*

şükela:  tümü | bugün
 • bir sinema hilesi. bir şeyi digerinin yanınıda oldugundan cok daha farklı boyutta göstermek icin kullanılır.(ör: dev adam filmleri, küçülen veletler, hedehöy...)örnegin kucuk bir adamla buyuk bir dev karsılasacaksa, kucuk adam kameradan uzakta durur, dev görünecek olan yakında, ona göre kamera ayarlanır, maketler hazırlanır(zorlu kısım budur), ve bu adamlar sanki yanyanaymış gibi gözükecek açıdan çekilir.
 • bir tür optik yanılgı. sinemanın iki boyutlu olması dolayısı ile mümkündür.

  yabancı diyarlarda science museum tadında yerlerde örnekleri bulunur. iki adet arkadaşınızı odanın farklı yerlerine geçirip bir delikten odaya bakar, şaşırırsınız. (bkz: ames odası)

  sinema endüstrisinde forced perspective olarak da bilinir.
 • perspektif kavramında önde olanın büyük arkada olanın küçük görünmesinden faydalanan bir sinema hilesi. bir örnekle açıklarsak:
  mesela büyük boyutlu bir insan ve küçük boyutlu bir insan yemek yediği bir sahne çekilecek, bir evin bahçesindeler. evin bir kısmının küçük maketi yapılır maket evin önüne koyulur ve kameradan bakıldığında maketle gerçek evin üstüste gelmesi yani tek bir ev gibi görünmesi sağlanır. maketin yanında duran oyuncu daha önde ve maketin yanında olduğundan çok daha büyük arkada gerçek evin bahçesindeki oyuncu ise arkada olduğundan daha küçük görünecektir.
 • en yaygın kullanım alanı muhtemelen sinema değil, pisa kulesidir:
  http://www.google.com/… forced perspective&tbm=isch
 • sinemadaki en iddialı kullanımı sanırım the lord of the rings serisi olan optik hilecik.
hesabın var mı? giriş yap