şükela:  tümü | bugün
 • az önce cnn türk'de izlediğim haberin konusu. vatandaş fahiş içki vergilerinden bıktığı için büyük marketlerde likör üretimi için satılan etil alkolden satın alıp anason yağı ve şeker ilavesi ile kendi rakısını kendi üretiyormuş. 70'lik rakı 93 lira olunca vatandaş bu yönde karar almış.

  tabii elde edilen şey aslında rakıdan ziyade anason aromalı alkollü içecek ama vatandaş için önemli olan alkolün kendisi ve narkotik etkisi zaten.

  kaynak :

  https://www.cnnturk.com/…l-alkol-bayramda-yok-satti

  edit : piyasadaki kaliteli rakıların en az 3 kere distile edilip; kum, gümüş ve karbon filtrelerden geçilip en son anason ile tekrar distile edildiğini hatırlatırım.

  vodka ise rektifikasyon ile üretilir. yani kolonlu ve gelişmiş endüstiriyel imbiklerde süper distilasyon ile üretilir.

  cin deseniz onun da çok gelişmiş bir prosesi vardır.

  bunlar son derece saf içkilerdir. defalarca distile edilip filtrelenmişlerdir.

  viski zaten bambaşka bir olay.

  yani öyle - etil alkol alayım sallama çay gibi içine aroma katıp her içkiyi üreteyim- düşüncesi çok saçma ve yanlış.

  marketlerde satılan alkol, vasat bir melas alkolüdür. içinde ağır alkoller, fuzel yağlar, eser düzeyde metanol ve aseton vardır. saf bir alkol değildir. çok fazla uğraşılmamıştır. çok fazla uğraşılıp saflaştırılması da mümkün değildir zira mey ve diğer içki firmaları anında dava açarlar haksız rekabet koşulları gerekçesi ile. yani bu şey ispirtodur.

  bu yüzden sağlığa da daha zararlı olması kuvvetle muhtemeldir.

  -ucuza içki içeyim- derken pankreas ca, karaciğer ca, mide ca veya bambaşka hastalıklara yakalanmak da olası.

  o yüzden şahsen para verip de almam.

  sadece ülkedeki 4.murat yasaklarının vatandaşı düşürdüğü aciziyet durumuna dikkat çekmek için haber yapılmıştır bu olay.

  saygılar.
 • o kadar market gezdim rastlamadım. acaba reyon görevlilerinden müşteriyemi kalmıyor. hangi markette satılıyor sevabına bilenler bi zahmet yeşillendirsin.
  edit: bu kısa süre içerisinde pek çok mesaj geldiği için gönderen tüm yazar arkadaşlarıma canı gönülden teşekkürü bir borç bilirim. bir anda oluşan bu yardımseverlik dalgasından dolayı bu vatanın sırtı yere gelmez
  editin editi: sana gelen mesajları halka arz et diye mesaj yollayan yazarlar, diğer entrilerde yazılmış fazla dillendirmeden onlarında hakkını vererek okuyun elbet ışığı bulacaksınız.
 • ekmeğin bile karne ile dağıtıldığı yıllar diye utanmadan eleştirirler eski hükümetleri. biz bu gidişle değil rakıyı, ekmeği bile kendimiz üretmek zorunda kalacağız. o da zehirlenme pahasına. keşke karne ile dağıtılsa diye ağlayacağız hatta.

  ama ekonomi çok iyi aq(:
 • kötü komşu adamı ev sahibi yapar derler.
  peki kötü devlet adamı ne yapar?
  kimyager yapar, hacker yapar, it yapar, çakal yapar.
 • ulan o değil de asıl ticari zeka bunun olacağını bilmekte yatıyor. kırk yıl düşünsem alkol alamayan halkın etil alkol taleplerini patlatacağını düşünmezdim. yılan ölünce fareler çoğalır misali... bu işi görüp yatırım yapmış varsa çok zeki cidden.
 • macrocenter'larda satılmakta ilgili etil alkoller. millet salak mı 20 liralık rakıya 100 tl baysın?
 • raki degil ama gayet evde votka ureten cevremde 3-5 kisi mevcut.
 • (bkz: boğma rakı)
 • bugünün geleceğini biliyordum, ne güzel takılıyorduk lan oysa...

  şimdi olayı duymayan kalmayınca talep iyice patlayacak ve iyice karaborsa olacak ürün. zaten bir şekilde ya yasaklarlar ya da aynı vergileri buna da bindirmenin yolunu bulurlar.
  biz de alkolü kendimiz distile etmeye çalışırken geberir gideriz, "o" da kurtulur, biz de...
 • haksız vergi artışlarının kaçınılmaz sonucudur.

  (bkz: kendin damıt kendin iç)