şükela:  tümü | bugün
 • 5 ağustos 1906 da catania'da dünyaya gelen italyan fizikçi. daha gençlik yıllarında fizik ve matematiğe büyük ilgi gösterdi. mühendislikte okuyan majorana yı arkadaşı emilio segré , roma üniversitesi fizik kürsüsünden enrico fermiyle tanıştırdı. o yıllarda atom yapısı üzerine çalışan fermi bu harika çocuğu inceledi ve ona en yeni ve karmaşık fizik teorilerini gösterdiğinde majorana , fizik okumamasına rağmen şaşırtıcı şekilde hepsini anladı. bu karşılaşma uzun bir iş arkadaşlığı doğurdu. majorana akranlarından çok ilerdeydi , başkalarının saatler harcadığı
  denklemleri kafasından yapabiliyordu. o zamana kadar aşılamaz gibi görünen sorunlara yeni çözümler getirdi. fermi , onun sigara kağıdına yazıp çöpe attığı bir formülle heisenberg in 1932 de nobel aldığını belirtir. majorana nın çalışmaları atom altı fiziği ve füzyon üzerineydi.1937 yılına gelinirken majorana'nın karakteri tamamen değişti ve sürekli fiziğin yanlış bir yolda olduğunu belirtip tüm teklifleri reddederek evine kapandı. arkadaşları onu bu
  durumdan kurtarmak için bir kürsü sahibi olmasını istediler. 1937 kasımında napoli üniversitesinde teorik fizik kürsüsü profesörü olduğunda henüz 31
  yaşındaydı. 25 mart 1938 de birikmiş tüm maaşlarını çekip palermo'ya gitti. arkadaşı antonio carrelli ye bir veda mektubu yazıp intihar edeceğini
  belirtti. sabah mektubu postaya attı fakat intihardan vazgeçip , arkadaşına mektupla alacağı haberin iptal olduğunu bildiren bir telgraf çekti. sabah gemisiyle napoli ye döndü. gemiden inerken iki polis tarafından görülmüştü fakat bir daha kendisinden haber alınamadı. çok derin bir araştırma yapıldı , napoli ve palermo daki otel odaları didik didik edildi. arkadaşları carrelli ve
  fermi dışında bizzat mussolini de bu olayla ilgilenip bir an önce bulunmasını istedi. atom fiziğinde bir deha olan majorana nın düşman eline geçmesi fikri onun için çok korkutucuydu. napoli limanı dalgıçlarca tarandı fakat hiçbirşey bulunamadı.
  majorana nın kaybolması hala esrarını korumaktadır.
 • "bilim insanlarını tasnifleyen kategoriler vardır, ikinci ve üçüncü sınıfa mensup olanlar yapabileceklerinin en iyisini yapan ancak fazla ileriye gidemeyenlerdir. birinci sınıftakiler bilimin ilerlemesine temel teşkil eden büyük keşiflere imza atar. ve son olarak dahiler vardır, galile ve newton gibi, majorana'da işte onlardan biridir."

  enrico fermi .

  (bkz: biz de heisenberg'i adam sanırdık)
 • kaybolması konusundaki esrar anlamsızdır, kendi kendini yok ettiği gayet açıktır.

  (bkz: majorana fermiyonu)

  not: sözlüğe fizikçi espirisi yazmakla elime ne geçiyor ben de bilmiyorum.
 • kuantum fiziğindeki konum ve momentum belirsizliğinin canlı örneğidir.

  gemiye bindiği biliniyordu. burada bir sıkıntı yok; fakat gemi yanaştıktan sonra gemiden inmemiştir. peşindeki casuslar gemiyi didik didik etmelerine rağmen gemide kendisini bulamamışlardır. yol boyunca birisinin intihar ettiğine dair bir haber, görgü tanığı, olaya dair bir kayıt yoktu.

  bedeni hala gemide bir yerdeyse ya hayatta saklanmıştı ya da ölmüştü bedeni, kendisi intihar ederken veya başkası öldürdüyse cinayet sonra ortadan kaldırılmıştı. yeri bilinse dahi durumu hakkında kesin bir şey söylenememekte.

  bedeni gemiden ayrıldıysa kendi iradesiyle casusları atlatıp ayrılmıştı, hayattaydı veya biri öldürüp çaktırmadan cesedi gemiden dışarı çıkarttı. konum olarak gemide değil dense dahi durumu hakkında kesin bir şey söylenemezdi.

  konum üzerinden bahsettim. şimdi durumu üzerinden değerlendirme yaparsak hayattaysa gemide saklamıştı veya yukarıda dediğim gibi kimseye çaktırmadan ayrılmıştı, belki de kaçırılmıştı... öldüyse büyük ihtimalle kimsenin göremeyeceği bir yerde bu eylemi gerçekleştirdi veya birisi öldürdü cesedi ustaca ortadan kaldırdı.

  birisi ustaca cesedi ortadan kaldırdı diyelim. ortalıkta kan damlası gibi en ufak kanıtı bırakmamalıydı. çok düşük ihtimal dahi olsa gerçekleşmiş olabilir.

  birisi zorla kaçırma gibi bir girişimde bulunduysa, kalabalık bir gemide üstelik peşinde casuslar var düşük ihtimal, hayatta olabilirdi; ama neredeydi?

  kendisi adeta parçacığın konumu bilinirse momentumu tam olarak bilinmez veya momentumu biliniyorsa konumu tam olarak bilinmez ilkesini yaşarken bizlere kanıtlamıştır.

  şu zamana kadar vefat etmiştir. peki cesedi nerede? işte hala bir belirsizlik var...
 • kendi kendisinin antiparçacığı olarak hareket edebilen majorana parçacığının isim babasıdır ve bulduğu parçacığın hakkını, bir 1938 baharında palermo'dan napoli'ye giden gemi yolunda ortadan kaybolmasıyla vermiştir. başına ne geldiği hâlâ bilinmemektedir.

  edit: palermo-napoli yolu bilgisini 2012 (bkz: newscientist) dergisinde okudum. ki wiki'de de yazıyormuş. açıldığına hâlâ alışamadık.