şükela:  tümü | bugün
  • protein ihtiyacının karşılanabileceği birçok gıda varken et yemeye mazeret arama durumu. eti zevk için yiyoruz. lezzetli geldiği için, mangal kültürü sevildiği için, kavurması güzel gittiği için; tamamen damak zevki yani.

mercimek ya da nohut dururken neden bir hayvanın eti tercih ediliyor; mantıklı bir açıklaması var mı? nedir, ette bulunup da başka gıdalarda bulunmayan kaynak.

hep bir hayvan sömürme çabası. et yerken kendimi yamyam gibi hissettiğimi daha önce belirtmiştim. az pişmiş et yiyenleri görünce içim titriyor. neredeyse çiğ çiğ yutacaksınız.

hayvanın belli bölgelerinin mideye indirilmesi yetmezmiş gibi bir de beynini, dilini falan yiyenler var. yani bu kadarına da pes. dil nedir arkadaşlar. hayvanın dilini yiyen kendi dilini de yer.

kokoreçin açıklaması peki? kekikle tadı bastırılmış bir organ. salça kavurup aynı baharatları koysanız kokoreç lezzetini yakalarsınız zaten.

zevk için et yiyen başka canlı var mı bilmiyorum.
  • mercimek ya da nohut dururken neden bir hayvanın eti tercih ediliyor; mantıklı bir açıklaması var mı?

var 100 gramda 20 gram protein verip 100 kalori civarinda enerji vermesi. buda 5 kalori/protein orani olusturuyor.
  • "protein ihtiyacının karşılanabileceği birçok gıda varken"

mesela? 80 kilo adamım spor yapıyorum günlük protein ihtiyacım minimum 150gram. et,balık, tavuk, yumurta ile zar zor yetişiyorum zaten.

günde 200gr et/somon, 250gr tavuk, 3-4 yumurta ve ara öğünlerle zar zor bu protein miktarına ulaşabiliyorken nasıl mucizevi bir gıda mesela o?

bitkisel proteinlerin hayvansal proteinler kadar emiliminin yüksek olmadığı v.s. de hesaba katılırsa et yemezsem günde 5-10 kilo mercimek yemem gerekir, fazladan gelen karbonhidratı "et zevk için yeniyor" diyen arkadaşa yüklemek mümkünse yerim.

ama 2 hafta sonra gelip 15 kg aldım demeyecek.
  • (bkz: oo veganazi alırım bir dal)

(bkz: et giren yere dert girmez)

(bkz: et ete değecek aga)

arkadaşım sana ne?! sana giren çıkan mı var, seni mi yiyorum? ister zevk için yerim istersem de protein için yerim. sana mı soracaktım?

şöyle az pişmiş içi kırmızı bir pirzolaya hayır demek, en hafif tabiriyle ağız tadı yok demektir.
  • yobaz veganların son derece itici olması gerçeğinin yanında bir hiçtir.

bir bitmediniz. gidin ne yiyorsanız yiyin de, başkalarına yiyecek yobazlığı yapmayın.

keşke vegan sayısı artsa da, daha sağlıklı ve kaliteli ete erişim kolaylaşsa.
  • "... dedi trol; ve ardından, kavurmalı omlet`ini yapmak üzere mutfağa doğru yöneldi."
  • velev ki zevk icin yiyiyoruz? eee?
    (bkz: nohuttan protein almaya çalışırken entry girmek)
    (bkz: vegan saçmalıkları)
  • "zevk için et yiyen başka canlı var mı bilmiyorum."

bütün hayvanlar yedikleri şeyden zevk alırlar. zevk evrimsel bir mekanizmadır, hayatta kalma ve genlerini sonraki nesillere aktarabilme şansını yükselten her şey zevk verir. yemek, seks, barınak, dostluk, grup tarafından kabullenilme vs... ventral tegmental alandan nucleus accumbense dopamin hücum eder, zevkin yanında ilk fırsatta aynı şeyi tekrar yapmak için motivasyon da oluşturulur. zevk veren eylem ihtiyaç halinde tekrarlanır, biz hayatta kalmaya yarayan her şeyden zevk alan insanların torunlarıyız. diğer canlıların da hayatta olanları elbette ataları doğru şeylerden zevk almış olanlardan oluşuyor.