şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: canım kardeşlerim, ülkemizdeki et fiyatları dış ülkelerden daha pahalı farkındayım. hatta chpli aykut erdoğdu'nun şöyle bir raporu var. raporda bahsedilen: "1 kilo etin bedeli almanya’da 1, türkiye’de 7 saat". yani et tabii ki pahalı amk. üst editi uzatmadan aşağıda devam etmek istiyorum.

anlayamadığım durumdur.

bir hayvanın etini avlanmadan, uğraşmadan, en iyi bölgesinden 65 tl, diğer bölgelerinden 36 tl karşılığı 1 kilo elde edebiliyorsun, sonra gelmiş "et çok poholoo" diye ötüyorsun.

ya ne olacaktı kardeşim? 10 liraya et mi alacaktın? her yemekte et mi yiyeceksin? türk insanını anlamıyorum. türk mutfağı yemeklerinin çoğu tahıl / sebze / baklagil / et kullanılarak yapılıyor. her yemeğe et koymak zorunda mısın?

bir de yapmasını bilseniz, aldığınız eti zebil etmeden tadıyla yiyebilseniz...

etin / sütün ucuzlamasını isteyenler o etin hayvanlardan nasıl elde edildiği hakkında fikri var mı? etin ucuzlaması demek daha çok endüstrileşmek daha çok hayvanlara eziyet etmek ve kalitesiz et yemek demektir.

not: vegan değilim, etini (koyun / keçi / tavuk) direk çevre köylerdeki hayvancılardan taze alan biri olarak eyyorlamam bu kadar.

https://www.esk.gov.tr/tr/12197/satis-fiyatlari

edit devam:

ya ben çok basit bir şeyden bahsediyorum. bir canlıyı eziyetle büyütüp gebertip yiyorsun lan işte. yani besin zincirinde bizim üstümüzde bir canlı daha olsa, bizi endüstrileştirip ucuzlatmaya çalışsa, acaba ne düşünecektin?

şunu söylüyorum: "her gün 1 kilo et mi yiyecen? alacan 200 gram yiyecen." kaç lira? 36 / 5 = 7,2 tl. doydun mu? hayvan değilsen doydun. pahalı mı? bence değil.

diğer yandan evet bu kadar endüstrileştiğimiz halde et neden halen bu fiyatlarda, bunu sorguluyorsunuz farkındayım. evet bence sorgulamaliyiz da, ama ben çok basitçe diyorum ki; bir canlıyı etini yemek için büyütüp, canına kıyıp yiyorsun, bunun değerinin ne olmasını bekliyorsun?

edit 2: lincin verdiği muhteşem zevk... oh, evet tam orası. mesaj alımını kapatmıyorum devam... evet...

edit 3: bence aysun kayacı gibi sonradan anlaşılacağım. bu arada aysun, kader arkadaşıyız. sözlükteysen yeşili yak.
  • şahsen ikna oldum. aslında et pahalı değil biz çok fakirizdir belki de. birde böyle düşünmek lazım. ayrıca et değil, et bey diyeceksiniz.
  • (bkz: düşünmeyince düşüyor mu?)
    (bkz: fakıbaba sen misin?)

tanim: orta seviyeli troll denemesi.
  • bakış açısı saçma ama sonuç olarak doğru önerme. 2 paket sigara almasan 1 kilo et alabiliyorsun içme sigara her gün et ye mesela.
  • maliyetlerin yüksek olduğu gerçeğine götürüyorsa, mantıklı bir zihinsel çabadır.
    maliyetler neden yüksektir?
    - işletmeler optimum ölçekte değildir.
    - ilkel yöntemlerle işletilmektedir.
    - yem pahalıdır, meralar yetersizdir.
    - kuraklık vardır.
    - güvenlik nedeniyle tüm mera alanları, yaylalar kullanılamamaktadır.
    - tarımda kalifiye iş gücü yetersizdir.
  • etin fiyatı normal, kazanç düşük kazanç

sorun bu.

kazancı normal sayarsan et pahalı..

eğer sana ucuz geliyorsa lütfen 3 kilo bize bırakır mısın?
  • avrupada çıplak ellerimizle yabani hayvanları vahşi ormanlardan avladığımız için bize kilosu ortalama 20-30 liraya geliyor etin zaten.
  • orospu çocuğu olmadığını gösterir bir durumdur. orospu çocuğu olanlara fiyat normal gelebilir.
  • almanyada yaşayan hans aynı dananın etinin kilosunu 7 eurodan alıyorsa kusura bakma da pahalıdır arkadaş.