şükela:  tümü | bugün
  • dünya etnospor konfederasyon başkanı bilal erdoğan tarafından organize edilmiş.

cirit, yağlı güreş ve tabi şehzademizin usta olduğu okçuluk ağırlıklı bir festivalmiş.

başlıca sponsorlar, hepimize tanıdık gelen;

turkcell
    namet
    sırma
    thy
    çaykur
    trt
    mado

şehzade olmak negzel.
  • manda derisinden mamul yağlı topla kimiz şişesi devirme oyununu da gordumya artik hic mutsuz olmam.
  • küçükçekmece halkının huzurunu fena halde kaçırmış olan festival.
    festival alanının bitişiğideki mahallede oturuyorum. civarda büyük otopark sıkıntısı var.
    festival ile birlikte sürekli arabalar çekiliyor. 2 gündür polislerin peşinden arabamı nereye çektiniz diye koşturuyoruz.

(bkz: 25 ağustos 2016 halkalı'da araçların çekilmesi)
  • etnospor ne amk.

bilal'e anlatmayı geç, bilal anlatmaya çalışıyor bu sefer.

kimsenin si.lemediği organizasyon.
  • tepük unutulmuştur.
  • yine bir "bizim gecmisimiz superdi" diye dusunen, gecmisinin dandik tarih kitaplarinda yazanlar, yalan efsaneler gibi oldugunu sanan, osmanli gelse kendisinin sadrazam olacagini zanneden insanlara hitap eden organizasyon. ne gecmis ozlemiymis arkadas. hangi yildayiz hala gecmisi anmak ile gecmiste yasamak arasindaki farki anlamiyoruz, modern cagda yasamayi reddediyoruz.

ayrica tv'de gordugum kadariyla organizasyon alani berbat, kurban kesim yeri gibi, at kosan alanin sagina soluna plastik saksilar koyularak parkur yapilmis, musabaka alanlari kirmizi beyaz seritle cevrilmis, sanki kanalizasyon kazisi var.

bir de bilal erdogan baskan olsun diye federasyon kurmuslar.

tanitimini ilk gordugumde naifce farkli milletlerin eski sporlarinin da olacagini sanarak guzel bir fikir gibi gelmisti ama yine sadece insanlarin muhafazakar ve milliyetci yanlarini oksamak amacli oldugunu gorunce kendimizin calip kendimizin oynayacagi bir organizasyon oldugunu dusunuyorum. bir de federasyon baskaninin bilal erdogan oldugunu gorunce iyice kuzey kore organizasyonlarindan farki kalmadi gozumde. adamlar ne guzel kendinelerine devlet kurdu millet de sevine sevine somurtuyor kendini.
  • cumhurbaşkanımızın mehdumları bilal efendinin konfederasyon başkanı olduğu , emme velakin havuz medyasında reklamı dönmesi dışında yer almayan, yaban tv'nin sabahtan beri canlı sunduğu bir şey.

oyunlara dair bir tane spiker yok. misal atlı okuçuluk var oyunlar içinde. bu spor nedir, nasıl oynanır, kim nasıl puan alır anlatan yok.

sahada elinde mikrofonu olanın konuşması dinleniyor. "hadi aslamım, bravo, sporcu sana sarı kart verdim, sporculara bir koli su gönderin, haınlara içimizde yer yok, kim bana zincir vuracakmış şaşarım, oyuncu ciriti yakından vurma...."

kof bir milliyetçilik gösterisi bile değil. bak kof bir milliyetçilik demiyorum. o bile değil.

birisi ciddi ciddi satrancınmangaladan türemiştir dedi.* mangala daha iyidiri de ima etti.

(* mangala: araştırdığımda çocukluğumda oynadığımı hatırladım. ismi böyle miydi hatırlamıyorum. eğlenceli bir oyun ama zeka oyunu olarak satrançla karşılaştırmak.. el insaf)

edit: 'bir ara sahnede bir kılıç kalkan ekibi vardı. ama ne enteresandır müzik yoktu.' demiştim. amma velakin umka'nın verdiği teyitli bilgiye göre kılıç kalkanda müzik olmazmış. benim cahilliğimmiş vesselam.

son olarak dombra tadında bir müzik loop olarak çalışıyor, çıldırmak içten değil.

ayrıca (bkz: diktatör olunca yapılacak ufak şımarıklıklar)

not: zapping yaparken gözüme takılanlar bunlar.
  • birçok eksiğiyle birlikte güzel bir organizasyondu. oba çadırlarının arasında kendinizi orta asya bozkırlarında gibi hissediyorsunuz. kırgızlar, kazaklar, türkmenler, suriye türkleri, nogay türkleri, rizeliler, erzurumlular, maraşlılar herkes orada. kırgız mantısı, kımız, sütlü tuzlu çay, etnik yemekler, içecekler oradaydı; mangala, cirit, menzil, yerel çocuk oyunları; bir tarafta güreş yapanlar, bir tarafta oklarla paint ball tarzı oyunlar oynayanlar, ok atanlar, atlarla gezenler... çoluk, çocuk gittik eğlendik. seneye tekrar gider miyiz? biraz daha profesyonel bir şekilde organize edilebilirse seve seve... yoksa bir ok atmak için yarım saat sıra bekleyeceksek hiç zannetmiyorum.
  • türkiye-kırgızistan ortak yapımı festival. başında bilal gibi bir sıkıntı olmasına rağmen fikir güzel. yalnız tanıtımı çok yetersiz ve yukarıda bir çok kereler bahsedildiği üzere yalapşap bir çalışma var ortada. bu hafta kırgızistan'da daha eli ayağı düzgün bir versiyonu yapıldı. tatil bölgesi ıssık gölü çevresinde koca bir festival alanı kuruldu ve açılışından kapanışına kadar şahane gösterilerle bezendi. ayrıca istanbul'da olmayan kartal avcılığı gibi bir çok spor burada rahatça gerçekleştirilmiş. umarım gelecek yıllarda daha da geliştirilerek gerçekten geleneksel ve büyük bir organizasyona evrilir.

kırgızistan'da gerçekleştirilen world nomad games 2016 videoları.

al-jazeera ve euronews:
    https://youtu.be/a9e-qbtaice
    https://youtu.be/_fhzwszjspu

tanıtım filmleri:
    https://youtu.be/2tqczv1rvd8
    https://youtu.be/kvo4o1jpbzm
  • ciddi ciddi hakkında yorum yapanların olduğu etkinlik.