*

şükela:  tümü | bugün
 • antik yunan matematikçisi ve astronomu.sayılar teorisini ilk geliştirenler arasındadır, aynı zamanda ilk kez güneş,ay ve gezegenlerin hareketlerine sistemik bir açıklama getirir geometriyi uzay bilimde kullanarak. teori ve gözlem arasındaki bağı incelemeye başlar sonrasında, doğal olarak, gözlemlerinden sonra gezegenleri.
 • 23 yasinda platon'un akademisine kabul edilmis, hatta platon sicilya'da iken akademiyi yonetmistir. bu yuzden kimi kaynaklarda rafael'in unlu atina okulu tablosu'da yer alan figurlerden biri olarak gosterilir. calismalari aristotle tarafindan da referans olarak alinmistir ve butun eksikliklerine ragmen gelistirdigi 27 gezegenli gunes sistemi teorisi ile astronomiye yeni bir bakis acisi getirmistir.

  eudoksos'un yaptigi ilk bulus konik gunes saatidir. konik olmasinin mantigi ise dunyanin eksenin egikliginin de cografi lokasyona etkisinin dikkate alinmasi, dolayisi ile mevsimleri de gosterebilmesidir. nasil bir seye benzedigini gormek icin:

  http://e-turkey.net/…gla_datca/web103_0976.jpg.html
 • gezegenlerin hareketi ile ilgili kuramın ilk tasarımcısı. bu kuram daha sonra ayrıntılı bir şekilde hipparkhus ve ptolemaios tarafından geliştirilmiş ve ptolemaios sistemi olarak tanınmıştır.
 • penrose'dan öğreniyoruz: dedekind ve weierstrass'tan 22yüzyıl önce reel sayılarla kafayı bozmuş olduğunu:
  a/b kesrinin c/d kesrinden büyük olduğunu anlamanın yolunun araya m/n gibi bir sayı koyabilmek olduğunu göstermiş. şöyle ki,
  a.n çarpımı, b.m çapımından ve m.d çapımı da n.c çapımından büyük olmalı.
  içler dışlar çarpımı yane.

  a/b , c/d'ye eşit olsun.
  bu durumda bahsi geçen çarpımlar eşit olur.
  a'yı delta-a kadar artırmak a/b'yi büyütür, dolayısıyla a.d çarpımını.
  ya da d'yi delta-d artırmak bu çarpımı büyütür, ve c/d kesrini küçültür.
  aksi halde de b'yi delta-b...

  diye kafa eylemiş...
  yek katre-i hunest ve hezar endişe.
 • yılın 365 günden 6 saat fazla olduğunu ilk farkeden kişidir.
 • knidos doğumlu matematikçi.
hesabın var mı? giriş yap