şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: empati)
 • (bkz: ethnocentrisizm) kendi etnik kültürünü digerlerinden ustun gormek etnik merkezcilik diye cevirmek daha dogrudur. tersi, (bkz: cultural relativizm) dir. (bkz: egocentrisizm) da bunun bir benzeridir, bireysel anlamda kullanılabilir.
 • biraz daha açarsak iki anlamı vardır:
  1- katı, sert otoriteler tarafından tanımlanmış kişilik türü. kendi içinde olduğu grubu üstün görme durumu, bir bakıma ırkçılık.
  2- diğer grupların hareketlerinin ve niyetlerinin kişinin kendi öz kültürüne göre anlayıp yorumlarken kültürel farklılıkların anlam ve önemini değerlendirememe sonucunda ortaya çıkan önyargı durumu.
  etno santrisizm diğer kültürleri doğru olarak anlamayı ve hatta evrensel teoriler üretmeyi engelleyen bir kavramdır.
 • (bkz: ethnocentrism)
 • bir kimsenin kendi ulkesinin veya kulturunun diger butun ulkelerden ve onlarin kulturlerinden ustun olduguna inandigi dusunce tarzi. daha cok disa kapali toplumlarin ve ulkelerin bireylerinde veya ulkelerin butununde gorulur. ve ethnocentrisizm'in dogru yazilisidir.
 • ... fransa'nin amerikan filmlerine kota koymasi buna ornek olarak verilebilir.
 • insanları insanlıklarından çıkartan çarpık düşünce biçimi.
 • insanları insanlıktan filan çıkartmayan, tam tersine fena halde insana özgü bir meyildir etnik anlamda ben merkezcilik. inceleme amacıyla gittikleri güney amerika ve afrika'daki kabilelere tepeden bakan, onları 'gerçek ve üstün batı medeniyeti'nin öğretilmesi gereken ilkel, yetersiz ve düzgün işleyemeyen topluluklar olarak gören eski neslin antropologları için de, sıradan insanlar için de bu çok doğaldır. etno santrisizmi 'boktan insan görüşü' olarak etiketlemeden önce her insan kalkıp da milyonların yaşadığı, herkesin uzaya sinyaller yollayan cep telefonlarıyla iletişim kurduğu, insanların eğitilmek için senelerce kendilerini gönüllü olarak binalara kapattıkları şehirlerden ve kültürlerden yola çıkıp afrika'ya gidip ilk bakışta 'çıplak şekilde ortalıkta koşturan insanlar' gördüğünde vereceği ilk tepkinin ne olacağını iki kere düşünmeli, kendini kandırmamalıdır.

  her insanın dünya görüşü, doğruları, yanlışları ve sosyal normları algıladığı, doğumundan itibaren iletişim içinde olduğu kültürlerce şekillenir. etno santrisizm avrupalı'ya has bir bakış açısı kesinlikle değildir; avrupalı sadece bunu bilim haline getiren ve kendi üstünlüğüne bilimsel kanıtlar/kılıflar arayandır. bir kabile'nin kendi kültürünü diğerlerinden üstün görmesi ve onlara tepeden bakması çok sık karşılaşılan bir durumdur.

  burda önemli olan etno santrisizmin 'ilk intiba'yla sınırlı kalıp kalamamasıdır; başka bir kültürle iletişim içine giren insanın kendi önyargılarını (bkz: bias) , düşüncelerini oluştururken onları şekillendiren bakış açısını farkedip farkedememesidir. ancak o diğer kültüre egzotik bir şeymiş gibi değil de ciddiyetle yaklaşma kararı alındıktan sonra 'ortalıkta çırılçıplak koşturan insanlar'ın aslında ne yapmakta oldukları, gelenekleri, dilleri, kendi aralarındaki ve yabancılarla olan ilişkileri, tarihleri ve daha nice özellikleri ve bunları meydana getiren şartlar keşfedilebilir, tercihe göre o kültüre hayran olunabilir veya tepeden bakma işine devam edilebilir. önemli olan insanın her ne yapıyorsa onu bilinçle yapmasıdır.
 • (bkz: ayrımcılık)
 • esasında avrupa merkezli olmakla beraber, milliyetçilik rüzgarlarının estiği her bayrağın altına gösterir kendini