şükela:  tümü | bugün
  • genellikle silahli operasyonlarda, suclularin yakalanmasi, zararli hallerinin sona erdirilmesi anlaminda kullanilan medya kli$esi.
    (bkz: olu ele gecirmek)
  • bir klişe olmaktan çok, operasyon ve çatışma haberlerinin kamuoyundaki psikolojik yansımasını yumuşatan, rahatsızlık uyandırıcı bilgileri tatlı bir kıvama bürüyen revaçta bir kalıp. halen devam etmekte olan sınır ötesi operasyonu galeyana gelerek ve getirerek aktaran muhabir ve haber spikeri takımının, bu tabiri kullanmak için harcadığı azami çaba dikkatlerden kaçmıyor.

savaş olmuş, bombalar mayınlar patlamış önemli değil. bizim tarafımızdan hayatını kaybeden olursa şehit, karşı taraftan hayatını kaybeden olursa "etkisiz hale getirilen kişi". yani böyle terörist robot gibi bir şey ya, prizden fişini çekiyorsun, düğmesini kapatıyorsun, bir daha hainlik, kalleşlik yapamıyor. televizyonda "ölmek, öldürülmek" fiillerine yer verilmeyince de hiç kimse ölmemiş gibi geliyor insanlara. yani olaylara insanlar özelinde yaklaşıp müteesir olmaya mahal vermemek lazım. kamuoyu algısını felce uğratmakta oldukça etkili bir yöntem. kim düşünmüşse iyi düşünmüş.
  • (bkz: neutralize)
  • fünyenin varoluş amacı.
  • 0 ile çarpmakla gerçekleşebilir.

(bkz: en azından bir deneseydik.)
  • teröristlerin ölümsüz olduğu algısı yaratıyor bende. o insanlar ölmüyor da hibernate oluyor sanki.

tam devlet politikalık, anadolu ajanslık kelam. takdire şayan.
  • adamina gore yontemi degisendir. misal, beni bir bardak ayranla etkisiz hale getirebilirler. bir kosede uyur kalirim. o kadar da masrafsizim.
  • anlamının ölmek olduğunu geçen sene öğrendiğim şifre.

halbuki ben sanıyordum ki teröristleri yakalayıp sorguluyorlar. meğer öldürüyorlarmış. kesinlikle kafam savaş olaylarına basmıyor. keşke kimse kimseyi öldürmese.
  • sevmediğim ifade biçimi...söz konusu öldürülen teröristler olunca tv'de, gazetede gebertildiler ifadesinin kullanılmasını o kadar çok istiyorum ki...kimse hümanizm ayaklarına yatmasın lütfen söz konusu terör...

edit: imla
  • bir eksik bilgilendirme fiil'i.

eğer amaç daha genel izleyici (çoluk çocuk vs) bir şekilde rahatsız edici olmadan haber sunmak ise ölü,diri,yaralı ele geçirilen insanlar için etkisiz hale getirildi kullanılır ve geçilir.

fakat günümüz haber kaynaklarında bana saçma gelen bir şekilde aynı haber metninde "teröristler etkisiz hale getirildi" "hepsi öldü" metinleri yer alıyor. saçma işte.

bir benzer örneği ise "x asker yaralandı" cümlesidir.