şükela:  tümü | bugün
 • bugunlerde thy'nin airbus 330'lari hakkinda yurutulen fikirlerin ortasinda olan tabir
 • engine turns off passenger swims diye bilirim ben de.
 • (bkz: boeing 767)
 • thy'nin bazı uçakları için 120 dakikadır. bu süre ne kadar fazla olursa bir havayolu için o kadar iyidir. rota kısalır, maliyetler düşer, daha fazla sefer yapabilirsiniz gibi gibi... misal dünya üstünde 207 dk etops sahibi operatörler de var.

  ayrıca söz konusu uçak okyanus üstünde başka bir havalimanına yöneldiğinde tek motoru ile uçabilecek kapasitede olmalıdır etopsa sahip olabilmesi için. yani bir uçak örneğin etops-180 sahibi ise, bu demek olur ki bu uçak arıza verdiğinde full dolu iken tek motoru ile okyanusta 180 dakika daha uçarak bir havalimanına acil iniş gerçekleştirecektir. aynı zamanda bu uçağı uçuran kabin ekibi de etops sertifikalı olmak zorundadır. her ekip bu uçaklara etops uçuşu yaptıramaz.
 • eğer böyle bir presüdür olmasaydı emin olunki paragöz havayolu şirketleri koltuk aralarını 50 cm ile tutmakla kalmazlar motorlarının tekini havada kapatırlardı.

  ... niye kapattın motoru
  ... eee çok yakıyo abiii.
  ... ee öbürünüde kapatalım zaten landing durumundayız salla boşa gitsin
  ... hee doğru walla abi yakıt dayandıramıyum şuna kerosen ne kadar pahalandı biliyon dimi.
 • uçak motorlarının artan güvenliği ile birlikte bugün fazla önemi olmayan uygulama.

  b777 etopsu kuzey atlantik rotasında en son 120 dakikadan 207 dakika çikarılmıştır ki, 180 dakikalik etops ile dünyanıin % 85ine erişmek mümkün.

  uygulamadaki gevşetme ile, kurala tabi olmayan 4 motorlular ile 2 motorlu uçaklar aynı rotada uçabiliyorlar.
 • iki motorlu uçaklarda, 1 motorun susması sonrasında, havada 60 dakikadan fazla kalıp, uçağın emniyetle bir havalimanına inebilmesini içeren standartlar. etops 90-120-180-270 gibi çeşitleri var. sayılar dakikaları belirtiyor. yalnız şurası çok önemli; havayolunun filosundaki in flight shut down(uçuşta motor susması) oranı o havayolunun etops karnesini direkt etkiler. kabaca etops-120 için 20 bin uçuş saatinde 1 adet, etops 180 içinse 30 bin uçuş saatinde 1 adet motor durmasına izin veriliyor. bu oran tüm filoyu kapsıyor ve çok küçük bir oran.

  etops uçuşunun yapılabilmesi için öncelikle uçağın ilgili etops standartlarını sağlaması lazım. 120 ise 120, 180 ise 180 gibi. nedir bunlar? örnek veriyorum, etops 120 için motordaki idg'de x nolu bearing kullanılabilirken, etops 180 için bu bearingin değiştirilmesi gerekir. bu şekilde birçok task vardır. bunların hepsi tek tek uygulanmış olmalıdır ki uçak etops uçuşu yapabilsin. bunun yanında pilotların da, bakımı yapan teknisyenin de etops yetkisi olmalı tabi ki.
 • yeni boeing 787 ve airbus a350 uçaklarında 320 dakikayı bulmuştur.
 • su ana kadarki maksimum etops suresi 370 dakika ile a350 xwb'ye aittir.
 • 2 hafta suren yogun egitimin sonunda lisansa eklenen (bkz: rating)'lerden biridir.
  simulatoru cok kisa surer ama eglencelidir.

  60 dakika 5 derece slip ile ucmanin beyinde yarattigi algi degisimi, inis icin alcalmada kalan tek motoru her zamanki gibi flight idle'a alamama, speed brake'in surekli kullanimi gibi yeni beceriler kazandirir.

  not: teknik bilgi vermek de isterim elbet ancak yukarida arkadaslar yeteri kadarini vermis. benimkisi daha cok tecrube paylasimi olacak.