• amerika birleşik devletlerinde lodine ticari ismiyle satılmakta olan ancak miyokard infarktüsü ve serebrovasküler olaylara yol açtığı şüphesi üzerine amerikan piyasasından çekilmeye başlanılan ilaç. etken maddesi etodolak nispeten düşük gastrointestinal yan etkileri ve kuvvetli ağrı kesici etkisiyle nsaidler içinde çok ön plana çıkmıştı. üstelik romatizmal hastalıkların ana kaidesi olan osteoartrozlarda uzun dönemde kondroprotektif (kıkırdak koruyucu) etkisinden bahsedilmişti. şu an nobel ilaçları tarafından etol fort adı altında piyasaya veriliyor. amerikan gıda ve ilaç dairesi * nın bu etken maddeyi piyasadan çekmesi kuşku uyandırmakta. dünya kapitalist sisteminde ilk sırada petrol sektörü gelyorsa ikinci sırada ilaç sanayii gelmekte. trilyonlarca dolarlık dünya ilaç pazarında fda nın sözünü yabana atacak az ülke var. velakin amerikan rekabet sisteminin ne tür kirli ilişkilerle döndüğü düşünülürse aldıkları karara şüpheyle bakmak gerekiyor.
  • etkisi geç ama kuvvetli bir şekilde gelen ilaçtır. etkisinin geç geldiğini bilmediğim için 2 tane içmiştim az bir arayla. sonra ne olduğunu anlamadan uyuyakalmışım kanepede. o sırada ev arkadaşımın arkadaşı gelmiş eve. ben uyandım hoşgeldin falan dedim. oturduk muhabbet ettik hep birlikte. sonra uyandım. bütün konuşmaları duyan ben öyle bir uyanamamışım ki resmen ruhum bedenimden ayrılıp olaylara dahil olmak zorunda kalmış. sonra gerçekten hoşgeldin dedim tabi. dejavu yaşadım resmen. neyse etkisinin geç geldiğini anladıktan sonra da 2 tane içmeye devam ettim. değişik değişik rüyalar falan çok sevdim. sizin de adetinizin ilk günü çok zor geçiyorsa siz de yapın derim. o gün bedeninizi bırakıp, sadece ruh olarak yaşamaya devam ediyorsunuz. tavsiye ederim.
  • prospektüsüne göre nörolojik yan etki olarak baş ağrısı yapabilen ağrı kesici*
    aynen şöyle yazmakta:

yan etkiler/
    nörolojik:
    baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk görülebilir.
  • muscoril ile birlikte alındığında her türlü adale, fıtık vb. ağrıya kesin çözüm getiren ağrı kesicidir. bu tür rahatsızlıkları olan insanların vazgeçilmez besin kaynaklarıdır.
  • kalçadaki kireçlenmeden kaynaklı aklımı alan ağrının aklını alan ağrı kesicidir. müthiş bir kafası var. yere paralel pozisyonlarda sıkıntı yok lakin ola ki kalktın, yürüdün, kafanı hızlıca çevirdin; çift görme, flu görme, çift sayma, tek basma vs. gibi durumlara sebep oldu bünyede.
  • bir haftalik kullanimda bende depresyon yapmış ilaç. gece yarısı kalkıp aglama krizi geçirdim. ilaci kestim tak diye geçti. ben bir daha kullanmam. ayrıca tüm hafta yaşattığı sersemlik ve dikkat eksikliği de cabası.
  • migrene cok iyi gelen mukemmel ilac, hayat kurtaricisi.
  • içtikten 24 saat sonra bile hala kalbimde geçmeyen bir ağrı bırakan ilaç.kalbe zararlı mı bilmiyorum ama diş ağrıma iyi geldi.yine ağrırsa yine içerim.
  • her aldıktan sonra 20 saat dalgalı denizde yüzen feribottaymışım gibi başımı dondüren, baş dönmesinden beni ayağa kalkamıcak duruma getiren ilaç.
  • etol fort, enflamasyonlu dokudaki cox-2 enzimini selektif inhibe eder. arişidonik asitten prostaglandin sentezini önler. 0.5 saat'te etkisi başlar 12 saat devam eder. süperoksit temizleme aktivitesine sahip tek nsaii'dir. başlıca endikasyonları ; baş,diş,bel,eklem ağrısı ve dismenorede endikedir. nobel ilaç'ın majör ürünüdür.
hesabın var mı? giriş yap