şükela:  tümü | bugün
  • germinal kitabinin esas oglani. bir insanin sifirdan zirveye cikmasinin, oradan da tepetaklak geldigi yere donmesinin guzel bir ornegi.
  • germinal'in aşık olunası karakteri. uzun, ince, sarışın, zeki, duygusal, yalnız bir emekçi, sonra hafiften komünist. kömüre bulanmış hallerini kafalarında canlandırarak okudurlar kızlar romanı.
  • zola'nın 1877' de yazdığı meyhane (l'assommoir) romanında da adı geçer.
  • etienne lantier madenlerde çalışmaya başlamış sıska çocuk. şehirden öğrendiği fikirlerle madendeki işçileri hennebeau ailesine karşı örgütledi. gün geldi işçi mahallesinde ki açlığa, sefalete karşı kara kara düşündü. işçileri boykot kararına kadar vardırdı. ekmek isteriz, ekmek isteriz. çalışmak yok artık, öbür ocaklara, ekmek isteriz sloganlarının baş mimarıydı.

    bir de sevdiği kadın vardı. adı catherine. evinde kaldığı maheu'nun kızı. hiçbir zaman sevdiğini söylemedi ta ki maden patlayana sular madeni basana kadar. tepeciklere çıktığı bir noktada öleceklerini bildiği bir yerde söyledi ve onu öptü. catherine öldü fakat etienne lantier ölmedi. hastaneden çıktı madene yürüdü ve ekmek için çalışan arkadaşlarını gördü. daha ilerde victoire, sanit thomas gibi maden ocakları vardı ve ufuk onun için güzeldi. arkasında birçok insan bıraktı yaşayan ve ölen.

    yürüyüşünde ise şunları düşünüyordu. insan bitiyordu topraktan, gelecek yüzyılda ürün vermek üzere yavaş yavaş filizlenen, pek yakında yerküreyi sarsarak baş verecek olan, öç almak için yanıp tutuşan, kapkara bir insan ordusu boy atıyordu.