şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: etkin madde)
 • bir eczacilik ve tip terimi.

  ilac iceriginde asil isi ustlenen kimyasal bilesik ya da bilesik karisimini tanimlar.

  etken madde ilac ureticisi, ilac adi, ilac dozaji degisse de belirli bir hastalik icin sabittir.

  recetesiz basit ilaclar alirken ilacin adindan ote dikkat edilmesi gereken bu maddedir.

  eczacilar da acil hastalik durumunda hastaya bu ilaclari bu maddelere gore verirler.
 • ilaçlar iki ana maddeden oluşurlar bunlar; etken madde ve yardımcı madde (sıvağ) dir. sıvağ etken maddenin taşınmasını sağlayan yan maddedir. genellikle karbonhidrattırlar. etken madde ise ilacın özelliğini gösteren, hastalığı tedavi eden asıl maddedir.
  etken madde; canlı vücudundaki biyokimyasal ve fizyolojik olayların farmakolojik olarak değişiminde, hastalıkların teşhisinde, hastanın tedavisinde veya "korunmasında" etkin olan bir ilaç bileşenidir.
 • bitki özütü.
  ilaçların önemli bileşeni etken maddesidir. doğal yoldan ya da genetik yoldan elde edilebilir. ancak kimyasal yol ile üretmek kolaycılık ve maliyet azlığını beraberinde getirir. gelecekte de böyle olmaya devam edileceği öngörülüyor.
  yapılan araştırmalarda insan ve denek kullanılmasının devamı demektir.
 • (bkz: etkin madde) teriminin yanlış yazılmış hali. fakat hala ısrar eden, bastıra bastıra etken madde diyen, etken madde yazan hocalar görüyoruz... sonra bu hocalardan etkilenip, teknolog hocamıza etken madde diyoruz ve azar yiyoruz...
  (bkz: disiplin çatışması) (bkz: 1980 bilgisiyle eğitim yapan hoca)
 • doğadaki pek çok bitki ve türevi içeriklerin özütü. baldır ilaç ile etken maddesi polendir.
  tıb aleminde her ilacın bir etken maddesi vardır. madde, tedavinin çeşidine göre değişiklik gösterir. latince kelam olduğu için pekte akılda kalıcı olmayıp asprin gibi basit ismi olan ilaçları biliriz halk olarak.

hesabın var mı? giriş yap