şükela:  tümü | bugün
  • edirne* toplu ulaşım sistemi.

(bkz: serhad birlik)
  • nakit binişlerin iki lira olduğu sistem. edirne içi ulaşım için bana fazla geliyor. zaten edirne ne kadarcık yer şahsen ben yürümeyi tercih ediyorum gideceğim yere.
  • arka kapıdan binip de ücret ödemeyenler var. özellikle öğrenci tayfı! hayvan gibi şey yapıyorsunuz!
  • öğrenci tek basım ücreti istanbul'dakinden daha yüksek olan, her sene zam yapmaya yer arayan toplu ulaşım sistemi. nakit binişe aldıkları 2 lirayı da arttırıp 2.5 tl yaptılar bu sene.
    fakat o kadar para aldıkları halde -16 santigrad dereceyi gördüğümüz bu günlerde balkan'ın yukarısına çıkamazlar, sefer sayısını azaltırlar hatta bazı hatlarda hizmet dahi vermezler. neden mi? kar lastiği ya da zincir takmadıkları için. çünkü boşuna para veriyorduk.
  • nakit binişin 3 tl olduğu sistem. bir de şöyle bi uygulamaları var illa bozuk para olacak kağıt para bozamıyorlar. para araçtaki kumbaraya atılıyor. eyvallah.

peki şehir dışından edirne'ye geldiniz diyelim kentkartınız var fakat otogarda doldurmaya yer yok. nasıl akıl ama. tek binişlik kart satan yer yok. nakit bineceksiniz para bozdurmaya yer yok.

filoyu yenilediler, adını etus yaptılar ama zihniyet hala ve hala serhat birlik zihniyeti.

bu arada edirne'nin belediye otobüsü olmayan yegane şehir olduğunu söylemişmiydim? taşıma hakkı ve uygulaması sadece bu etus denen özel oluşumda.

bir ara da nakit iade noktaları dikmişlerdi. neymiş istanbul metrobüsteki gibi parayı peşin çekecek indiğin yerde iade alacaksın. bu da çarşıdan sgk durağına kadar mı neydi. nasıl akıl ama? yahu kim çarşıda binip sgk'da iner? yahut merdivenlerde? hadi bilemedin karakol'da? insanlar üniversiteye, binevlere gidecek, esentepe'ye, kutlutaş'a gidecek. halka giren kazıkların sembolü olarak bugün o duraklarda atıl vaziyette duruyor o bakiye iade direkleri.
  • oy verirken düşünmeyenlerin yeri. etus kaç senedir var? yeni mi pişman oldunuz. evet topluma taşıma yok. akp iptal etmiştir kesin. bu arada tanım, halkı söğüşleyen oluşumdur.
  • solda görünce tıpta uzmanlık sınavı'nın da mı elektronik versiyonu yapılmaya başlandı dedirtendir.
  • olin kavsaginda ya da otogar kavsaginda, her zaman dusuyorum... ulan ralli mi yapiyorsun be yugoslav dayim, az insani surun ya gozunu yiim. gecen yasli abla oturdugu yerden dustu, affetsin guldum baya...

bir de soforler beklemiyorlar bile duraga kostugunuzu gorunce, analarini laciverde boyadiklarim... debriyaji ayaklarindan laps diye kaldiriyo x ogullari, otobus kendinin olsa nah yapar. neyse be gece gece sinirlendik... yarin derse gidecem acaba kac etus gececek de almayacak balik istifinden dolayi:p
  • edirne'nin lanet olasıca toplu taşıma sistemi.

bugün son anda yetiştiğim otobüste ... bir şoför tarafından, 20 saniye farkla arkamdan gelen annemi bekleyemeyeceği gerekçesiyle indirildim. aslında yüzsüzlük yapıp, adamı duymamazlıktan gelseydim ben kartı okutana kadar annem yetişirdi belki ama herifin irrite tavırlarına kayıtsız kalmak mümkün değildi. üstelik karlı havada koştuğumuzu gördüğü halde böyle davranabiliyorlar yolculara. şehir içi ulaşım böyle şeref yoksunu insanlara bırakıldığı için en başta recep gürkan'dan nefret ettim. sırf şu sebep bile oyumu akp'ye vermek için yeterli benim için. tez zamanda recep gürkan ve yancılarından kurtuluruz inşallah. amin.