şükela:  tümü | bugün
  • eti maden işletmeleri tarafından üretilen ve gelecek hafta piyasaya sürüleceği belirtilen, "bor" madeni içeren yeni deterjan markası.

haber
  • fosfat icermiyor yaziyor uzerinde. e ama en basta yerli mali yurdun mali olmasi nedeniyle aldik koyduk eve. eti maden urunu. petrol turevi de icermiyor.

ınsanin bor bor kullanmak gibi ucuz espriler yapasi gelebiliyor ama yakismayacagindan yapmiyoruz.
  • bu aralar 5 kg'lık paketleri 15-16 tl civarında gezmekte olan temizlik ürünü.

bilhassa bunu vurguluyor kendileri de, ''deterjan değiliz temizlik ürünüyüz.'' diyerek. tabii bunun satış politikası olup olmadığı tartışılır; ancak konu deneyime geldiğinde ben memnun kaldım.

ürün parfümsüz, çamaşır yıkadıktan sonra deterjan kokusundan başına ağrılar giren benim gibi insanlardansanız, ''çamaşırlar yıkansın yıkanmasına da en azından kokusunu içimize solumayalım, derimizden emilmesin bir dolu kimyasal.'' diyorsanız sanıyorum bu ürün bizim gibilere uygun.

henüz gözlem yapabilecek kadar yıkamadım çamaşır ama leke konusunun da altından kalkmış görünüyor kan-çamur-yağ-mürekkep testine tabi tutulmamakla birlikte.

eti maden işletmeleri yazısını görünce gönlüme bir ferahlama da gelmiyor değil, bıkmışım milyon dolarlık sektörü elinin altında tutan diğer temizlik ürünü üreticilerinden.

velhasıl kelam, deniyoruz bakalım.
  • gercekten toz deterjan. bayagi toz, makineye koyarken tozuyor ve oksurtuyor. umarim minik tatli akcigerlerime yapisip kalmiyordur.

yikama esnasinda fazla kopurmuyor, cok lekeli ve kirli bir sey atmadigim icin temizleme mevzuunu bilemeyecegim o yuzden. hic kokmuyor degil, hafif kotu bir kokusu var maalesef. eger yumusatici kullanilmazsa kuruyan camasirlarda kuru ve hafif teri andiran bir koku oluyor. yumusatici kullanildiginda o sorun kalmiyor.

hulasa, oksurtmese "ise gittim geldim su kazagi atayim, yataktan kalktim su pijamayi atayim" insanlari icin iyi ve yeterli bir deterjan gibi duruyor.
  • ucuz olmasının sebebi dandik olması değil yerli olmasıdır. bir çok vergiden muaftır,markaya para vermezsiniz. yok öksürtüyor,yetirince parfümü yok diyorsanız o sanal mutluluk için ömrünüzü kısaltacak kimyasallara 3 katı para verebilirsiniz. bana sorarsanız alınız kullanınız.
  • zamanının kız arkadaşım, şimdiki eşim görmüş almış getirmişti fosfat içermiyor sağlıklı diye. kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra her yerim kabardı, içindeki bir maddeye alerjim varmış. sağlıklı olduğundan bünye kaldırmadı diye düşünmekteyim ama yeni bir deterjan alarak herşeyi yeniden yıkamadan kendime gelemedim. herkese olacak diye bir şey yok tabi ki ama kabarmaya başlarsanız bu deterjanı kullanmaya başladığınız zamanı düşünün ve karşılaştırın. sebebi bu olabilir.
  • bu ürünü bundan 1-2 ay evvelsine kadar yaklaşık bir 6 ay kadar sırf daha doğal olduğu için kullandık. 6 aylık süre boyunca bu üründen güzel performans alabilmek için herşeyi zorladık. fakat 2 tane sorun vardı; hem suda tam anlamıyla çözünemeyip çamaşırlarda lekeler bırakıyor, hem de bununla yıkanan çamaşırlar tenimde kaşıntı yapıyor.

türlü türlü varyasyonlar denedik çamaşır yıkarken. ama yok abicim yok, her yıkamada gördük ki bu ürün tam anlamıyla çözünemiyor. farklı su sıcaklıkları, farklı yıkama programları denedik, ürünün ölçeğini azalttık ettik. hatta en son çamaşırlar çok mu geliyor diye kazana 1-2 çamaşır atıp yıkamışlığımız da oldu. bütün kıyafetlerin üzeri beyaz beyaz lekeler içinde her seferinde. her kıyafetimizi giymeden evvel ıslak bezle silmek zorunda kaldık.

