şükela:  tümü | bugün
 • insan uzerinde yapilacak klinik calismalari etik yonden degerlendirip, uygulanip uygulanmayacagi hakkinda son karari veren saglik bakanligi bunyesinde kurulmus 22 kisiden meydana gelen kurul.
 • aslında formalite icabı olmayan bu koca klasörde istenen değişiklikler çalışmacıları bezdirmek ya da ömürlerini törpülemek amaçlı olmayıp tamamen başta çalışmacıların sonradan çıkabilecek her hangi bir komplikasyon ya da yasal problem karşısında korunması içindir.
  yerel ve merkez etik kuruldakiler yıllardır prosedür ve komplikasyonlarla ilgili o kadar farklı deneyimler yaşamışlardırki klasör formatlarında istenen hiçbir bilgi ve evrak gereksiz prosedür işlemi değildir.
  sonuçta yapılan klinik çalışmalar insanlar üzerindedir ve ilaç çalışmalarıdır. gönüllülerden herhangi birinin başına gelebilecek bir advers olayda ilaçla ve çalışmayla ilgili olsun ya da olmasın bilgilendirilmiş olur formundaki herhangi bir kelime yüzünden "ben bunu anlayamamıştım anlamış olsaydım kabul etmezdim" gibi bir söylemi olmaması için okur yazar olmayan bir kişinin anlayabileceği bir dil kullanılması istenir ki yeni tck ile hayat kurtarmak için yapılan bir girişim bile doktorları suçlu gösterebilecek hale gelmişken yaşanabilecek bir aksilikle başları belaya girmesin. etik amaç kişiyi en kısa zamanda, acısız, en ucuz ve en rahat şekilde iyileştirmek ve daha kaliteli bir yaşama ulaştırmak olduğuna göre kağıt kürekle uğraşmak zor gelsede katlanılabilirdir.
 • ab mevzuatina uygun olmasi gibi bir gerekceyle, yakin zamanda aralarinda bir "din gorevlisinin" bulunmasini saglayacak girisimler yapilmakta olan kurul.

  http://www.milliyet.com/…07/12/26/guncel/gun02.html
 • iki kelimeyle özetleyecek olursak "baş belası". efendim bu kurullar üniversitelerde de bulunmaktadır. içinde onlarca farklı dosya barındıran(imza kısmına hiç girmiyorum) kalın bir klasör verirsiniz, çalışmanızı ` :proje, tez vs..` anlatan ve taraflarınca onaylanmadığında çalışmaya başlayamayacağınız.. özellikle tıp fakültesi bünyesinde çalışıyorsanız, her kelimenizden kıllanacak düzeydedirler, ölmüş hastaların arşiv materyallerinden yapılacak bir çalışma için hastadan "hasta gönüllü olur formu" ya da 5 yaş altı çocuklarla yapılacak bir çalışma için "hasta imzası" isteyebilmektedirler.
  gereksiz bir oluşum olduğunu savunmuyorum amma, işleri yavaşlattığı kesindir. dünya gözüyle etik kuruldan düzeltme almamış bir proje görmüşlüğüm de bulunmamaktadır.
 • onay şartlarından biri de helsinki bildirgesi'nin güncel şekline uyulacağının taahüt edilmesidir.
 • 11 mart 2010 itibariyle bünyesinde ilahiyat fakültesi mezunu bir üye bulundurması zorunlu kılınan kurul. böylece bilimsel etiğin de dini bir onaya tabi olma zorunluluğu getirilmiş oluyor.

  http://rega.basbakanlik.gov.tr/…/03/20100311-15.htm
 • abd diyarlarinda institutional review board diye gecer.
 • etkin güçlerin oyuncağı olabilen kuruldur.
 • ilaçla yapılacak klinik araştırma isteğinin incelenebilmesi, klinik araştırma ve çalışmaların etik açıdan değerlendirilmesi ve kontrolü amacıyla, sağlık bakanlığı merkezinde bakanlıkça teşkil edilen kurulu ifade eder.
 • uzmanlık tezi yaparken mecburen maruz kaldığım, içimdeki tüm klinik araştırma ve çalışma isteğini öldüren, onlarca gereksiz prosedür ve form ile başımın belası olan, gece kabuslarımdan hiç çıkmayan, aklıma geldikçe alkol alma isteği uyandıran hatta bu entry yi yazarken içmemi sağlayan kurul

hesabın var mı? giriş yap