şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir şeye duyarlı olmak. etki etmenin edilgeni
 • kizlarin ince detaylara asik olmasinin olu$madan onceki hali. bi insanin cok fazla pozitif tarafi oldugunu fark etmeye ba$lamak ve akabinde buna verilen reaksiyon.
 • üniversitede bir hocam vardı ama nasıl kılız birbirimize. devamlı bir laf sokmalar falan. adımı da öğrenmiş devamlı bir gerginlik ortamı. adam da kıtıpiyoz bir herif. abuk meselelerden dem vuruyor. dersini ilginç olabilir diye seçmişim ama adam işe yaramaz. neyse ben kendisindende dersinden de nefret ettim. bi de adam beni bıraktı mı dersten, oh ne ala memleket. tabi bir ara ben mezun oldum. daha sonra lisansüstü için referans gerekti, tabi türküz ya her işi son ana bırakacağız. okulda gecenin bir vakti bana referans verebilecek hoca arıyorum. tanıdığım, sevdiğim hiçbir hoca da yok ortalıkta. derken bu adama rastladım koridorda, ooo dedi, mutadis bey bu vakitte okulda ne arıyorsunuz, okurken pek uğramazdınız okula mezun olduktan sonra bakıyorum akşam saatlerinde okuldasınız. ben de gıcığım ya herife işte diyorum insanın hiçbir işi olmayınca akşam saatinde okullarda vakit geçiriyor. sonra da referans lazım oldu da diyorum mustafa hocayı aradım bulamadım. birkaç daha söz söyleyip bir an önce ortamdan uzaklaşacağım. gel diyor, ben sana referans vereyim. alla alla olduktan sonra peşinden odasına gidiyoruz. bana referans mektubu döşenmeye başlıyor. bu arada da, mutadis biliyorum sen beni pek sevmezsin ben de seni pek sevmem ama diyor işte hocalık böyle birşeydir, zorda kalan öğrencini bırakmazsın. bir gün gelir de sen de hoca olursan bunu unutma. hoca öğrencilerinin zor anlarında yanında olur diyor. ben bir anda etkileniyorum waay diyorum içimden harbi adammış, aslında iyi hocaymış değerini bilememişiz. bak bana yardım ediyor. sonra bana referans mektubunu uzatıyor kapalı zarfta. git diyor bunu öğrenci işlerinde mühürlet, sonra birkaç etkileyici laf ettikten sonra hadi görüşürüz diyor ve gidiyor. ben etkilenmiş, affallamış bir şekilde uzaklaşırken, ben de böyle hoca olurum belki öğrencilerimi yarı yolda bırakmam sevmesem bile onlara yardım ederim, kelebekler falan derken bir anda beynim cızzzt ediyor ve kendine geliyor noluyo la sana mutandis sikik kafalı hoca iki lafıyla seni etkiledi yarramın dümbüğü ne lan bu kuşlar böcekler kesin bu lavuk referansa abuk şeyle yazmıştır diyorum ve kapalı zarfı bozarak açıyorum tahmin ettiğim gibi orta derece bir referans dersleri düşük olsa da azimlidir falan yazıyor, ulan eşşoğ... falan derken mustafa hocaya rastlıyorum, mutandisciğim nasılsın evladım diyor hocam nasılsınız bir referans işimiz vardı diyorum yüksek lisans için yurtdışı falan. hemen gel halledelim diyor notların neydi, ben söylüyorum. bana bir referans yazıyor veriyor zarfı git diyor öğrenci işlerinde mühürlet kapattır. güzelce okuyorum önceden oh be diyorum kendini bil ne lan öyle iki laftan etkilendin. üniversiteme bir daha sadece mezunlar gecesi hatrına uğruyorum.

  peki ne bu ayılı, kelebekli, böcekli fabldan çıkardığımız sonuç; etkilenmek tehlikeli bir şeydir. beyni doğru zamanda cızzzt etmeyenler sonuçlarına katlanır. hoca ayağı göt ayağı.

  etkilenmeyin efendim ne iseniz osunuz yeteri kadar tecrübe zaten doğru tepkiyi oluşturur.

  ne oldu lan etkilendin mi? ahahahahah...
 • ilgi öneren, düşük vites hoşlanıyorum.. kaybetme korkusu can simidi..
 • bütün algılarımı açtım ama en çok kokluyorum.
  burnumun direkleri sızlıyor yine de durmuyorum.
  o biraz dudağını bükmüş,
  başkasının canı sıkılmış,
  biri gülüyor,
  diğeri hasta olacak galiba,
  öteki pek sevinçli.
  hepsinin kokusu var.
  ben durup kokluyorum.
  seçtim sizi kendime,
  ruh halim elinizde.
  size nerde ne olsa
  ben burada o oluyorum.

  keşke siz hep gülseniz.
 • bi kadının bi adamdan etkilenmesi bi kaç saniyelik bişiy.

  kapıyı tutar ve geçmenizi bekler kibar bi adam,
  iş çantasıyla alelacele yürüyen takım elbiseli adamla koridorda karşılaşırsınız,
  karşı masada oturan adam size arkasını dönmüş olan birine muhteşem bi gülümsemeyle gülümser.
  sizden başka kimsenin dinlemediğini sandığınız şarkıyı mırıldanır.
  dünyadaki herşeyi biliyormuşçasına konuşur,
  veya sadece bi kaç cümlesiyle bile ne kadar okuduğunu, ne kadar kültürlü olduğunu anlarsınız.
  dünyada sadece ikiniz varmışçasına dikkatli gözlerinizin içine bakarak dinler birisi,
  muhtemelen deliler gibi güzel bi gamzesi vardır başka birinin.
  veya sadece, kazağı geçenlerde rengini beğendiğiniz kazaktır,
  hiç olmadı parfümü tekrar dönüp bakacağınız kadar başdöndürücüdür.
  veya traş losyonu dikkatinizi dağıtır.
  etkilenirsiniz.

  sadece söylemezsiniz.
  bi kaç saniye içinde unutur ve hayatınıza devam edersiniz.

  ama bu bazen böyle olmaz.
 • sonucu saçmalamak, abırt zabırt konuşmakla sonlanan eylem (etkilenilen insanın yanında kendini kaybediyor insan).
 • aşık olmadan 1 adım önceki durum.
  sen de meleksin dedi. hayır dedim çok günahım var. her namazda dua edeceğim senin günahlarının affolması için dedi, etkilendim.
 • senden hoşlanan insana karşı olursa güzel birşeydir. bazen olur, bazen olmaz. geçen bir arkadaşı kız arkadaşla tanıştırdım. kız hiç etkilenmiyor musun bu adamdan gerçekten dedi. vallahi senden bile daha çok etkileniyorum dedim. kız korktu.
 • herkesin başına gelebilecek bir durumdur. mühim olan ne hissettiğini anlayabilmek..geçmeyen bitmeyen uzun süren bir eyleme dönüşebilme ihtimali vardır.