çok zor lekeli bir çamaşır üzerinde denemedik, zor lekelerdeki performansını bilmiyorum. tamam doğal vs. deniyor ama suda tam anlamıyla çözünemiyor ki bu kodumun ürünü. ne anladım ben bu işten?

velhasıl kelam, eski sıvı deterjanımıza geri döndük. 1-2 aydır yine sıkıntı yok, kaşıntı yok.

bilmiyorum, bence birazdaha geliştirilmesi gereken bir ürün gibi duruyor..
  • bor geyiğine inanan ulusalcılarla doğalcıları hedeflemiş saçma ürün. içinde kimyasal yok diye tanıtılıyor. e peki bor ne? içindeki sabun ne? onlar kimyasal değil mi sayın eti maden yetkilileri?

ayrıca o kadar övünmesinler, bor kullanarak yapılan deterjanlar onlarca yıldır dünyada var. bir kimya fakültesi öğrencisinin geliştirebileceği formülü başarı diye millete facebook üzerinden kakalamak tam türk işi pazarlama
  • tarım bakanlığının tarmeg marketlerinde satılmaktadır.
    (bkz: tarmeg)
  • öncelikle çamaşır yıkamayı, çamaşır yıkanırken makineyi izlemeyi (böyle bildiğin mal gibi) ve ütü yapmayı çok severim. çamaşırı eski usul toz deterjanlarla yıkamayı seviyorum. sıvı konsantre deterjan sevmiyorum. her toz deterjanı denemişliğim vardır ve bence hiç birinin diğerinden farkı yok. leke çıkarma beyazlatma bilmem ne hikaye. benim için önemli olan zaten çok da kirli olmayan çamaşırların şöyle bir sudan geçmesi ve temizlenmesi.

son zamanlarda şu zararlı kimyasallar meselesi canımı sıkıyor. elimden geldiğince hayatımdan çıkarmaya çalışıyorum. misal kendime deodorant yaptım kışın foşur foşur terlemediğim zamanlarda onu kullanıyorum ama yazın iş görmüyor... yani bazı şeyler maalesef çok büyük alışkanlık haline gelmiş ve daha etkili alternatifleri doğal yollardan üretemiyoruz.

en son marketten bingo'nun (sanırım) kokusuz bebekler için bir deterjanını alıp tükettikten sonra bu sefer bu 'temizlik ürünü'ne bir şans vermek istedim. bugün ilk defa bir miktar çarşaf, havlu, tshirt yıkadım. sonuç:

çamaşırlar şu anda hala ıslak fakat gayet güzel kokuyorlar. neden? çünkü itiraf ediyorum yumuşatıcı koydum. yine de ürünün o kendine has kokusu geliyor ve bence rahatsız edici değil. evde son zamanlarda kombi sebebiyle sıcak sorunu olduğu için muhtemelen soğuk suyla yıkandılar. çamaşırlar beyaz olduğundan çözünmeme gibi bir sorun varsa bile fark edemedim. herkesin dert ettiği konu leke çıkarma konusuna gelince, çamaşırlardan birindeki kan lekesi maalesef tam olarak çıkmamıştı. fakat dediğim gibi normalde çamaşırlar çok fazla lekeli ve kirli olmadığından uzun vadede rutin çamaşır yıkama işleri için bu ürünü kullanabilmeyi isterim. çünkü hem yerli malı hem de daha sağlıklı.

edit:

bugün arkadaşımla konuşurken jeton düştü. ya makine kendi suyunu kendi ısıtıyor ya allah allah. kombi ne alaka. iyi saçmalamışım.