şükela:  tümü | bugün
 • extended-range twin-engine operation performance standards'in kisaltmasi, acronym'i. daha kisa extended-range twin operations'da deniyor ve halk arasinda engines turning or passengers swimming olarak biliniyor.

  anlami, bir parca cozebildigim kadari ile:

  cift motorlu ucaklari kapsayan bir standard bu, icao tarafindan belirlenmi$. cift motorlu ucaklarin, acil durumda inmeleri gereken diversion airportlarindan en fazla bir saat uzaklikta olmalari kuralini, daha yuksek zaman araliklarina ta$iyor. eskiden, ucaklarda icten yanmali, piston motorlar kullanildiginden ve bu motorlarin güvenilirliği düşük, sürekliliği kesintili oldugundan, ucu$lari sirasinda acil durumda inebilecekleri bir hava alanindan uzakliklari maksimum bir saat oluyormu$.

  lakin, yeni motorlarin artan dayanikliligi ve güvenilirlikleri sayesinde 1 saat kurali a$ilm$. etops standartlari belirlenmi$. okyanus ötesi gibi, havaalanlarinin seyrek oldugu ucu$lar ve/veya afrika gibi, geceleri havaalanlarinin kapatıldıgı bolgelere, etops sayesinde artmı$.

  ayrica:
  (bkz: lrops)
 • bugunlerde thy'nin airbus 330'lari hakkinda yurutulen fikirlerin ortasinda olan tabir
 • engine turns off passenger swims diye bilirim ben de.
 • (bkz: boeing 767)
 • eğer böyle bir presüdür olmasaydı emin olunki paragöz havayolu şirketleri koltuk aralarını 50 cm ile tutmakla kalmazlar motorlarının tekini havada kapatırlardı.

  ... niye kapattın motoru
  ... eee çok yakıyo abiii.
  ... ee öbürünüde kapatalım zaten landing durumundayız salla boşa gitsin
  ... hee doğru walla abi yakıt dayandıramıyum şuna kerosen ne kadar pahalandı biliyon dimi.
 • uçak motorlarının artan güvenliği ile birlikte bugün fazla önemi olmayan uygulama.

  b777 etopsu kuzey atlantik rotasında en son 120 dakikadan 207 dakika çikarılmıştır ki, 180 dakikalik etops ile dünyanıin % 85ine erişmek mümkün.

  uygulamadaki gevşetme ile, kurala tabi olmayan 4 motorlular ile 2 motorlu uçaklar aynı rotada uçabiliyorlar.
 • su ana kadarki maksimum etops suresi 370 dakika ile a350 xwb'ye aittir.
 • 2 hafta suren yogun egitimin sonunda lisansa eklenen (bkz: rating)'lerden biridir.
  simulatoru cok kisa surer ama eglencelidir.

  60 dakika 5 derece slip ile ucmanin beyinde yarattigi algi degisimi, inis icin alcalmada kalan tek motoru her zamanki gibi flight idle'a alamama, speed brake'in surekli kullanimi gibi yeni beceriler kazandirir.

  not: teknik bilgi vermek de isterim elbet ancak yukarida arkadaslar yeteri kadarini vermis. benimkisi daha cok tecrube paylasimi olacak.
 • tarihsel gelişimi ile anlatan bir ingilizce video

  https://www.youtube.com/watch?v=hsxsgbnqi-g&t=465s
 • ucagin modeline gore belirlenmez bu, mesela tum 737-800'lerde etops 120 dakikadır diye bir sey yok. uzak yerlere operasyon yaptıracaginiz bir 738'e 120 dakika etops kazandirabilirsiniz ama atiyorum saw-adb arasi icin 120 dakika etops luzumsuzdur.

  engines turn or passengers swim diye dalgası da geçilir.