şükela:  tümü | bugün
  • milli eğitimin farkına vardığı commenius, hayat boyu öğrenme gibi projelerde okulları teşvik etmek amacıyla "aman, çok kolay proje yapmak, bak bu siteye giriyorsun, öğretmenlerle arkadaş oluyorsun proje yapıyorsun" diye önerdiği site
    http://www.etwinning.net/en/pub/index.htm
    bir de bizim mebinde var http://etwinning.meb.gov.tr/
    ama sitede gezerken neredeyse her projede türkiyeden bir okulunun olması, bir proje ortağı aranırken türk öğretmenlerin hemen taarruza geçip "ben de varım" demesi de ayrıca önemlidir; öğrencilerini bu kadar farklı kültürlerle, yabancı insanlarla tanıştırma ve de ingilizceyi öğretme isteği belki de başka yerde yok. tabi sadece ingilizce öğretmenleri değil bütün öğretmenler bu projede yer alabilmekte
  • tüm projelerimin çıkış kaynağı sevgi yumağı eğitim sitesi. proje yapacaklara tavsiyem ağustos sonu gibi bu sitede gezinmeye başlayın mutlaka içinize sinen bir projede partner olursunuz.
  • avrupa'daki okullar icin olusturulmus bir platformdur. tum avrupa'daki ogretmenlerin bilgi paylasimini ve guvenli sanal ortamda tecrube edinmelerini amaclar. ortak egitim projeleri ve ogretim yontemlerini gelistirmek en onemli konularindandir.
  • allahını seven üzerime etwinning projesi atsın dediğim oluşum. gayet güzel bir okulum ve kaliteli öğrencilerim var, beni bir projeye davet etmek isteyen olursa çok memnun olurum.
  • ülkemiz öğretmenleri tarafından son 1 yıl içinde keşfedilip ve abluka altına alınmış olan proje geliştirme adına paylaşımların bulunduğu portal.

ne yazıktır ki buranında hakkından biz toplum olarak gelmeyi başarmış durumdayız. öğrendiği temel ingilizce bilgileriyle hemen hemen avrupa okullarından önerilen her proje altına konuyla ilgisi olsun ya da olmasın;

-i like your project.
    -we are intersting in your project, we want to join you.
    -our city is touristic and near seaside (adam proje yapmaktan bahsederken ablam yaşadığı şehri pazarlamaya çalışıyor.
    -ı and our students want to know different cultures. (en moda olanı da bu.)

gibi komik cümleler ile yanıtlar vererek bedavadan avrupa ülkelerine proje adı altında gideceğini sanan insanların gün geçtikçe çoğaldığı bir platforma dönüşmüştür. lafın kısası ben hampadan nasıl ülke ülke gezerim mantığıyla algılanan bir portal haline gelmiştir ülkemiz kullananları tarafından. tüm bunların yanında işi özümseyip ortaya güzel fikir atan ve başarılı projeler yürüten arkadaşlarımız da mevcut.
  • proje ortaklığından ziyade yeni bir proje üretmek isteyen beni şimdiden bazı konularda sıkıntıya sokan bir oluşum...şöyle ki hiç bir ülkede türkiye kadar fazla sayıda katılım yok ve haliyle projelerini kabul ettirmeleri çok kolayken,bizde çoğu projenin geri çevrildiğini duyuyorum.bir diğer sıkıntılı durum ise bir çok proje yarışmasında adil olmayan seçimler yapılması,bazı okullara öncelik verilmesi.(bkz: bu benim eserim) umarım e-twinning için böyle bir durum söz konusu değildir.amaç diğer ülkeleri gezmekten çok bir şeyler üretebilmek olduğu sürece kazanan eğitim olacak.
  • diğer proje ağları-programlarına göre çok daha farklıdır ve güzeldir bence. işin içinde para olmaması bu proje ağını daha bir gönüllü hale getiriyor; ancak bence bu ağa dair ödül sistemi biraz daha gelişirse daha güzel projeler ortaya çıkabilir, şuanki proje seviyeleri genelde pek hafif ve sonuçlanmamakta.
  • baktığınızda çoğuna proje bile demeyeceğiniz abuk sabuk şeyler. hakikaten diyorsun üni mezunu insanlar bunlara nası proje diyor?
    adam akıllı proje yapmak istediğinizde de kimse katılmıyor. alışmışlar yok cooking yok penpal zımbırtılarına. içim bayılıyor yeminle projelere baktıkça.
  • çok merak ediyorum bir şeyi. bu kadar yüzlerce proje yapılıyor acaba hangisi öğrencinin hayatını değiştirdi? bu sorunun cevabını gerçekten inanın çok merak ediyorum.

hangi proje öğrencinin yaşantısını etkiledi? öğretmenlerin sayfa sayfa katılım sertifikası paylaşmasından başka bir şey görmüyorum. tipik ego tatmini! o kadar gereksiz proje var ki saymakla bitmez..

dilerim gerçekten emeğinin hakkıyla proje yapanlar değerini görür.
  • arkadaşlar anadolu lisesinde ingilizce öğretmeniyim tırın tırın ortak okul arıyorum ; varsa bir projeniz ortak da olurum yeni proje de yazmaya meyilim var; sizin de meyiliniz varsa yeşillendirin lütfen.