şükela:  tümü | bugün
 • hipnotik özellikli bir ilaçtır. acil servislerde bilinçli sedasyon ve anestezi sağlanmasında oldukça fazla kullanılır.

  özellikle tansiyonu düşük yani hipotansif hastalarda tercih edilen, kalp metabolizmasına etkisi olmadığı için hem erişkin hem de çocuk hastalarda güvenle kullanılan, intravenoz olarak uygulanan mükemmel bir ajandır.
 • steroidogenezi inhibe etmesi önemli bir özelliğidir.
 • barbitürat türevi olmamasına karşın farmakolojik özellikleri açısından tiyopentali andıran bir anesteziktir. hızlı etkili, analjezik etkisi olmayan, tiyopentalden daha etkin bir intravenöz anestezik ajandır. etki süresi ve ayrılma süresi tiyopentalinkinden kısadır, redistribüsyona uğrar, karaciğer ve plazmada hızlıca yıkılır.
  · kalp hızı, kan basıncı ve periferik dirençteki hafif düsme, diğer i.v anestezik ajanlardan daha az olup aritmi yapıcı etkisi de azdır.
  · hafif solunum depresyonu ve geçici apneye neden olabilir.
  · serebral kan akımı ve intrakraniyal basıncı düsürmesive periferik damarları çok belirgin etkilememesi nedeniyle nöroşirüjik girişimler için birebirdir.
  · enjeksiyonu ağrılıdır.
  · iskelet kasında tonik ve klonik kasılmalara ve adrenokortikal fonksiyonda depresyona neden olabilir.
  · psödokolinesterazı inhibe eder.
  · porfiri ve adrenokortikal yetmezliği olan hastalarda kullanılmaz. çünkü uzun süreli infüzyonu ile birlikte postoperatif dönemde adrenal steroidogenezi inhibe ederek addison benzeri bir tabloya neden olabilir ki bu durum genellikle acth'ya bağlı düzeltmeye dirençlidir.
  · anesteziden ayrıldıktan sonra flushing yapabilirken, histamin salıverilmesine neden olmaz.
 • amerika'da idam mahkumlarına verilmeye başlanan anesteziktir.
  amerikan cellatlarının bu ilaca geçiş yapma sebeplerinin başında, avrupa menşeli ilaç firmalarının artık amerika'ya ilaçlarını göndermemeye başlamaları gelmektedir.

  zira avrupalı ilaç üreticileri, ilaçlarının hayat kurtarmak için üretildiğini ve amerika'nın ise bu ilaçları amaç dışı olarak idam mahkumları üzerinde kullanmalarını öne sürmekteler.

  gerçi ilacın üretici firması da bu yönde bir açıklama yaparak rahatsızlıklarını belirtmişler.