şükela:  tümü | bugün
  • ucuz etin bim ve a101 şubelerinde gelebildiği günlerde saat 11'de bitmesi hadisesinden kaynaklı durumdur efendim.

sırbistan'dan 5 bin ton et ithal edildi ve bu sayede ucuz et satışının gerçekleştirilebileceği efsanesi tüm türkiye'ye yayıldı.

her iki marketin toplamda 14 bine yakın şubesi var (ben demiyorum, a101 kendi reklamında 7 bin şubesi olduğunu yayınlıyor; bim'in ondan aşağı kalmayacağını düşünüyorum). burada önemli husus, bunun tek seferde yapılacak bir ithalat olması, sürekli değil.

market başına 350 kilo et düşer. adı geçen marketlerin her gün açık olduğunu düşünelim. market başına günlü 11-12 kilo et düşüyor.

farzedelim kilosu 29 liradan kıyma, 31 liradan kuşbaşı almak istiyorsunuz. bunları yarımşar kiloluk ambalajlara koymuşlar. demek ki toplamda herkese birer paket düşse, her marketten günlük 22-24 kişi yarım kilo kıyma veya yarım kilo kuşbaşı alabilecek.

marketlere yığılan en iyi olasılıkla 20-30 ucuz et almak isteyen kalabalığın en önündesiniz ve diyorsunuz ki yarım kilo kıyma ve yarım kilo kuşbaşı alacağım.

al bakalım kuyruktakiler izin verirse... milletin gözünün önünde senden sonraki kişinin hakkını da aldığını görenler o marketi yıkarlar (ramazandaki pide kuyruklarını, baklava izdihamlarını, daha da vahim olmak üzere ucuzluk yapan sosyete pazarları örneğini hatırlatırım).

sözün özü, ilk gelen 22-24 kişi kıymasını veya kuşbaşısını alır. saat 11'den sonra-ki 11 çok geç, ben ilk yarım saatte taksimatların bittiğini düşünüyorum, o da kasiyerin hızı limitliyor olayı, o sebeple-gelenler havasını alır.

neticede mal az bulunduğu için karne ile dağıtımdan bile daha adaletsiz bir paylaşım gerçekleşir ucuz et adına.

geri kalanlar için, karne dönemlerindeki karaborsa piyasa parasını verdikten sonra emirlerine amadedir...

bu arada sırbistan'dan gelen islami usule göre kesilmemiş bu 5 bin ton etin bir aya yayılabilecek tüketimi için yapıldı bu hesap. sonrasında bu çakma karne uygulaması olamayacak elbette, herkes yolunduğu ölçüde serbest karaborsadan alacak etini...

bu akp efsanesi de misyonunu tamamlayıp, yerli uçak, milli tank, hatta hatta 40 milyon lira harcanıp çöpe atılan, şimdilerde ateşi bambaşka şekilde harlanan yerli otomobil efsanesi gibi bu saçma sapan dönemin tarihsel çöplüğünde yerine alacak...***