şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çevrimiçi türkçe kökenbilim sözlüğü.

  http://www.etimolojiturkce.com/

  facebook: https://www.facebook.com/etimotr
  twitter: https://twitter.com/etimotr

  sözlükte daha önce #44212114 numaralı entride bahsedilmiş ama başlık açılmamış.
 • nişanyan sözlük dururken böyle bir oluşuma ne gerek var pek anlayamıyorum.

  önce şunu belirterek başlayayım söze: bu konunun üstüne yoğunlaşılması çok doğru; türkçe konusunda inanılması güç bir yerdeyiz. eğitim sistemi açık ve net bir şekilde türkçe'nin öğretilmesi konusunda yetersiz olduğundan günümüz teknolojisinin burada bayrağı devralıp ortaya bir şeyler koyması, insanlara bir hizmet sunması gerekiyor. hatta keşke referans kaynakların ötesinde khan academy gibi bir eğitim platformu olsa, sırf sınavlara hazırlık değil de insanları eğitme amacı güden... neyse, bu başka bir yazının konusu.

  nişanyan sözlük hem güvenilir, hem de kapsamlı bir kaynak. üstelik yıllardır da bu konuda hizmet sunan tek kaynaktı.

  böyle bir çalışma yapılacaksa, sitenin altına ufak ufak "nişanyan sözlük ve bikaç yerden daha kaynak aldık" yazmak bana biraz acıklı geliyor. daha bu açıklamanın az üstünde "tehlif hakları" diye bir ibare yer alıyor. yahu sen referans kaynaksın, sözümona güvenilir olacaksın. tehlif diye bir şey var da ben mi bilmiyorum?

  2 seneyi aşkın süredir çevrimiçi olan bir projeden bahsediyoruz, ve veritabanı için nişanyan sözlük'ün yanı sıra başka kaynaklar kullanılmasına rağmen veriler nişanyan sözlük'ün yarısı kadar bile değil.

  madem bu kadar heveslisiniz, kuru kalabalık edeceğinize varolanı geliştirmeye yardım etsenize?

  bir de imza kampanyası açmışlar, allahım nasıl bir amatörlük... rastgele bir de yazı yerleştirmişler üstüne... diyor ki "bu site evinde oturan ve türkçe'yi savunmak isteyen insanlar için oluşturuldu." bak bak lafa bak. yani oturduğun yerden atıp tutmak istiyorsan bu site tam senlik. söylediklerinin bu olmadığına inanmak istiyorum. eğer öyleyse bile, yahu bu böyle mi ifade edilir?
  hem atılan imzayı neye atıyoruz, ortak zemin teşkil eden yazı nerededir, nedir, kime gönderilecek, bizi nereye götürecek... hiç. sen at imzayı, vicdanın rahat etsin iyi bir şey yaptın ne de olsa.

  düşündükçe, irdeledikçe sinirleniyorum.
 • etimoloji tutkunları için harika bir site. notları, ek açıklamalarıyla gerçekten tatmin edici.
 • nişanyan sözlük + bir miktar kaynaktan araklanma websitesi. şu da ibret olarak burada dursun. aşağıdaki benzer (!) kelimeler de nişanyan'dan çarpma. ödevine bulduğu her şeyi sıkıştıran öğrenci gibiler yeminlen. at çöpe.