şükela:  tümü | bugün
  • "semboller toplumun ürünü değildir, toplum sembollerin ürünüdür" diyen claude levi-strauss'un bir yerlerden dahil olacağı konu.
  • john armstrong ve anthony smith tarafından savunulan bu görüşe göre milletler ve milliyetçiliğin gelişim süreci geniş bir zaman dilimi içinde yer almaktadır. modern milletlerin doğuşunu etnik geçmişleri dikkate almadan açıklamak mümkün değildir. genel modernist yaklaşıma eleştiri getiren görüş, milletler ve milliyetçiliği anlamak için hem modern öncesi döneme hem de modern döneme bakmak gerektiğini söyler. modernist kuramlar genel olarak toplumsal ve ekonomik nedenlere vurgu yapar, milletler ve milliyetçiliğin kapitalizmin yükselişine eşlik eden büyük ölçekli toplumsal değişimlerin ürünü olduğunu söylerler.
  • son yıllarda ülkemizde vatanseverlik olgusunun semboller üzerinde yürümesi güzel bir örnektir. yani bir kesimin vatanseverlikten tek anladığının vatanı milleti çağrıştıran semboller olması durumudur. sosyal medyada sık sık görebilirsiniz bu tür paylaşımlardan. işte buna etno-sembolizm deniyor.