyi olmanız gerekmez, her zaman pazar lideri olmanız gerekmez.

coke vs pepsi, mc vs burger king daha nice örnekler verilebilir. pazarlamada ikilik kuralı vardır. lideri hedef al ve güçlü rekabet yarat. insanlar sadece ikinizi konuşsun.

şöyle bir gofret pazarı düşünün pazarda 10 tane firma var ve herkes eşit güçlerde diyelim. yani pazar lideri işte en fazla %11 paya sahip olacak. halbuki ikilik kuralında pazar payları genelde 1. %40, 2.%30 ve diğer bir sürü marka kalan %30'a sahip olur. bu yüzden bu ikilik kuralı pazar lideri tarafından istenilen bir durumdur.

aynısını siyasette de görebilirsiniz. iktidar, bir tane muhalefet partisini gündemde tutar. başka partileri konuşmak istemez. böylelikle hep iktirda kalmaya çalışır. ana muhalefette diğerleri rolünde kalmaz. yani bir nevi danışıklı dövüştür.

bu aralar aynısı ülkemizde futbol takımlarında da görünmektedir. 2 takım şiddetli çatışmalarla gündem oluşturarak biz ve diğerleri algısı oluşturmaktadır.

çok küçük markaların lidere meydan okuması da benzer bir stratejidir. lidere meydan okursanız ve etki yaratırsanız bir anda o klasmanda algılanırsınız. tekstil markaları bunu yapar. hatta tommy hilfiger'ın efsanevi reklam stratejisi böyleydi.

pazarda bir sürü gofret varken. ilk denemek isteyeceğiniz marka olmuştur. ülker çikolatalı gofretin direkt alternatifi olmuştur.
  • geçen gün 6 adet alarak ilk denememi yaptım. eti her zamanki gibi harika bir iş çıkarmış. inanılmaz taze ve çıtır. fiyatı da 1 tl gayet makul. gerçek çikolata kullanılmış. hoşbeşten esinlenme var. sanki daha geniş ve üstü çikolata kaplı hoşbeş yiyormuşsun hissi veriyor. şimdi kimileri diyecek neden 6 tane aldın? neden 5 değil de 6? ahaha neyse orası bana kalsın.
  • hayatımda yediğim en iyi çikolatalı gofret. ülker, sarelle ve milka'nın gofretlerine bin basar bi lezzeti var.
  • şahsıma göre gayet yenilesi olan gofrettir. a101'den 1 liraya çözüp, tatlı krizini aşabilirsiniz. (2 güne zam gelir ona da elbet)
  • ülker çikolatalı gofretin sert yapısının aksine, ağızda dağılan lezzetli bir çikolatalı gofret. tadellenin gofretini beğenenler bunu da beğenecektir.
  • ülker çikolatalı gofrete göre kat kat daha iyi olan gofret.
    çıtır, taze ve oldukça lezzetli. fiyatını tam bilmiyorum ama galiba ülker çikolatalı gofret ile hemen hemen aynıdır.
    bilenler bilir, ülker çikolatalı gofret'in o eski tadı yok artık. şekeri biraz acımsı gibi. sanki içine direkt toz şeker koymuşlar gibi.
    fakat bunun şekeri öyle değil. ben sevdim açıkcası.
  • çıkalı aylar olmasına rağmen, onlarca market gezmeme rağmen düne kadar hiç bulamadığım gofret.

sonunda dün bir markete gelmiş de tadına bakma şerefine nail oldum.

değerlendirecek olursam, açıkçası ilk ısırıkta "ben aylardır bunu mu merak etmişim" hissi uyandırdı. vasat bir gofretten öte değil.

favorim ülker çikolatalı gofret'in bitter versiyonu. eti bitter'lisini yaparsa tekrar bir değerlendirme yapabiliriz.
  • lansmanda kullanılan slogana devam etmesiyle * gülümsetmiş, lezzetli mi lezzetli gofrettir.

(bkz: aranızda ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı)
  • eti’nin yıllar sonra yeniden çıkardığı gofret, bu sefer hoşbeş’i de aralarına dahil etmişler.

bakalım reklamları selefi gibi çarpıcı olacak mı?

(bkz: eti gofreti)
    (bkz: eti gofreti reklamları)
hesabın var mı? giriş yap